Delegitimacija Ciolacuja
V ponedeljek je v prvem krogu romunskih predsedniških volitev z dobrimi 40 odstotki glasov zmagal George Simion, kandidat desne stranke Zavezništvo za zedinjenje Romunov. Na drugo mesto se je z 21 odstotki uvrstil neodvisni kandidat in župan Bukarešte Nicușor Dan. Njegovo kandidaturo je v začetku aprila podprla njegova nekdanja stranka Unija rešimo Romunijo, ki jo je Dan leta 2015 soustanovil. Sicer pričakovana zmaga Simiona v prvem krogu volitev je sprožila odziv tudi na parlamentarnem političnem parketu. Romunski premier Marcel Ciolacu je namreč odstopil in napovedal izstop svoje Socialdemokratske stranke iz koalicije, saj po njegovem mnenju Simionova zmaga odraža, da je vladna koalicija izgubila legitimnost.
Kandidaturo Simiona in okoliščine njegove zmage pojasnjuje Florin Poenaru, predavatelj sociologije in antropologije na Univerzi v Bukarešti.
Simion se sicer od samega začetka ni omenjal kot potegujoči se kandidat, svojo kandidaturo pa je vložil šele, ko je v začetku marca ustavno sodišče dokončno prepovedalo kandidaturo zmagovalcu novembrskih razveljavljenih volitev Călinu Georgescuju. Ob tem je napovedal, da bo v primeru zmage omogočil Georgescuju ponoven vzpon na oblast. Zavezništvo med Simionom in Georgescujem pojasni sogovorec.
George Simion se je za predsedniško mesto potegoval že novembra lani, vendar se mu ni uspelo prebiti v drugi krog. Sogovorec pojasnjuje kritičen odnos Simiona do Georgescuja v prvem krogu volitev.
A v prvem krogu nasprotna kandidata se na tokratnih ponovljenih predsedniških volitvah nista mogla pomiriti. Ustavno sodišče je namreč v začetku decembra dokončno razveljavilo izid prvega kroga novembrskih predsedniških volitev. Georgescujeve prošnje niso uslišale niti domače sodne institucije niti Evropsko sodišče za človekove pravice. Konec marca je bila razveljavljenemu fašističnemu kandidatu onemogočena tudi nova borba za zmago, saj je romunska volilna komisija zavrnila njegovo kandidaturo.
Po razveljavi rezultatov prvega kroga predsedniških volitev je v Bukarešti na stotine ljudi protestiralo v podporo Georgescuju. Protesti so v prestolnici potekali od decembra do marca, ko je ustavno sodišče naznanilo zavrnitev ponovne kandidature na majskih predsedniških volitvah. Priljubljenost nesojenega predsednika komentira sogovorec.
Rezultatom nedeljskih volitev je botrovala tudi slaba izbira kandidatov, ki so se pomerili proti Simionu, saj so bili javnosti dokaj nepoznani, volivci pa so zaradi zavlačevanja procesa od novembra lani izgubili zanimanje.
Ključno vlogo pri zmagi Simiona pa so sicer odigrali glasovi disapore.
Kot omenjeno, je zmagi Simiona naslednji dan sledila odločitev predsednika vlade Ciolacuja o izstopu iz koalicije, torej de facto o zrušitvi vlade. Kot razlog za svoj odstop je poleg izgube legitimnosti trenutne koalicije navedel tudi izpad tretjeuvrščenega kandidata Crina Antonescuja iz drugega kroga. Vodenje vlade je po odločitvi premierja začasno prevzel notranji minister Cătălin Predoiu. Koalicija socialdemokratov, nacionalliberalov in Demokratičnega zavezništva Madžarov v Romuniji, ki je nastala po parlamentarnih volitvah decembra lani, je zaradi Ciolacujevega odstopa razpadla. Več o odstopu premierja pove sogovorec.
Po polletni zamudi se zdi, da je Romunija končno dočakala uspešno izvedeni prvi krog predsedniških volitev. Kljub temu bo država potrebovala še kar nekaj korakov, preden se njene institucije postavijo nazaj na noge: poleg prihajajočega drugega kroga predsedniških volitev Romunijo v bližnji prihodnosti namreč čakajo tudi državnozborske volitve.
OFFsajd je pripravila Ajla, mentorirala je Neva.
Dodaj komentar
Komentiraj