Mržnja prema životu i ljudima
V Beogradu potekajo protesti proti rušenju Starega savskega mosta. Člani iniciative Mostaje so blokirali Brankov most v Beogradu in bulvar Vudroa Vilsona, potem ko je danes zgodaj zjutraj policija razbila okupacijo Savskega mostu ter poškodovala in pridržala voditelja ekološkega gibanja Kreni-Promeni Sava Manojlovića. Razlog za rušenje mostu je po navedbah oblasti to, da most ne ustreza več standardom, po rušenju pa bi zgradili nov, sodobnejši most. Nasprotniki rušenja mostu trdijo, da je most antifašističen spomenik in del zapuščine, ki ga je treba varovati. Most so okupirali robokopi v protiizgredni opremi, ki preprečujejo dostop protestnikom. Protestirajo tudi v Novem Sadu, kjer že drugi dan poteka blokada sodišča, pred katerim je danes zjutraj prišlo do prerivanja med protestniki in policijo. Med protestniki so tudi člani opozicijskih strank, ki zahtevajo izpustitev pridržanih s protestov, ki so potekali na začetku meseca in izražajo nezadovoljstvo zaradi počasnosti preiskave porušenja betonskega nadzidka avtobusne postaje v Novem Sadu pred dvema tednoma. Pod ruševinami je umrlo 14 ljudi, zaradi poškodb je v nedeljo v bolnišnici umrlo še eno dekle, dva poškodovana pa sta še vedno v kritičnem stanju.
Tako imenovani Stari savski most v Beogradu, ki sicer stoji nad Donavo in katerega načrt rušenja je sprožil nov protest, velja za antifašistični spomenik. Most so zgradili Nemci med drugo svetovno vojno, pred osvoboditvijo Beograda leta 1944 ga je umikajoča se nemška vojska minirala. Most je pred rušenjem rešil beograjski učitelj Miladin Zarić, ki je po odhodu nemških vojakov z bajonetom presekal vžigalno vrvico. Most je nato lahko uporabila Rdeča armada. Kot povod za rušenje so beograjske oblasti navedle dejstvo, da most ni več zadosten za potrebe prometa v mestu, most, ki ga naj bi nadomestil, naj bi olajšal prometno problematiko v mestu. Opozicijske kritike odločitve vključujejo opozorila o potencialni korupciji v procesu gradnje in problematiki gentrifikacije Beograda, povezane s projektom Beograd na vodi. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je namreč prestavitev Savskega mostu za dva kilometra napovedal konec septembra ob otvoritvi hotela Sent Ridžis in stolpa Beograd.
Potencialne razloge za rušenje mostu bi torej lahko iskali med odstranjevanjem spomenikov socialistične Jugoslavije, v gentrifikaciji in finančnih koristih vladajočih. Koruptivno delovanje oblasti je po mnenju opozicije tudi razlog, da je bil nadzidek na železniški postaji v Novem Sadu zgrajen slabo, kar je 15 ljudi stalo življenja. Dejan Ilić, kolumnist portala Peščanik, meni, da so to nepotrebne racionalizacije delovanja srbskih oblasti, katerih motivacije so veliko banalnejše.
Izvor iracionalnosti oblasti, ki jo omenja, Ilić vidi v srbski politiki v devetdesetih letih, katere naslednica, če ne celo neposredno nadaljevanje, je Vučićeva oblast.
Proteste organizira iniciativa Mostaje, kar je izpeljano iz »most ostaje«. Z njimi je povezano tudi opozicijsko gibanje Kreni-Promeni. Iniciativa Mostaje se je organizirala leta 2010, ko je bilo prvič predvideno rušenje Starega savskega mostu, s protestnim delovanjem so uspešno dosegli odlog samega rušenja. Gibanje Kreni-Promeni je znano predvsem zaradi organizacije protestov proti izgradnji rudnika litija v Jadru, organizirali pa so tudi druge protestne akcije po celotni Srbiji. Protestnikom v Novem Sadu so se pridružili tudi člani opozicijskih strank. Odziv tako na proteste v Beogradu kot tudi Novem Sadu je bil represiven, v Novem Sadu je policija med protesti 5. novembra skupno aretirala 15 protestnikov, v Beogradu je danes zgodaj zjutraj nasilno končala okupacijo mostu, kjer so člani iniciative Mostaje organizirali blokado gradbenih strojev, in aretirala dve osebi.
Situacijo, v kateri se je znašla srbska opozicija pod Vučićevo vladavino, opiše sogovorec.
Ilić zaključi z oceno delovanja protestnikov in opozicije.
Ko so zaprte vse druge oblike političnega delovanja, tako ne ostane drugega kot to, da se gre na ulice in prepreči uničenje mostu. Smrt fašizmu, tovariš Zarić.
OFFsajd je pripravila vajenka Vida, v izmenah sta mentorirala Matej in Tia.
Dodaj komentar
Komentiraj