Zoki gre v vrtec
Svetniki Mestne občine Ljubljana so na ponedeljkovi seji podprli načrt reorganizacije 23 ljubljanskih vrtcev v enotni javni vzgojno-izobraževalni zavod. Posamezni vrtci bodo v okviru načrta organizirani kot enote novega zavoda, znanega kot Center Prvi Ljubljana, in ohranili svoja imena. V novem centru bo po občinskih načrtih 73 zaposlenih, da se bodo administrativni delavci, kot so računovodje in pravniki, iz vrtcev preselili v center Prvi. Center bi vodila direktorica, po sklepu, ki ga je mestni svet sprejel, bi kot vršilka dolžnosti direktorsko funkcijo zasedla trenutna ravnateljica Vrtca Galjevica, Barbara Novinec. Na občini trdijo, da je cilj reorganizacije optimizacija poslovanja vrtcev.
Načrt so podprli svetniki liste župana Zorana Jankovića in Gibanja Svoboda. Socialdemokratska svetnika, ki sicer podpirata Jankovićevo koalicijo, sklepa nista podprla. Proti reorganizaciji sistema vrtcev je stroka, ki jo predstavljajo Slovensko društvo pedagogov, Skupnost vrtcev Slovenije, Združenje ravnateljev vrtcev Slovenije, ljubljanska Pedagoška fakulteta in Oddelek za pedagogiko in andragogiko na Filozofski fakulteti. Stroka pravi, da bo reorganizacija okrnila avtonomijo posameznih vrtcev. Kaj avtonomija vrtcev sploh pomeni, razloži Tomaž Popović, predsednik Združenja ravnateljev vrtcev Slovenije.
Popović
Posledice zmanjšanja avtonomije pojasni predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije, Silvija Komočar.
Komočar
Centralizacija se zdi problematična tudi Katarini Alič, ravnateljici vrtca Zelena jama.
Alič
Po mnenju ravnateljice bi lahko občina organizacijo vrtcev izboljšala brez načrtovane centralizacije.
Alič
Katarina Alič in Silvija Komočar, ki v nadaljevanju pojasnjuje težave načrta združenja, sta si enotni, da so ljubljanski vrtci med boljšimi v državi. Edino možno izboljšavo vidita v vzpostavitvi poenotenega informacijskega sistema z namenom zagotavljanja večje transparentnosti. Alič opozarja, da so se podobni poskusi že izjalovili.
Alič
Stroko skrbi tudi, da bo z združitvijo prišlo do premeščanja ali zmanjševanja števila kadrov. Na skrbi zaposlenih je na tiskovni konferenci odgovarjala vodja občinskega Oddelka za vzgojo in izobraževanje, Marija Fabčič.
Fabčič
Fabčič je komentirala tudi novo vlogo ravnateljev vrtcev in staršev, ki po mnenju občine ne bo zmanjšana, temveč povečana.
Fabčič
Silvija Komočar meni, da se bo s centralizacijo pristojnost tako staršev kot ravnateljev v resnici zmanjšala.
Komočar
Na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so za Delo pojasnili, da veljavna zakonodaja ne podpira ter ne omogoča združevanja vrtcev, ki izpolnjujejo pogoje za delovanje v statusu samostojnih javnih zavodov in delujejo kot samostojni javni zavodi. Fabčič je na konferenci trdila, da o neskladju z veljavnimi zakoni ni prepričana, se pa bo v okviru javne razprave o morebitnem neskladju posvetovala z ministrstvom. Verjame tudi, da se bo to pripravljeno prilagoditi in sprožiti postopke za spremembo zakonov, ki centralizacijo vrtcev omejujejo.
Na Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije se v tem, da za združevanje vrtcev ni pravne podlage, strinjajo z ministrstvom. Različni pravni interpretaciji občine in sindikata komentira Branimir Štrukelj, glavni tajnik sindikata.
Štrukelj
Štrukelj pravi tudi, da je mestna občina sindikaliste zaobšla pri pripravi načrta odloka.
Štrukelj
Načrtovana združitev vrtcev spominja na vzpostavitev Javnega holdinga Ljubljana, v katerem je Janković združil Energetiko Ljubljana, Vodovod in kanalizacijo Snaga ter Ljubljanski potniški promet. Zakaj vrtcev in občinskih podjetij ne bi smeli obravnavati enako, pojasni Komočar.
Komočar
Javna razprava o izvedbi reorganizacije ljubljanskih vrtcev, ki bo trajala do konca januarja, bo tako za dejansko implementacijo županovega načrta še kako pomembna. Nenazadnje morajo na občini še ugotoviti, kako svoje namere pravno utemeljiti.
OFFsajd je pripravil vajenec Petar, zraven je posedala Neva.
Foto: Mestna občina Ljubljana
Dodaj komentar
Komentiraj