Off mržnje in razvedrila
Na tisoče Izraelcev, med njimi vidni politiki, se je udeležilo proti-afriških demonstracij v Tel Avivu, v soseski Hatikva. Zborovanje v organizaciji Michaela Ben Arija, enega od zastopnikov stranke Narodna unija v Knessetu, ter skrajno desničarskih aktivistov Itamarja Ben-Guirja in Barucha Marzela, je postalo nasilno, saj so demonstranti napadali Afričane in razbijali okna trgovin. Povod za demonstracije naj bi bilo povečanje afriških iskalcev azila in migrantskih delavcev, ki prihajajo predvsem iz Eritreje in Južnega Sudana. Na demonstracijah je bilo mogoče videti tudi poslance vladajoče stranke Likud, najbolj zastrašujoče pa je, da je iz vseh ust, tudi Netanyahujevih, mogoče slišati, da »Izrael ni Afrika, da so Afričani infiltratorji, rak v izraelskem telesu, da jih je treba izvreči« in podobno. Več poročevalcev je incident označilo za »izraelsko kristalno noč«.
Mržnja do izobraženih žensk še vedno prevladuje med Talibani. Ti si v zadnjih mesecih prizadevajo na praktične načine preprečiti vse pogostejše obiskovanje šol s strani deklet. Afganistansko ministrstvo za izobraževanje poroča, da je bilo v enajstih provincah, ki jih obvladujejo Talibani, zaprtih 550 šol. Eden od načinov odvračanja deklet od šol je zastrupljanje. V provinci Takhar so prejšnji teden namreč kontaminirali vodo in zastrupili 150 učenk, učiteljic in učiteljev, v drugih šolah pa so z neznanim sredstvom zastrupili zrak v učilnicah, zaradi katerega so prisotni omedleli. Predstavnike ministrstva skrbi, da bi zaradi strahu starši pričeli odvračati otroke od šolanja.
Okoljska organizacija Greenpeace je očrnila korporacijo Kentucky Fried Chicken, krajše KFC [kej ef si]. Ta se hvalisa z naravnimi embalažami za svoje prehranske izdelke, a potrošnikom ne izda načinov pridobivanja materialov za izdelavo le-teh. To je storil Greenpeace, ki je posredoval informacije o povezavah KFC-ja s korporacijo Asia Pulp and Paper. Slednja namreč koristi naravne vire Indonezije za proizvodnjo papirne kaše in papirja, ti naravni viri pa so seveda deževni gozd, ki ga za eko-embalaže KFC-ja in njemu podobnim izsekavajo nepregledno, mimo vseh priporočil o trajnostnem razvoju, prostorsko gledano pa zaobjemajo več milijonov hektarjev ozemelj, v katerih poleg rastlin bivajo še živali, ki jim grozi izumrtje.
Mestna uprava Tokia je sporočila, da je na pred mesecem dni odprti posebni račun v obliki donacij s strani državljanov Japonske prejela skoraj milijardo yenov, ki jih nameravajo nameniti za nakup nenaseljene otoške skupine Senaki. Ta je trenutno v lasti bogate japonske družine. Guverner Tokia Shintaro Ishihara je še dodal, da se za donacijo dogovarja tudi z neimenovanim poslovnežem, ki bi bil pripravljen donirati še dodatnih sto milijonov yenov. S to potezo je Ishihara reanimiral dolgo obstoječ pomorski konflikt med Japonsko in Kitajsko. Obe državi si namreč lastita pravice do otoške skupine, ki je situirana približno 2000 kilometrov od Tokia, je bogata z ribami in potencialen vir energentov. Poteza je razjezila uradni Peking, ki je zato preklical svojo udeležbo na načrtovanem visokem vojaškem srečanju z omenjeno sosednjo državo.
Na minulem Vrhu zveze Nata v Chicagu so voditelji z ameriškim podjetjem Nortrop Grumman sklenili pogodbo o nakupu 1,2 milijarde evrov vredne vzpostavitve sistema za nadzor kopnega iz zraka. V sklopu vzpostavitve sistema, ki naj bi bil polno operativen do leta 2017 in ga bo financiralo 13 držav, bo Slovenija, ena od financerk, postala solastnica ameriških vohunskih brezpilotnih letal Global Hawk, ki bodo slovenski proračun obremenila za 6,8 milijona evrov.
Po končanem vrhu pa so na dan prišli tudi podatki o brutalnostih policistov ne le do stavkajočih v prid svetovnemu miru, temveč tudi do poročevalcev o dogajanju na ulicah. Tako je bila sila uperjena predvsem proti snemalcem in fotografom dogajanja. Nacionalno združenje medijskih fotografov poroča o vsaj eni aretaciji fotografa in nevzdržni uporabi pendreka s strani policista nad drugim fotografom. Prav tako bi jo skorajda skupila snemalka minnesotskega medija TheUptake Tracey Pollock, ki ji je več policistov iz rok skušalo iztrgati kamero, a jo je ob videnem rešilo več protestnikov.
Regionalna premierka okrožja Madrid Esperanza Aguirre je deležna zasmehovanja za tem, ko je predlagala, da se težko pričakovani nogometni finale Kraljevega pokala, v katerem se bosta med seboj pomerila Barcelona in Atletico Bilbao, prekine in kasneje odvije za zaprtimi vrati, če bo s strani navijačev prišlo do zasmehovanja španske himne, ali če bi tekma na kakršen koli drug način predstavljala platformo za izražanje nacionalističnih teženj. Precedens za potezo je, kot je pojasnila, postavil že bivši francoski predsednik, Nicolas Sarkozy, ki je dejal, da bo prekinil vsako tekmo, na kateri bi ljudje izžvižgali himno. Odzivi na izjavo so seveda z vseh strani, tudi s strani njene Ljudske stranke izredno slabi. Katalonska vlada jo celo obtožuje, da z njo prikriva svoje politične težave. Sicer je bilo v španskem kongresu na začetku tedna mogoče slišati pozive, da bi bilo vsaki regiji omogočeno oblikovati svojo državno reprezentanco, s katero bi pokal postal prostor za narodnostno potrditev vsake izmed regij.
V Ljubljani se v organizaciji Hiše eksperimentov pričenja Znanstival dogodivščin, ki bo potekal na ulicah in mostovih središča prestolnice naslednje štiri dni. Več o Znanstivalu nam bo povedal Miha Kos:
Izjava je dostopna v posnetku oddaje.
Za prebivalce in obiskovalce Ljubljane pa bo odslej tudi moč poprijeti za knjigo in drugo čtivo pod krošnjami na različnih lokacijah. Skratka, ponovno se pričenja Knjižnica pod krošnjami. O lokacijah in raznovrstnem čtivu nam bo več povedala Tina Popovič:
Izjava je dostopna v posnetku oddaje.
Dodaj komentar
Komentiraj