Trudeaujeva OFFstopnica
Kanadski premier Justin Trudeau je napovedal odstop z mesta predsednika vlade in predsednika Liberalne stranke ter suspendiral parlament do konca marca. Kot razlog za svoj odstop je navedel notranje spore v stranki. Na položaju premierja namerava ostati, dokler v stranki ne izvolijo novega voditelja. Odstop sicer sledi napovedi vseh treh opozicijskih strank, da bodo na naslednjem zasedanju parlamenta proti vladi izglasovale nezaupnico. To zasedanje bi, če premier ne bi suspendiral dela parlamenta, potekalo konec januarja, ko bi se končale zimske parlamentarne počitnice. Trudeau je postal voditelj Liberalne stranke leta 2013. Prvo volilno zmago je dosegel dve leti pozneje, od leta 2019 pa vodi manjšinsko vlado.
Zahodno seulsko okrožno sodišče je podaljšalo nalog za aretacijo suspendiranega južnokorejskega predsednika Yun Seokyeola zaradi zlorabe oblasti in upora v zvezi z njegovo nekajurno razglasitvijo vojnega stanja v začetku decembra. Prvi nalog za aretacijo je po enem tednu potekel včeraj, nakar je Urad za preiskovanje korupcije visokih funkcionarjev zaprosil za podaljšanje. Policija Yuna ni uspela aretirati v prvem roku, ker jim predsedniška varnostna služba po več kot peturnem obleganju ni pustila vstopa v predsedniško palačo.
Mavricijsko tožilstvo je izdalo nalog za aretacijo nekdanjega finančnega ministra Renganadena Padayachyja, ki ga obtožujejo nezakonite pridobitve premoženjskih koristi v vrednosti nekaj manj kot milijon evrov. V petek je policija že aretirala nekdanjega guvernerja mavricijske centralne banke Harvesha Kumarja Seegolama, obtoženega prevare. Seegolam je bil nato med vikendom proti varščini izpuščen. Aretaciji sledita obtožbam novembra izvoljenega premierja Navina Ramgoolama iz laburistične vlade, da je prejšnja vlada Pravinda Jugnautha iz Militantne socialistične stranke potvarjala statistike rasti bruto domačega proizvoda, proračunskega deficita in javnega dolga.
Izraelski naseljenci so pod zaščito okupatorske vojske ponoči požigali vasi na celotnem območju okupiranega Zahodnega brega. Pogromi so kolektivno maščevanje za strelski napad na avtobus pri nezakonitem naselju v bližini mesta Kalkilija, v katerem so palestinski napadalci ubili tri naseljence in jih več ranili. Medtem je izraelska vojska v napadih v mestu Tamun in v bližnji vasi Taluza ubila vsaj tri Palestince, za katere trdijo, da pripadajo odporniškim gibanjem, v mestu Nablus pa je vojska aretirala dva Palestinca. V Gazi je po poročanju ministrstva za zdravstvo izraelska vojska medtem ubila vsaj 31 Palestincev in jih vsaj 57 ranila.
Z ministrstva za finance Združenih držav Amerike so sporočili, da za pol leta uvajajo izjeme za sankcije proti Siriji. Iz sankcij so po novem izvzete dejavnosti, povezane z dobavo elektrike, energije, vode in sanitarne opreme. Poleg tega so ponovno dovoljene transakcije s sirskimi vladnimi institucijami. Na ministrstvu kot namen začasnih izjem navajajo omogočanje humanitarne pomoči. V Siriji je oblast po zmagi nad vojsko nekdanjega predsednika Bašarja Al Asada v začetku decembra prevzela milica Hajat Tahrir Aš Šam, ki je sicer še vedno na ameriškem seznamu terorističnih organizacij.
Singapurski premier Lawrence Wong in malezijski premier Anwar Ibrahim sta obelodanila podpis dogovora o ustanovitvi skupne malezijsko-singapurske posebne ekonomske cone. To ustanavljata na malezijski strani meje ob prehodu med Singapurjem in malezijsko zvezno državo Johor, ki ga dnevno prečka preko 300 tisoč ljudi. Za prvih pet let predvidevajo 50 projektov oziroma deset projektov v prvih sto letih. Poleg tega malezijska stran predvideva davčne olajšave za podjetja, ki bi delovala v posebni ekonomski coni, v katero državi vabita podjetja tretjih držav. Financiranje infrastrukture bo prispevala Malezija, za državno financiranje posameznih projektov pa je zadolžen Singapur.
Poslanske skupine koalicijskih strank so sporočile, da so pripravile predlog zakona o prostovoljnem končanju življenja, ki ga nameravajo v parlament vložiti še ta mesec po vložitvi zakona o zdravstveni dejavnosti. Po predlogu bi imel pacient pravico do končanja življenja v primeru neznosnega trpljenja zaradi neozdravljive bolezni oziroma trajne okvare zdravja, vendar ne tudi v primeru duševne bolezni. Predlog temelji na besedilu, ki so ga napisali v društvu Srebrna nit, in ne vsebuje besede evtanazija, ampak govori samo o prostovoljnem končanju življenja, poudarjajo v društvu. Zakon predvideva, da bo prostovoljno končanje življenja morala odobriti petčlanska komisija, sestavljena iz dveh zdravnikov, medicinske sestre, pravnega strokovnjaka in strokovnjaka s področja družboslovja. Pacient se bo moral pred vložitvijo prošnje pri komisiji dvakrat posvetovati z lečečim zdravnikom, čemur bi sledil pregled pri neodvisnem zdravniku in psihiatru. Uzakonitev pomoči pri končanju življenja so volivci junija lani podprli na posvetovalnem referendumu.
Nadzorni odbor mestne občine Krško je ugotovil, da je župan Janez Kerin prekoračil pooblastila pri predlaganju kandidatov občine v nadzorni svet podjetja Kostak junija lani. Kot je ugotovil nadzorni odbor, župan za kandidate ni pravočasno pridobil mnenja občinskega sveta. Imeni dveh kandidatov je podjetju Kostak in komisiji občinskega sveta sporočil isti dan, tako da komisija občinskega sveta kandidatov, ki jih je sicer ocenila pozitivno, ni mogla obravnavati pravočasno. Župan Kerin trdi, da je ravnal zakonito in v skladu z uveljavljeno prakso ter da nadzorni odbor nima pristojnosti za izvajanje tovrstnega nadzora.
Direktor javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Bojan Babič je na novinarski konferenci ljubljanskega župana Zorana Jankovića napovedal, da bodo z zadnjim dnevom v mesecu januarju ukinili parkirišče pred Križankami, kjer bo stala nova Narodna in univerzitetna knjižnica. Janković je ob tem dodal, da je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in investicije občino konec decembra obvestilo, da prekinja pogodbo, s katero je mestna občina prostor lahko uporabljala za parkirišče, na kar se je župan odzval z naslednjimi besedami:
Dodaj komentar
Komentiraj