Kdo je Miroslav Gregorič
Novo leto je za nami. Na redakciji smo predelali odmevne dogodke leta 2024 tako v notranji kot tudi v zunanji politiki ter v preglednih oddajah izpostavili to, kar se nam je zdelo najpomembnejše za poslušalca. Česar v teh oddajah nismo storili, je namenili zadostno količino etrskega prostora politični ikoni, resnični ikoni, Miroslavu Gregoriču. Miroslav Gregorič, poslanec največje parlamentarne stranke Gibanja Svoboda v trenutnem sklicu parlamenta, je pred tem velik del svojega življenja posvetil jedrski energiji. Čeprav se mogoče poslušalcu zazdi, da je Gregorič le še ena ovca v Svobodinem pašniku, pa temu ni tako. V današnjem komentarju bomo od bližje spoznali naj poslanca državnega zbora.
Za začetek menim, da je najbolje, da se poslušalec dejansko seznani z življenjem ikone Gregoriča. Po končani srednji šoli na Gimnaziji Bežigrad je svojo pot nadaljeval na Fakulteti za strojništvo, kjer je tudi diplomiral. Kasneje se je udeležil tudi magistrskega študija v Združenih državah Amerike. Izobrazba je bila vstopna točka do položaja vodje slovenske uprave za jedrsko varnost. Funkcijo je opravljal 13 let, dokler ga ni leta 2002 državni zbor na predlog takratnega ministra za okolje v vladi Janeza Drnovška Janeza Kopača odstavil. Čeprav se je sprva Gregorič boril proti odločitvi ter vladi in ministrom dokazoval, da je deloval korektno in po zakonih, je kmalu zatem dobil promocijo, saj je postal mednarodni jedrski inšpektor v Iraku. V Iraku je deloval v skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 1441, ali drugače povedano, iskal je orožje za množično uničenje. Več pove Gregorič v intervjuju za švicarsko časopisno hišo Die Weltwoche.
Po končani misiji je Gregorič opravljal vrsto služb, med drugim je deloval kot vodja sekcije za jedrsko varovanje pri Mednarodni agenciji za atomsko energijo. Leta 2022, v relativno poznem obdobju svojega življenja, pa se je odločil, da se bo preizkusil v politiki.
Bogat z življenjskimi izkušnjami kot tudi svojo trmasto voljo se je Gregorič podal v slovensko politiko. Delovanje v Iraku ga je podučilo predvsem o prefinjenem delovanju imperialističnih sil, ki nekatere mirovne instrumente koristijo za legitimizacijo okupacije. Prav zato tudi Gregorič ostro nasprotuje invaziji zahoda držav Bližnjega vzhoda. Poleg tega pa se nemalokrat znajde tudi v besednem konfliktu s predstavniki slovenske desnice.
Slišali ste prispevek z zaslišanja Marte Kos pred njeno odobritvijo za evropsko komisarko, na katerem so ji poslanci postavljali vprašanja. Med drugim je Kos spraševal tudi poslanec iz Slovenske demokratske stranke Žan Mahnič, ki je z vprašanji preverjal njeno vpletenost z Udbo, nekdanjo jugoslovansko tajno policijo. Miroslav Gregorič je kot pravi heroj stopil v bran kolegici in pri tem tudi sam ujel zablodele krogle Mahničevih opazk. Gregorič pa ni kritičen zgolj do desničarjev, ampak zna nasprotovati tudi lastni stranki.
Na posnetku lahko slišimo, kako Gregorič na odboru za infrastrukturo, okolje in prostor nasprotuje odločanju o izvedbi posvetovalnega referenduma. Spomnimo, da je bila izvedba posvetovalnega referenduma pereč politični problem, saj je vsebovala veliko indicev oziroma tudi dokazov, da je v resnici v ozadju bila korupcija. S svojim delovanjem ne le, da nasprotuje desničarjem, ampak tudi poskuša preprečiti korupcijske mahinacije znotraj lastne stranke. Poleg vsega zgoraj naštetega pa je Gregorič tudi neke sorte tehnik državnega zbora.
Slišano je izvzetek iz seje, na kateri so poslanci potrdili opozicijski amandma o socialnih transferjih. Po potrditvi je Svoboda sklicala premor ter pregled glasovnih naprav, saj so bili prepričani, da so zatajile. Poslanci so nato govorili o tem, kaj se je zgodilo oziroma zakaj so zatajile, med njimi je bil tudi Gregorič.
Antiimperialist, utiševalec desničarjev, poštenjak in antikoruptivec, tehnik državnega zbora. Vse to so funkcije, ki jih upravlja skoraj 80-letni Miroslav Gregorič. Zaključimo lahko torej le tako, da slovenski politični sceni manjka več tovrstnih političnih ikon, saj bi bila politika z njimi veliko zanimivejša.
Dodaj komentar
Komentiraj