Absolutnejša večina
Albanska volilna komisija je objavila rezultate nedeljskih parlamentarnih volitev. Na njih je absolutno večino osvojila Socialistična stranka premierja Edija Rame, ki ima tako zagotovljen četrti zaporedni mandat na čelu vlade. Socialistična stranka je osvojila več kot 52 odstotkov glasov in z njimi 83 sedežev v 140-članskem parlamentu, kar je za devet več kot v prejšnjem mandatu. Točno toliko poslancev je izgubila drugouvrščena opozicijska Demokratska stranka, ki je prejela nekaj manj kot 34 odstotkov glasov. S tem ji je pripadlo 50 mest v parlamentu. Štirim manjšim strankam, ki so se prebile v parlament, je skupaj ostalo sedem poslanskih mest. To so bile prve parlamentarne volitve v Albaniji, na katerih je lahko po pošti glasovala diaspora.
Poražena Demokratska stranka je sedanjo in bodočo vladajočo Socialistično stranko hitro obtožila kupovanja glasov in sporočila, da rezultatov ne priznava. Vodja opozicijskih demokratov Sali Berisha je napovedal protest proti rezultatom volitev. Tako imenovano kupovanje glasov oziroma pritiske na volivce opiše Besar Likmeta, urednik albanske izpostave novinarske mreže BIRN.
Erjon Tase, direktor Akademije za politične študije v Albaniji, meni, da dobrega rezultata ne gre pripisati zgolj na ta način »kupljenim« glasovom.
Po reformi volilne zakonodaje julija lani lahko na parlamentarnih volitvah po pošti glasujejo tudi albanski državljani iz diaspore. Večina diaspore je, kot poroča Likmeta, glasovala za stranko aktualnega premierja.
Več albanskih državljanov v Grčiji se je kljub poročilom o oddanih glasovih iz Grčije pritožilo, da glasovnic niso prejeli. Opozicija se je tako nad volilno goljufijo pritožila tudi glede glasovanja. Z albanske pošte so sporočili, da imajo podpise o oddanih glasovih volivcev iz Grčije, vendar je volilna komisija nazadnje odločila, da okrog 53 tisoč glasovnic iz Grčije začasno ne bo upoštevala.
Po poročilu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi je Rami na volitvah pomagalo tudi njegovi stranki naklonjeno medijsko pokrivanje kampanje. Pristransko namenjanje medijske pozornosti dvema največjima strankama, predvsem vladni stranki, je po Likmetovem mnenju doprineslo k slabemu rezultatu ostalih strank.
Na kakšen način je vladajoča stranka vplivala na medijsko pokrivanje kampanje, predstavi Tase.
V Albaniji sta se na oblasti od leta 1991 menjavali prej omenjeni rivalski stranki – Demokratska stranka in Socialistična stranka. Slednja je pravna naslednica Delavske stranke Albanije, ki jo je ustanovil in vodil Enver Hoxha, od leta 2005 pa jo vodi Edi Rama. Desničarska Demokratska stranka je zmagala na prvih treh parlamentarnih volitvah od leta 1991 in nato še na dveh zaporednih volitvah leta 2005 in 2009. Od parlamentarnih volitev leta 2013 pa je vodenje prevzela Socialistična stranka. Pod vodstvom Rame stranka ideološko sledi tako imenovani politiki tretje poti po zgledu britanskih laburistov in si prizadeva za pridružitev Albanije Evropski uniji, kar je sicer skupni cilj obeh glavnih strank. Razlike med strankama predstavi Likmeta.
Prejšnji mandat so zaznamovale korupcijske afere tako vladajoče kot opozicijske stranke. Februarja je policija zaradi suma korupcije in pranja denarja pri gradbenih poslih v prestolnici aretirala župana Tirane Eriona Veliaja iz Socialistične stranke. Sali Berisha, voditelj opozicije, je bil od predlanskega do decembra lani v hišnem priporu zaradi suma zlorabe položaja pri privatizaciji športnih objektov v korist svoje družine. Več o aferah obeh strank razloži Likmeta.
Bolj kot vladajočo stranko so korupcijski škandali na volitvah prizadeli opozicijo. Hišni pripor voditelja je v stranki pripeljal do nasprotovanja njegovemu vodilnemu položaju. Demokratska stranka je tako razpadla na več frakcij. Dodatno šibkost največje opozicijske stranke na nedeljskih volitvah pojasni Tase.
Protesti proti rezultatom volitev, ki jih je Demokratska stranka sicer organizirala po vsakem porazu, so tokrat tako namenjeni predvsem Berishevemu ohranjanju položaja znotraj stranke, ocenjuje Likmeta.
Rezultat nedeljskih parlamentarnih volitev v Albaniji je poleg tega, da je poglobil notranjo krizo v največji opozicijski stranki, pokazal utrjenost Socialistične stranke na oblasti. Da pa bi premier Edi Rama podrl rekord Enverja Hoxhe, bo moral poleg dokončanja mandata zmagati še na naslednjih sedmih volitvah.
Dodaj komentar
Komentiraj