25. 11. 2024 – 17.00

Dvoboj fašistov

Audio file
Vir: Prirejeno po Călin Georgescu (Facebook)
Audio file
8. 12. 2020 – 17.00
Izid parlamentarnih volitev v Romuniji

V prvem krogu predsedniških volitev v Romuniji je na prvem mestu po 98 odstotkih preštetih glasov pristal neodvisni kandidat Călin Georgescu, oboževalec romunskega fašističnega »conducătorja« iz druge svetovne vojne Iona Antonescuja. Prehitel je sedanjega premierja in favorita na predsedniških volitvah Marcela Ciolacuja iz Socialdemokratske stranke in desno konkurentko Eleno Lasconi iz Unije rešimo Romunijo, s katero se bo pomeril v drugem krogu osmega decembra.

Audio file
7. 9. 2021 – 17.00
Politična kriza v Romuniji ob odstopu šestih ministrov

Po rezultatih vzporednih volitev je vodil premier Ciolacu s 25 odstotki glasov, sledila mu je Lasconi z 18 odstotki, nakar se je zgodil nepričakovan preobrat. Po skoraj 99 odstotkih preštetih glasov je Georgescu prehitel oba, po preštetju glasov iz diaspore pa je Ciolacuja prehitela še Lasconi, ki je za njim zaostajala za manj kot odstotek. Po končnih rezultatih je Georgescu osvojil skoraj 23 odstotkov glasov, Lasconi pa 19,17 odstotkov, kar je za dva promila več od Ciolacuja, ki je tako za las izpadel iz predsedniške tekme. To je prvič, da se kandidat socialdemokratov ni uvrstil v drugi krog predsedniških volitev.

Sedanji predsednik Klaus Iohannis iz desne Nacionalnoliberalne stranke po dveh zaporednih mandatih ni smel ponovno kandidirati, kandidat njegove stranke Nicolae Ciucă pa je osvojil le nekaj manj kot devet odstotkov glasov. Iz predsedniške tekme sta tako izpadla kandidata obeh koalicijskih strank. Politiko po prvem krogu vodilnega kandidata Georgescuja opiše Florin Poenaru, predavatelj sociologije in antropologije na Univerzi v Bukarešti.

Izjava

Romunija ima polpredsedniški sistem. V času vladavine »tovariša conducătorja« Nicolaeja Ceaușescuja je predsedniška funkcija predstavljala najvišjo izvršilno oblast, po njegovem padcu pa je ustava iz leta 1999 moč predsednika omejila. Pooblastila predsednika v Romuniji pojasni Poenaru.

Izjava

Audio file
3. 4. 2024 – 17.00
Veto Avstrije na vstop Romunije in Bolgarije v schengensko območje kot novost "zračnega schengna"

Glede na to, da ima predsednik večja pooblastila pri določanju zunanje politike države, je najbolj relavantno Georgescujevo nasprotovanje Natu in Evropski uniji. Natov protiraketni ščit v Romuniji je Georgescu označil za diplomatsko sramoto. Za vojno v Ukrajini trdi, da jo manipulirajo ameriška orožarska podjetja. Desnemu evroskeptiku pa se obeta osvojitev predsedniškega mandata ravno med zaključnimi pogajanji za polno pridružitev Romunije schengenskemu območju skupaj z Bolgarijo. Za državi od letošnjega aprila že veljajo schengenska pravila za letalski in pomorski promet. Georgescujevo linijo glede Zahoda predstavi sogovornik.

Izjava

Audio file
24. 4. 2023 – 17.00
Poljski minister za kmetijstvo opozarja: preveč žita lahko tudi škoduje

Georgescu obljublja protekcionistično politiko za kmete in zmanjšanje zanašanja na uvoz. Napoveduje spodbujanje domače proizvodnje hrane in energije. S tem, kot pojasnjuje sogovornik, nagovarja predvsem določene sektorje male buržoazije.

Izjava

Za ekonomskega patriota se razglaša tudi Ciolacu, vendar po Poenarujevem mnenju še vedno obstajajo razlike med Ciolacujem in Georgescujem.

Izjava

Elena Lasconi je od leta 2020 županja mesta Câmpulung, junija letos pa je postala voditeljica Unije rešimo Romunijo, ki je trenutno tretja največja stranka v parlamentu. V drugem krogu bodo volivci izbirali med dvema desničarskima kandidatoma. Lasconi slovenski in evropski mediji večinoma opisujejo kot desnosredinsko ali reformistično kandidatko, s čimer se Poenaru ne strinja.

Izjava

Georgescu ni popolnoma nov obraz v romunski politiki. V letih 2011, 2012, 2016 in 2020 so ga za premierja tehnične vlade predlagale stranke socialnih demokratov, Demokratična liberalna stranka in Zavezništvo za zedinjenje Romunije, vendar ni bil na koncu nikoli izbran. Njegove tehnokratske kvalifikacije so različne funkcije, ki jih je opravljal v sedemnajstih letih dela pri Združenih narodih za agencijo za človekove pravice, programu Združenih narodov za razvoj, programu Združenih narodov za okolje in kot posebni poročevalec Združenih narodov za strupene in nevarne odpadke. Bil je tudi generalni sekretar in svetovalec na ministrstvu za okolje. Strankarskega zaledja pa Georgescu nima, tako da je njegov nenaden vzpon na predsedniških volitvah za sogovornika presenetljiv.

Izjava

Tako je tudi v Romuniji ponovno na pohodu fašizem, levi ali vsaj liberalni volivci pa v drugem krogu predsedniških volitev ne bodo imeli na izbiro niti manjšega zla, ampak samo dve vrsti fašista.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.