7. 8. 2024 – 17.00

Pozabljeno pismo poštarjev v nabiralniku Pošte Slovenije

Audio file
Vir: Kolaž delo avtorja
Audio file
7. 7. 2022 – 17.00
Sindikalna pisemca Pošti Slovenije

V zadnjih nekaj letih v Sloveniji v poletnih mesecih pustošijo ekstremne vročinske razmere. Poleg suše, ki prizadeva okolje, izredne temperature vplivajo tudi na delavce, ki opravljajo delo na terenu. Med njimi so tudi pismonoše, ki morajo svoje delo opravljati nemoteno, čeprav delajo v izrednih razmerah. Delodajalci pa so po zakonu dolžni priskrbeti ustrezne pogoje, ki delavcem omogočajo razmere ugodne za delo. V Sindikatu Pošte Slovenije tako zahtevajo, da delodajalec delavcem prilagodi delovni čas oziroma omogoči zgodnejši prihod na delo. Poleg tega zahtevajo tudi odmore med delovnim časom in zagotovitev hlajenih prostorov in napitkov. Zaradi neposlušnosti vodstva Pošte Slovenije, ki je v lasti države, je Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije, krajše SDPZ, prejšnji teden v javnem pismu, ki ga je naslovil na ministrstvo za delo ter inšpektorat za delo, opozoril na težke delovne pogoje pismonoš zaradi visokih temperatur. Pogoje, v katerih morajo delati, predstavi pismonoša Peter Helbel

Izjava

Čeprav so delovni pogoji neustrezni, morajo pismonoše obdelati svoj rajon v celoti. Koliko obsega območje, ki ga posamezni pismonoša pokriva, razloži Helbel.

Izjava

Da pokrije svoj rajon, lahko pismonoša porabi tudi po več kot osem ur. Poleg tega pa Helbel pove, da dodatno delo prinašajo tudi dopusti in bolniške; slednje so za odstotek višje od povprečja v Sloveniji, kar pomeni, da morajo delavci krčiti rajone ali pa si na ramena naložiti še dodatno delo, za kar so plačani po standardni postavki. Kako se je na nadpovprečno število bolniških odzvalo vodstvo pošte, pove sogovorec.

Izjava

Audio file
30. 10. 2019 – 17.00
Kljub v februarju sprejetemu dogovoru s sindikati v Pošti Slovenije napovedana stavka

Zahteve za izboljšanje delovnega pravilnika in posledično delovnih pogojev so delavci prvič izrazili pred dobrimi 4 leti, ko so na terenu prvikrat občutili posledice vročinskih valov. Od takrat so visoke temperature v poletnih mesecih  postale stalnica, delovni pravilnik pa zastarel. To je ugotovila tudi Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu, ko je lansko leto izdala smernice za dela na prostem, na katera vpliva vročina. Čeprav so bili med izpostavljenimi v dokumentu tudi delavci poštnih storitev, se je slovenska vlada lotila le priprave nove zakonodaje na področju dela na  gradbišču. Poštarji pa so ostali pozabljeni. Ker vlada in vodstvo niso prisluhnili njihovim zahtevam, so se poštarji obrnili na sindikat. Prizadevanja sindikata opiše predsednica sindikalne konference SDPZ-ja na Pošti Slovenije, Majda Stubelj.

Izjava

V SDPZ-ju so nezadovoljni tudi z neukrepanjem vodstva Pošte Slovenije. Predlog ukrepov je bil na vodstvo naslovljen že lansko leto, vendar pa konkretnega odziva iz njihove strani še vedno ni. Delodajalec je lani v okrožnici objavil strnjena navodila za delo v vročini, a se je tam angažma vodstva ustavil. Letos sicer niso storili niti tega. Prav tako delodajalec ni poskrbel za vodo, saj so bile pismonošam podarjene le pollitrske promocijske stekleničke, s tem, kje jih bodo napolnili, pa se v vodstvu niso ukvarjali. Neodzivnost in ignoranco vodstva komentira Stubelj.

Izjava

Poleg vodstva pošte je sindikat javno pismo naslovil tudi na ministrstvo za delo in na inšpektorat za delo. Za odziv smo se obrnili tako na inšpektorat za delo kot tudi pristojno ministrstvo. Z inšpektorata za delo so nam sporočili, da nimajo odziva, saj javnega pisma niso prejeli. Pismonošam je sicer v bran hitro stopil branitelj delavskih pravic minister Luka Mesec, ki je v izjavi za javnost dejal: »Podnebne spremembe niso naša prihodnost, ampak naša sedanjost. Na ministrstvu in v Levici želimo delovno zakonodajo prilagoditi tem spremembam in delavke in delavce zavarovati pred nevarnimi posledicami podnebnih sprememb, ki so že tukaj, danes in sedaj. Prizadevali si bomo, da bo poskrbljeno za zdravje vseh delavk in delavcev.« 

Audio file
7. 9. 2020 – 17.00
O novem predlogu zakona o poštnih storitvah

Stališče ministrstva za delo nadalje komentira Dan Juvan, državni sekretar na ministrstvu za delo.

Izjava

Kakšno bo nadaljnje ukrepanje ob neodzvinosti vodstva Pošte Slovenije, razloži Juvan.

Izjava

Vendar pa to ni prvi rodeo za vodstvo Pošte Slovenije. Spomnimo naj, da je Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije letošnje leto organiziral že dva shoda zaradi nezadovoljstva delavcev. Na shodu 14. maja so med zahtevami izpostavili predvsem izboljšanje socialnega dialoga z vodstvom in zahtevo po prekinitvi drobljenja Pošte Slovenije. Po njihovem mnenju so to prakse, ki so škodljive za pošto. Takrat so tudi napovedali stavko, vendar do nje ni prišlo. Kljub naraščanju napetosti med letom odziva iz vodstva ni bilo. Nadaljnje ukrepanje ob neodzivnosti sindikata razloži Stubelj.

Izjava

Po pogovorih s sogovorniki se zdi, da je vodstvo Pošte Slovenije priseglo k večnemu molku in k večnemu neukrepanju. Kot vedno pa je to najhuje prizadelo delavce, ki morajo kljub vse višjim temperaturam svoje delo opravljati nemoteno. Svetla luč na koncu tunela je za delavce lahko le zmaga v pravdi proti vodstvu ali pa prihajajoča obljubljena zakonodaja, ki naj bi po besedah ministrstva za delo urejala tudi delo pismonoš. Žal pa bo tako zmaga kot nova zakonodaja prepozna, saj bodo do takrat že minile najvišje temperature.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.