Stavkanje v krogu
Včeraj je potekala prva stavka hrvaških delavcev v šolstvu, ki je del niza petih krožnih regionalnih stavk v naslednjih desetih dneh. Te sledijo opozorilni stavki 19. marca na pobudo Neodvisnega sindikata zaposlenih v srednjih šolah Hrvaške, Neodvisnega sindikata znanosti in visokega šolstva in šolskega sindikata Preporod. Opozorilne stavke se je po podatkih organizatorjev udeležilo 37 tisoč delavcev, ki zahtevajo izboljšanje materialnega položaja učiteljskega poklica in boljše delovne pogoje. Po njihovih trditvah so se stavki pridružili tudi delavci, ki niso člani omenjenih sindikatov.
Vlada je dan pred opozorilno stavko sprejela odlok, s katerim so stavkajočim delavcem sorazmerno s časom udeležbe znižali plače in dodatke k plači. Na telefonski seji v ponedeljek, to je dan pred začetkom prve stavke, ga je podaljšala.
Cikel stavk se odvija na osnovnih in srednjih šolah, fakultetah ter drugih izobraževalnih ustanovah. Po ocenah sindikatov se je stavke udeležilo 6300 zaposlenih na osnovnih in srednjih šolah ter fakultetah v Zadarski, Šibensko-kninski, Splitsko-dalmatinski in Dubrovniško-neretvanski županiji. To je 80 odstotkov zaposlenih v izobraževanju v teh štirih regijah. Naslednja stavka je napovedana jutri v vzhodnih županijah, to je Vukovarsko-sremski, Brodsko-posavski, Požeško-slavonski, Osiješko-baranjski in Virovitiško-podravski županiji. Naslednji ponedeljek sindikati načrtujejo stavko še v osrednjih – Istrski, Primorsko-goranski in Liško-senjski županiji – in v sredo v zahodnih županijah Koprivniško-križevski, Varaždinski in Medžimurski županiji. V petek se bodo stavke preselile še v severne županije Bjelovarsko-bilogorsko, Siško-moslavško, Karlovško, Krapinsko-zagorsko in Zagrebško županijo ter v mesto Zagreb.
Zakaj so se sindikati odločili za takšno cirkularno stavko, razloži Matija Kroflin, glavni tajnik Neodvisnega sindikata znanosti in visokega šolstva.
Glavna materialna zahteva treh sindikatov, ki so pozvali k stavkam, je 10-odstotno zvišanje osnovne plače, za kar predlagajo tri možne načine. Te predstavi Željko Stipić, predsednik sindikata Preporod.
Sindikati imajo poleg tega še dve zahtevi, ki ju opisujejo kot nematerialni. Podrobneje ti dve zahtevi predstavi Stipić.
Pri nematerialnih zahtevah je pripravljena popuščati, glede dviga plač pa vlada Andreja Plenkovića ni tako popustljiva. Več o odzivih hrvaških oblastnikov pojasni sogovornik.
Zrinko Turalija, predsednik Neodvisnega sindikata zaposlenih v srednjih šolah, predstavi, kakšni so cilji zaposlenih v srednješolskih izobraževalnih ustanovah.
Kako se potek stavke, zahteve in motivi za stavko pri zaposlenih na fakultetah razlikujejo od stavkajočih delavcev na srednjih šolah, pojasni Kroflin.
Stavki se sicer ni pridružil Sindikat hrvaških učiteljev. Kot je v nastopu na Hrvaški radioteleviziji, krajše HRT pojasnila tajnica sindikata Ana Tuškan, se z organizatorji stavke ne strinjajo glede zahtev, ki jih organizatorji z njimi niso usklajevali.
Nasprotovanje stavkam treh sindikatov v Sindikatu hrvaških učiteljev komentira Turalija.
Kot omenjeno, je vlada z odlokom zmanjšala plače stavkajočim delavcem za čas stavke. Minister za izobraževanje Radovan Fuchs je dejal, da je plačilo za dan stavke obveznost sindikatov. Kot pojasnjuje Stipić, je vladni ukrep neobičajen, vendar je po njegovem mnenju stavkajoče samo še bolj podžgal.
Turalija kljub temu opaža, da je nekatere nižje plačane skupine zaposlenih vladni odlok prisilil odstopiti od stavke.
Hrvati stavkajo z dveh pozicij. Od potrošniške stavke konec januarja so se učitelji marca preusmerili v delavsko.
OFFsajd sta pripravila vajenka Ajla in Matej.
Dodaj komentar
Komentiraj