Akademskih 15 vrtcev
Prejšnji teden je v organizaciji oddelka za pedagogiko in andragogiko, Slovenskega društva pedagogov in Zveze društev pedagoških delavcev Slovenije potekala okrogla miza o potencialnem združevanju ljubljanskih vrtcev. Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje MOL Marija Fabčič je pojasnila, da bi z reorganizacijo ravnatelje razbremenili administracije in birokracije, saj bi po novem lahko zaposlovali pravnike in ekonomiste, ki bi tovrstno delo opravljali namesto njih. Po besedah ravnateljice vrtca Galjevica Barbare Novinec, ki bi ob združitvi postala direktorica centra, bi reorganizacija omogočila več avtonomije posameznemu vrtcu. Po oceni direktorja zavoda za šolstvo Vinka Logaja bi z reorganizacijo v vrtec vnesli menedžerske metode in tržne mehanizme, ljubljanski pa bi lahko sledile tudi ostale občine, kar bi lahko pomenilo nižanje kakovosti. Stališču je pritrdil tudi glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, prav tako pa so proti združitvi profesorice s filozofske in pedagoške fakultete; med drugim je v predlogu slabo opredeljena svetovalna služba. Predlagana organizacijska oblika sicer tudi ni v skladu z veljavno zakonodajo.
1. februarja so poslanci razpravljali o predlogu novele zakona o osnovni šoli. Podpora se obeta uvedbi prvega tujega jezika že v prvi razred, uvedbi nacionalnega preverjanja znanja v tretji razred, NPZ bi lahko štel kot merilo ob vpisu v srednjo šolo, otroci, ki se šolajo na domu, pa bi po novem morali izpite opravljati iz vseh predmetov. Snovalcem je v interesu še koncept razširjenega programa, ki bi podaljšano bivanje, jutranje varstvo, dodatni in dopolnilni pouk preoblikoval v štiri nova vsebinska področja, in sicer gibanje in zdravje za dobro telesno in duševno počutje, kulturna in državljanska vzgoja, učenje učenja ter razvoj digitalne in finančne pismenosti.
S 3. februarjem se je z mesečno zamudo dvignila minimalna študentska urna postavka, in sicer na 7,21 evra bruto oziroma na 6,20 evra neto. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je nov znesek objavilo, potem ko je kolektiv Iskra objavil poziv, v katerem so opomnili, da je ministrstvo pozabilo na zakonsko obvezo, da se minimalna urna postavka za študentsko delo uskladi z minimalno plačo, ki se je dvignila z novim koledarskim letom.
Grške študentke in študenti v zadnji tednih protestirajo proti decembra predstavljenemu predlogu spremembe zakona, ki omogoča ustanavljanje podružnic zasebnih tujih univerz. Sprememba naj bi po besedah konzervativnega predsednika vlade Kiriakosa Micotakisa v domovini zadržala več deset tisoč študentk in študentov, ki se odločijo študirati v tujini, medtem ko nasprotnice in nasprotniki opozarjajo, da bo takšna sprememba ogrozila javne univerze, ki se že sicer soočajo z nizkim financiranjem. V času protestov so študentke in študenti začasno zasedli 250 od 450 fakultet in oddelkov po državi.
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
Jutri bo med 12. in 15. uro pred Centralno tehniško knjižnico potekala osma samoorganizirana študentska menza. Člani in članice kolektivov Iskre in Liste demokratičnega študentstva bodo s kuhanjem karija vnovič opozarjali na neurejenost dostopne in kakovostne študentske prehrane ter na pomanjkanje čitalniških mest, na kar so članice Iskre že opozorile z javnim pismom.
V sredo bo potekal še zadnji spletni dogodek projekta ROKA v ROKI: Opolnomočenje učiteljic in učiteljev, ki ga organizira Pedagoški inštitut. Predstavljeni bodo učinki programa na dobro počutje učiteljev in njegovi pozitivni učinki na kakovost izobraževanja. Naslednji teden, 15. februarja, pa bo v Hotelu Slon potekal zaključni dogodek istega projekta. Povezave do prijavnic najdete na spletni strani Pedagoškega inštituta.
Društvo študentov invalidov Slovenije bo 14. februarja ob 17.00 za dijake s posebnimi potrebami prek Zooma izvedlo delavnico Grem na študij in pika. Na delavnico se je treba prijaviti na povezavi, ki bo objavljena v spletni verziji prispevka.
Do 21. februarja se lahko prijavite na osnovno izobraževanje za prostovoljke in prostovoljce društva Ključ, ki deluje na področju boja proti trgovanju z ljudmi. Prijavo z življenjepisom pošljete na @email.
Odprte so tudi prijave za Mednarodno poletno šolo politične ekologije, ki bo letos potekala med 1. in 5. julijem. Študentke na magistrskih in doktorskih študijskih programih lahko z udeležbo pridobite tudi kreditne točke, udeležba pa je brezplačna. Povezava do prijavnice bo objavljena na spletu.
Slika: Wikimedia Commons
Dodaj komentar
Komentiraj