Zločin, a ne tragedija
V Novem Sadu so včeraj potekali doslej največji protesti po petkovi tragediji na tamkajšnji železniški postaji, v kateri je po zrušitvi betonskega nadstreška umrlo 14 ljudi, med njimi tudi dva otroka, tri osebe pa ostajajo v smrtni nevarnosti. Protestniki zahtevajo prevzem odgovornosti za nesrečo, ki je po njihovem posledica malomarnosti in koruptivnih poslov, v katere je Srbska napredna stranka na čelu z Aleksandrom Vučićem brezsramno vpletena, že odkar je prišla na oblast pred desetimi leti. V Novem Sadu so protestniki v mestno hišo metali rdečo barvo in kamenje, pred vhod stavbe pa so iz cistern, pripeljanih s pomočjo traktorjev, zlili še fekalije. Skupina zamaskiranih protestnikov se je z jajci in drugim protestnim materialom spravila nad novosadske prostore Vučićeve Srbske napredne stranke. Proteste je poskušala zadušiti policija, ki se je nad množice spravila s solzivcem, več oseb pa je tudi pridržala.
Kaj točno se je zgodilo z nadstreškom železniške postaje v Novem Sadu pojasnjuje Nemanja Stanimirović iz organizacije Marks21.
Protestnega shoda so se udeležili tudi prebivalci iz drugih srbskih mest. Zagon za protestne akcije so Srbi pokazali tudi takoj po srbskih parlamentarnih volitvah konec lanskega leta, a so protesti v času praznikov zamrli. Do večje mobilizacije je prišlo na začetku poletja, ko so začeli sporadično potekati protesti proti projektu Jadar, ki ga financira avstralsko-britansko podjetje Rio Tinto, in drugim podobnim geološkim raziskavam in izkopavanjem. Množičnost tokratnega protesta komentira sogovorec.
Protestniki poleg Vučićevega odstopa zahtevajo odstop novosadskega župana Milana Đurića, predsednika vlade Miloša Vučevića ter vseh ostalih vpletenih. Zgolj in samo iz moralnih razlogov, kot se je izrazil sam, je kot prvi podal odstopno izjavo minister za gradbeništvo, promet in infrastrukturo Goran Vesić, premier Vučević je že sprejel njegov odstop. Kot pojasnjuje sogovorec, je bil Vesić v zgodbi zgolj žrtveno jagnje, ki ga je oblast žrtvovala za pomiritev množic.
A odstop, ki ga je Vesić pospremil z besedami, da se ne čuti zares krivega, je deloval ravno nasprotno in na ulice pognal trumo ljudi. Poleg protestnega shoda pred železniško postajo in mestno hišo so nekateri protestniki vandalizirali tudi prostore vladajoče stranke v Novem Sadu, kjer so razbili več oken. Protesti sicer od vikenda potekajo tudi v Beogradu. V odziv na množične protestne shode v obeh največjih srbskih mestih je predsednik Vučić napovedal kaznovanje vseh sodelujočih na nasilnih protestih. Ob tem ni pozabil dodati, da je policija, ki je sicer brez pomislekov proti množici uporabila solzivec, bila zelo zadržana in to zgolj in samo zaradi pietete do žrtev grozljive tragedije. Po zadnjih podatkih je sicer policija po včerajšnjih protestih v Novem Sadu aretirala devet protestnikov.
Tamkajšnje oblasti bodo nadaljevale z zasliševanji protestnikov, delo pa jim bodo olajšale varnostne kamere, ki so bile nameščene po celotnem območju, kjer so potekali protesti. Med pridržanimi je tudi bivši podpredsednik Avtonomne pokrajine Vojvodina Goran Ješić, ki ga je policija v civilu pridržala, ker naj bi nasprotoval pridržanju drugega demonstranta. Na seznamu uglednih pridržancev je tudi nekdanji ustavni sodnik, ki je vodil ministrstvo, pristojno za človekove pravice, Svetozar Čiplić, policija mu je domnevno odvzela prostost, ker je v njegovem žepu našla kladivo. Več o nasilnem odzivu policije pojasni Stanimirović.
Poleg odstopov političnih figur protestniki zahtevajo tudi, naj na svoja pleča odgovornost prevzamejo podjetja, ki so nadzorovala obnovitvena dela, ki so potekala julija. Obnova, ki je potekala pod nadzorstvom madžarskega podjetja Utiber, s katerim je država sklenila kar 37,5 milijonov vredno pogodbo, naj po zatrjevanju podjetja Infrastruktura železnice Srbije, predstavnikov oblasti in konzorcija ne bi zaobjemala obnove leta 1964 zgrajenega nadstreška. Številni posnetki dokazujejo nasprotno, pročelje so namesto zamenjave dotrajanih marmornih plošč zgolj prebarvali. Obnova železniške postaje, kamor vse od petkovega popoldneva dalje ljudje prinašajo žalno cvetje, je sicer del obsežne kitajske misije, ki je dobila zeleno luč v letu 2013, v sklopu katere ima kitajska vlada z investiranjem v več kot 150 držav in mednarodnih organizacij namen vzpostaviti tako imenovano Novo svilno pot.
Podjetje Utiber, pristojno za nadzor prenove, je po poročanju portala Nova.rs v zadnjih letih pobiralo mastne denarce v številnih dobičkonosnih projektih na državni ravni. Zadnje v seriji velikih naročil, za katero je pristojno ministrstvo pooblastilo Utiber, je gradnja železnice od Zemuna do novega Nacionalnega stadiona, ocena vrednosti naložbe znaša 9 milijonov evrov. Tudi sicer se podjetje v večinski madžarski lasti najraje posveča nadzoru projektov v zvezi z železniško infrastrukturo, od leta 2021 je namreč od 20-ih projektov, katerih vrednost skupaj presega 75 milijonov evrov, Utiber kar sedem pogodb sklenil z družbo Železniške infrastrukture Srbije.
Tožilstvo v Novem Sadu je do sedaj v povezavi z dogodkom na novosadski železniški postaji doslej zaslišalo 48 oseb, pet posameznikov pa na zaslišanje še čaka. Sogovorec za konec komentira nadaljnje protestne akcije.
Srbijo so torej ponovno zajeli protesti, ki opozarjajo na korupcijo državnih institucij in politikov. Namesto da bi veliki Aco in njegova druščina za dejanja prevzela odgovornost, pa sam na Instagram raje objavlja posnetke s policisti, ki jih čisla, protestnike pa v nagovorih označuje kot neljudi.
OFFsajd sta skupaj pripravili vajenka Brina in Tia.
Dodaj komentar
Komentiraj