11. 11. 2015 – 16.00

Preventivno ograjena Slovenija

Audio file

Kako zelo je v državi te dni razširjen strah, ali pa vsaj pričakovanje, da se nekaj zelo zelo strašnega utegne vsak čas zgoditi, sam zase priča današnji dogodek na Šubičevi ulici v Ljubljani, ko je bila policija ob 11.30 obveščena, da je neznana oseba v grmovje v neposredni bližini stavbe Državnega zbora odvrgla nahrbtnik z neznano vsebino in stekla stran. Sledila je zapora Šubičeve, delna evakuacija stavbe DZ in aktivacija večjih in očitno še naprej razpoložljivih policijskih sil. Ta sumljiv nahrbtnik so tudi tokrat še brez pomoči pripadnikov Slovenske vojske suvereno obvladali in na licu mesta razstrelili zgolj pripadniki specialne enote slovenske policije. Kljub temu da gre sicer za normalne in običajne varnostne postopke v bližini takšnih objektov, pa se je na koncu vendarle izkazalo, da je sumljivi nahrbtnik vseboval zgolj oblačila in jogurt ter nikakršne bolj nevarne vsebine. In kljub temu da obstaja zgolj z dejstvi in konkretnimi številkami še naprej nepodprta predpostavka, da se  utegne Slovenija, če že ne v naslednjih dneh pa v kratkem soočiti s težko obvladljivim številom beguncev, sta se koalicija in Vlada Mira Cerarja zatekla še k očitno preventivnemu ukrepu postavljanja ograje na južni meji s Hrvaško.

Slovenska policija sicer tudi danes, ko so v občinah Brežice in Razkrižje že na ogled prvi metri ograje, ki se jim sicer v slovenskem političnem prostoru politično korektneje reče tehnične ovire, pa čeprav med te denimo v skladu z vojaško terminologijo spadajo tudi minska polja, zatrjuje, da so vsi mejni prehodi s Hrvaško odprti, pa tudi z železniškimi povezavami je zaenkrat po ponovni vzpostavitvi prometa med Slovenijo in Hrvaško še vse v redu. Kot je sicer po sestanku vrha koalicije in predsednika vlade Mira Cerarja danes dopoldne ponovno ne prav prepričljivo pojasnila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer sicer postavitev tako imenovanih tehničnih ovir, ki že stojijo neposredno ob Sotli pri Velikemu Obrežu v občini Brežice in na obeh straneh mejnega prehoda Gibina v občini Razkrižje, nikakor ni in ne sme biti razumljena kot postavljanje bodeče žice.      

Simona Kustec Lipicer, ki je s svojimi besedami povzela sklepe današnjega dopoldanskega sestanka koalicijskega vrha, na katerem sta ograjam kot golemu dejstvu prikimali tudi po čem sploh le še Socialna demokracija in Demokratična stranka domačih upokojencev, ima seveda popolnoma prav, saj slovensko ograjo, ki ima tako kot madžarska ograja na meji s Hrvaško namesto bodic kot britvice ostre ploščice, res ne moremo šteti za bodečo ograjo oziroma žico. Nenazadnje se begunci pa tudi na žico na zeleni meji med Slovenijo in Hrvaško od leta 1945 ter konca druge svetovne vojne nevajena divjad in domorodci na slovenski ograji pač ne bodo zbodli, kot se bi, če bi res šlo za bodečo žico, pač pa se bodo kar temeljito porezali in razrezali.    

Slovensko, torej ne bodečo, pač pa prej kot britev ostro žico na južni meji s Hrvaško za začetek zgolj na do sedaj najbolj izpostavljenih delih zelene meje po enaki pravni podlagi schengenskega območja kot na Madžarskem postavljajo inženirske vojaške enote iz Novega mesta. V osnovi je sestavljena iz dva metra in pol visokih kovinskih palic, na katere napnejo osnovno žičnato konstrukcijo, ki nato drži nanjo nanizane kolute, torej ne bodeče, pač pa prej kot britev ostre žice. Kljub temu da bi naj eden od osnovnih ciljev te ograje bil tudi zastraševalni, se zaenkrat begunci slovenske ograje oziroma slovenskih tehničnih ovir še ne bodo ustrašili, saj so te po postavljeni prvi vrsti koluta žice z britvicami visoke zgolj okoli enega metra. Situacijo pa tudi varnostni vtis bo nekoliko popravila druga predvidena vrsta koluta, po kateri bo ograja na slovenski-hrvaški meji visoka okoli dva metra.

Toda da bomo lahko res govorili o preventivno ograjeni Sloveniji bo poskrbela še Avstrija. Kljub temu da gre za notranjo schengensko mejo med državama znotraj tega vse bolj fatamorganičnega schengenskega območja, kar naj bi bil glavni argument, da je že postavljene začetne metre preventivne ograde iz meje Slovenije celo Orbanova Madžarska vendarle odstranila, bo o tehničnih ovirah, pa čeprav ponovno na notranji schengemnski meji s Slovenijo, že danes govorila tudi avstrijska vlada, katera sicer preventivno ogrado Slovenije na meji s Hrvaško pozdravlja in jo šteje za politično odgovorno ravnanje. Če pa bo s postavljanjem tehničnih ovir, med katere, kot že rečeno ob bodeči in kot britev ostri žici sodijo tudi minska polja, začela Avstrija, potem bo to jasen signal, da lahko že začeto delo postavljanja ograje do konca sprovede še Madžarska.

Popolnoma sicer Slovenija, ki je danes začela s postavljanjem tehničnih ovir, ki niso bodeča, pač pa s kot nož ostrimi britvicami opremljena žica, sicer še kar nekaj časa le ne bo preventivno ograjena. Nenazadnje je skupna dolžina slovenske-hrvaške meje 670 kilometrov, od katerih jih kakih 380 kilometrov poteka po kopnem, 290 kilometrov meje med državama pa določajo reke, ki pa v nekaterih primerih, kot je prav v tej begunski krizi najbolj obremenjena reka Sotla, pač ne predstavljajo kake prav resne naravne prepreke. Zato je samo po sebi jasno, da vlada in koalicija Mira Cerarja s tako imenovanimi tehničnimi ovirami, kot jima sami še najrajši pravita, pravzaprav ne mislita povsem resno, saj nenadzorovanega prehajanja meje beguncev teh bojda da 120 kilometrov po ceni 12 evrov za meter nabavljene ograje pač ne more preprečiti, saj so nenazadnje ta prehajanja nenadzorovana zgolj na slovenski in ne tudi na hrvaški strani, od koder je begunce tudi čez zeleno mejo že usmerjala kar policija.

Sosednja republika Hrvaška je kontra ukrepe slovenski postavitvi tehničnih ovir na južno mejo že napovedala, vršilec dolžnosti podpredsednika hrvaške vlade in notranjega ministra Ranko Ostojić pa je že povedal, da je žica ob meji, pa naj bo bodeča ali ostra kot britev, stran vržen denar in da beguncem ne bo preprečila, da bi našli in nadaljevali svojo pot. Toda tako to gre. Tehnične ovire oziroma žičnata ograja na meji s Hrvaško pač očitno niso namenjene beguncem, ampak predvsem domačim, vsega tujega in novega prestrašenim slovenskim državljanom. Koalicija Stranke modernega centra, DESUS in Socialnih demokratov je z odločitvijo za postavitev tehničnih ovir na meji s Hrvaško poskrbela za temeljno radikalizacijo domačega notranjepolitičnega prostora, od katere pa sama ne bo imela prav veliko koristi, saj se v preventivno ograjeni državi in domovini pač ve, kdo in katere politične sile so v preteklosti že večkrat dokazano povezane z domačimi domoljubi in neonacisti, ki so od preplašene politike pri koritih izvršne in zakonodajne oblasti nenazadnje tudi terjali in zahtevali te ograje.

Odpoved: Tudi za tokratni N-euro moment sem z vprašanjem pred kom ali čem oziroma za koga so se danes začele postavljati ograje na meji s Hrvaško v zobeh poskrbel Tomaž Z. 

Aktualno-politične oznake

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.