LibanonOFF Izraelu
Libanonske oblasti so zavrnile zahtevo Izraela, da sionistične sile ostanejo na petih položajih na jugu Libanona tudi po izteku dogovora o umiku sil do 18. februarja. Gre za eno od točk v okviru dogovora o prekinitvi ognja med šiitskim gibanjem Hezbolah in izraelskimi oblastmi. Ta določa, da mora Hezbolah umakniti svoje sile severno od reke Litani, Izrael pa svoje sile z območja Libanona. Na jug države bi nato sile namestila uradna libanonska vojska. Izraelska vojska se sicer ni umaknila iz celotnega južnega Libanona v skladu s prvotnim rokom in je izpogajala podaljšanje roka za umik do 18. februarja. Ostajamo v Libanonu, kjer so protestniki izvedli blokado ceste do bejrutskega letališča Rafik Hariri zaradi nasprotovanja odločitvi libanonskih oblasti, da prepreči pristanek iranskega letala. Varnostni pregledi letal in potnikov, ki prihajajo v Libanon iz Irana in Iraka, potekajo v času pred pogrebom voditelja Hezbolaha Hasana Nasralaha in njegovega naslednika Hashema Safiedina, ki bo potekal 23. februarja.
V pakistanskem delu mejne regije Beludžistan je v eksploziji umrlo 10 delavcev. Vozilo, v katerem so se vozili proti tržnici v mestu Harnai, je udarila improvizirana eksplozivna naprava. V zadnjih letih podobne napade izvaja Beludžistanska osvobodilna vojska, ki sicer ni prevzela odgovornosti za ta napad. Oborožena skupina, ki se bori za osamosvojitev regije, v večini izvaja napade na pakistanske varnostne sile in Pakistance iz ostalih provinc. Pakistanski premier Šehbaz Šarif je po napadu ponovno izrazil svojo predanost izkoreninjenju terorizma v državi.
Ameriški predsednik Donald Trump in indijski premier Narendra Modi sta ob Modijevem obisku Bele hiše dosegla številne dogovore glede dobave nafte in zemeljskega plina, vojaške opreme, migracij in carin. Predstavnika držav sta se dogovorila o postopnem zmanjšanju indijskih carin na določene produkte ameriške proizvodnje. O natančnejših številkah se bosta državi sicer pogajali prihajajočo jesen. Dogovori vključujejo obljubo indijskih oblasti, da bodo v prihodnosti od Združenih držav kupovale več plina in nafte v želji, da bi ZDA postale njihov glavni dobavitelj. Poleg tega bo Indija od ZDA prejela orožje v vrednosti več milijard dolarjev. Paket vključuje tudi večnamenska vojaška letala tipa F-35. Povečanje dobave orožja ne preseneča, saj je domnevni cilj obeh visokih predstavnikov tudi varovanje pred tako imenovanim radikalnim islamističnim terorizmom in skupni boj proti ilegalnim migracijam.
Indijski multinacionalni konglomerat Adani Group se je umaknil iz šrilanškega projekta namenjenega pridobivanju vetrne energije. Umik podjetja sledi odločitvi oblasti Šrilanke, da bodo zmanjšale ceno energije v projektu s prvotno okoli 0.08 evrov na kilovatno uro na okoli 0.06 evrov. Šrilanške oblasti so sicer začele tudi s pregledi predhodnih projektov družbe, potem ko so ZDA obtožile Gautama Adanija, ustanovitelja Adani group, da je del sheme podkupovanja indijskih pogodb dobave energije. Obtožbe podjetje zanika in umik iz projekta pojasnjuje, češ da ta enostavno ni bil finančno vzdržen. Kljub temu naj bi bili predani možnim novim sodelovanjem s šrilanško vlado. Šrilanka, ki se je med ekonomsko krizo leta 2022 spopadala s pogostimi pomankljaji električne energije, želi s podobnimi projekti postati manj odvisna od uvoza energije.
Srbski študenti so se zjutraj zbrali pred beograjsko cerkvijo svetega Save, da bi začeli s tekom proti 140 kilometrov oddaljenem Kragujevcu, kjer bodo kolegom vrnili štafeto. V Kragujevcu bo namreč jutri, na srbski dan državnosti, potekal protest. Medtem ko bodo študentje iz Beograda tekli v skupinah po pet, se bo druga skupina študentov, ki se je iz Novega Niša peš napotila proti Kragujevcu, iz Jagodine podala na zadnji in najtežji del poti. Do zdaj so niški študentje prehodili že več kot 100 kilometrov in pričakujejo prihod na cilj okoli polnoči. Sočasno poteka stavka profesorjev in učiteljev, ki so se zbrali pred ministrstvom za izobraževanje v Beogradu in zahtevajo izpolnitev svoje zahteve, da pristojne institucije delujejo transparentno v okvirju svojih odgovornosti ter v skladu z zakoni. Enako si želijo tudi zaposleni na Radio-televiziji Srbije, ki stavkajo pred stavbo Radia Beograd.
Bojkoti trgovin na Hrvaškem se nadaljujejo z enodnevnim bojkotiranjem pekarn in pekarniških izdelkov, po tem ko so dijaki opozorili na porast cen teh produktov. Platforma Halo inspektore, ki je pozvala h bojkotu, ocenjuje, da so trgovci do zdaj zaradi bojkota izgubili več kot 100 milijonov evrov. Danes se zaključuje enotednski bojkot trgovske verige Konzum, v katerem naj bi po anketiranju platforme sodelovalo več kot 140 tisoč ljudi. Bojkot nadaljujejo s targetiranjem trgovin Plodine, še ene večjih trgovskih verig na Hrvaškem.
Hrvaška vlada je predlagala kandidate za začasno vodenje ladjarskega podjetja Jadrolinije. Družbo bodo do imenovanja novih članov preko javnega razpisa vodili Robert Blažinović, Marija Zaputović Mavrinac in Marko Novaselić. Blažinović, ki je do sedaj vodil upravo za podjetništvo in obrt na ministrstvu za gospodarstvo, bo zasedel pozicijo predsednika uprave nadzornemu svetu. Prejšnja uprava, ki jo je vodil David Sopta, je bila razrešena v ponedeljek, po objavi poročila o nesreči trajekta avgusta lani v Lastovem v Malem Lošinju, ki je razkrilo, da je bil za tragedijo, v kateri so umrli trije člani posedke, odgovoren tako kapitan plovila kot tudi sama družba in njen predsednik uprave. V petek bo znana končna odločitev o imenovanju nove uprave po seji nadzornega sveta podjetja.
Civilna iniciativa Glas ljudstva ob 17. uri organizira ponovni shod kolesarjev, ki se bodo zbrali pred vladnim poslopjem na Gregorčičevi ulici v Ljubljani. Praksa petkovih kolesarskih protestov, ki so se vrstili v času vlade Janeza Janše, se vrača, saj je, kot opozarjajo protestniki, tudi trenutna vlada do sedaj izpolnila minimalno število predvolilnih zavez. Ob tem kritizirajo tudi koalicijske stranke, ki so namesto na dobro skupnosti osredotočene predvsem na lastno taktiko za prihajajoče volitve. Glavna področja, na katerih ima vlada še veliko dela, so po mnenju iniciative zaščita javnega zdravstva, reševanje stanovanjske krize, odločni podnebni ukrepi in socialno pravičnejši davki. Svoje nezadovoljstvo s trenutno vlado bodo v prihajajočem tednu predvidoma izrazili tudi člani stranke Glas upokojencev in Inštituta 1. oktober, ki jima predseduje nekdanji poslanec SDS-a Pavel Rupar. Shod napovedujejo naslednjo sredo z zborom na Trgu republike.
Zaključujemo z žalostno vestjo za ljubitelje športa. S Telekoma Srbije so sporočili, da se bo v skladu z novo strategijo prihodnejga razvoja Arene Sport podjetje osredotočilo izključno na države Zahodnega Balkana. S tem, kot so dejali, želijo zagotoviti čim večjo kakovost ponudbe in vlaganja v regionalne športne vsebine. Iz Telekoma Srbija so sporočili tudi, da v skladu z novo strategijo Arena Sport v prihodnje ne bo kupovala novih športnih vsebin za trga Hrvaške in Slovenije.
Dodaj komentar
Komentiraj