15 gradbenih dovoljenj
Ob bližajočem se pričetku novega šolskega leta na šolah in v sindikatu SVIZ opozarjajo na že dalj časa pereč problem pomanjkanja učiteljic. Po podatkih Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev naj bi primanjkovalo kar 4000 učiteljic, medtem ko Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje navaja pomanjkanje nekaj čez 700 učiteljic. Do tako velike razlike v oceni naj bi prišlo zato, ker so pri Združenju ravnateljev upoštevali tudi vsa neustrezno zasedena učiteljska mesta, na katerih trenutno poučujejo osebe brez pedagoške izobrazbe. Na Zavodu za zaposlovanje pa v poletnih mesecih ponovno opažajo porast prijav oseb, ki so bile nazadnje zaposlene pri delodajalcu v dejavnosti izobraževanja. Julija se je na zavod prijavilo kar 900 takih oseb, večinoma pa gre za mlajše zaposlene s pogodbami za določen čas. Večina jih je do konca junija delala v osnovnih šolah, septembra pa se bodo iz evidence brezposelnih odjavili in ponovno zaposlili za določen čas do izteka šolskega leta. Čeprav se v izobraževanju pogodbe za določen čas običajno sklenejo za nadomeščanje bolniškega in porodniškega dopusta, gre pogosto za način varčevanja s prekinitvijo plač. Ravnatelji prakso prekarizacije zaposlitev v izobraževanju utemeljujejo s tem, da je treba poskrbeti za racionalnost poslovanja šolskih zavodov. Problematično prakso v izjavi za RTV Slovenija komentira državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan.
Fakulteta za farmacijo in Fakulteta za strojništvo na ljubljanski univerzi sta prejeli gradbeno dovoljenje za novogradnji. Gradnja obeh fakultet naj bi se pričela naslednje leto in bo predvidoma trajala tri leta. Fakulteti se bosta preselili na območje nastajajočega Kampusa Brdo, kjer se že nahajajo Biotehniška fakulteta, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo ter Fakulteta za računalništvo in informatiko. Po izračunih izpred štirih let naj bi gradbena investicija za obe fakulteti skupno znašala 106 milijonov evrov, vendar pa denar za gradnjo še ni zagotovljen. Na Fakulteti za strojništvo računajo predvsem na pridobitev evropskega sofinanciranja, Fakulteta za farmacijo pa naj bi večino sredstev prejela na osnovi zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo do leta 2031. Po preselitvi obeh fakultet želi ljubljanska univerza prenoviti območje fakultet na Aškerčevi in s tem omogočiti dodatne prostore fakultetam, ki bodo na tej lokaciji ostale. To so Naravoslovnotehniška in Filozofska fakulteta ter Akademija za gledališče, radio, film in televizijo, ki naj bi se združile pod skupni kampus, kar je bilo letos marca predstavljeno z rešitvijo Kampusa Center.
Gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo in prizidavo stavbe je pridobila tudi Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru, ki se nahaja na Kotnikovi ulici v Ljubljani. Rekonstrukcija fakultete, ki jo obiskuje več kot 900 študentk, se bo začela v prvi polovici prihodnjega leta in bo trajala približno leto in pol.
Prejšnji petek se je iztekel rok za prijavo na razpis za sprejem in podaljšanje bivanja v študentskih domovih ter pri zasebnikih, jasno pa je, da bo tudi letos oddanih vlog precej več, kot bo v prihodnjem študijskem letu na voljo prostih ležišč. V Študentskem domu Ljubljana predvidevajo, da se bodo zadnje študentke s prednostne liste lahko v domove vselile šele med majem in julijem 2025. Ocenjujejo, da bi za zadostitev potrebam po nastanitvah potrebovali še 1000 dodatnih ležišč, enako številko pa navajajo tudi na Univerzi na Primorskem, kjer bo sicer predvidoma februarja 2025 dokončan nov študentski dom Barka 2. V Ljubljani je že več let v načrtu gradnja novega javnega študentskega doma na Roški, ob katerem bi zgradili tudi novo Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje, Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo ter športno dvorano. Po napovedi ministrstva za visoko šolstvo naj bi se gradnja študentskega doma ob Roški cesti zaključila v letu 2027. V lasti države pa je tudi zemljišče ob Dunajski cesti, kjer naj bi bila po navedbi Dnevnika mogoča gradnja novega študentskega doma Brinje z okoli 700 ležišči, vendar je ta rešitev trenutno le na ravni zamisli.
Po poročanju Dnevnika se je za Bežigradom, natančneje na Dečkovi cesti, pred nekaj meseci začela tudi gradnja novega zasebnega študentskega doma. Študentski dom Ljubljana študentkam omogoča prijavo za bivanje pri zasebnikih na 15 lokacijah, vendar tudi število pogodb za subvencionirano bivanje pri zasebnikih iz leta v leto upada, v zadnjih letih pa se je precej podražilo.
Mariborski študentski domovi imajo glede na število oddanih vlog za bivanje nekoliko ustreznejše kapacitete, v novem študijskem letu pa bosta obnovljena dva domova. Po prenovi, ki je ocenjena na 13 milijonov evrov in se bo predvidoma zaključila do konca leta 2025, bo zaradi »višjega standarda sob« na voljo nekoliko manj ležišč kot doslej.
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
Do 30. septembra lahko dijakinje oddate vlogo za prejemanje štipendij za deficitarne poklice v prihodnjem šolskem letu. Te so namenjene dijakinjam, ki se bodo izobraževale za enega od poklicev s seznama na spletni strani štipendijskega sklada.
Sindikat Mladi plus vabi k izpolnjevanju ankete, ki so jo pripravili ob mednarodnem dnevu mladih. Z njo želijo preveriti, katere so najpogostejše kršitve pri opravljanju študentskega dela in kako pogoste so, da lahko na osnovi aktualnih podatkov o problematiki obveščajo javnost in odločevalce.
Tudi študentsko društvo Iskra je pripravilo kratko anketo, ki je namenjena ugotavljanju stanja glede uporabe in stališč do sistema subvencionirane študentske prehrane v obliki študentskih bonov. Poleg tega vas to sredo ob 16. uri vabijo pred Centralno tehniško knjižnico na Trgu republike, kjer bo potekala že 13. samoorganizirana študentska menza. Delili bodo brezplačne obroke, na meniju pa bo chili sin carne.
V petek ob 17. uri bo na vrtu Gale Hale na Metelkovi v okviru diskurzivnega programa festivala Grounded potekala tribuna z naslovom Študentske okupacije za svobodno Palestino in mladi kot avantgarda. Na dogodku bodo sodelovale študentke in študentje iz Slovenije, Italije, Hrvaške in Srbije, ki so bile aktivno udeležene na propalestinskih zasedbah svojih fakultet. Razprava bo potekala v angleškem jeziku, udeležba na tribuni in vseh ostalih dogodkih diskurzivnega programa festivala pa je brezplačna.
Ženski pevski zbor Kombinat odpira avdicijo za nove pevke, ki bo v petek, 6. septembra, ob 18. uri v prostorih zbora na Kolodvorski 6 v Ljubljani. Več informacij o avdiciji je na voljo na spletni strani Kombinatk.
Dodaj komentar
Komentiraj