»Kaj rabimo? Plac!«
V petek, 28. marca, je v Slovenj Gradcu potekal protest v organizaciji slovenjgraške mladine, s katerim so želeli pritisniti na občino, da jim omogoči prostor za preživljanje prostega časa, v katerem se bodo lahko družili in ustvarjali ter bo v prvi vrsti namenjen mladim. Kljub dežju se je pod budnim očesom policije zbralo slabih 100 protestnikov, ki so se sprehodili po mestnem središču. Na njihovih transparentih je med drugim pisalo »Povprečnosti prijazna občina«, »Ti-len, Mi-brez placa«, ki nagovarja župana Mestne občine Slovenj Gradec Tilna Kluglerja, in pa »Usoda mladih ne sme biti odvisna od politične volje«.
Med protestniki ni manjkalo tudi starejših udeležencev, ki so prišli podpret zahteve mladih. Slovenjgradčani imajo že dolgo zgodovino poskusov vzpostavitve mladinskih prostorov, kot nam je pojasnil udeleženec.
Mestna občina Slovenj Gradec se od leta 2021 ponaša s certifikatom Mladim prijazna občina, ki ga prejmejo občine za izvajanje ukrepov za mladim prijazno okolje v občini. Certifikat podeljuje Inštitut za mladinsko politiko v sodelovanju z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in Skupnostjo občin Slovenije. Na dan protesta slovenjgraške mladine so na svoji spletni strani objavili novico, naslovljeno »Mladi imajo glas. In mi ga slišimo«. Tam navajajo, da imajo mladi, ki delujejo na področju alternativne kulture, v občini posebno mesto, saj prispevajo h kulturni dinamiki in odprtosti Slovenj Gradca, njihova prisotnost pa odraža vrednote, ki jih v občini visoko cenijo – ustvarjalno svobodo, kulturno raznolikost in družbeno angažiranost.
Mladi iz slovenjgraškega Mladinskega alternativnega društva, bolje znanega kot MAD, so pred desetimi leti vzpostavili prostor za vadbe, koncerte, druženje in druge dogodke, ki so ga poimenovali Špajz. Leta 2021 so prostor izgubili, ekipa MAD-a pa je prejšnji mesec sporočila, da bo svoje delovanje po več letih aktivnih prizadevanj za vzpostavitev novega prostora za mlade prekinila, saj je izgubila upanje glede pogajanj z občino. Kot so navedli v pismu bralca Večera, imajo ugašajoči plameni prostovoljstva namreč življenjsko dobo. Na Mestni občini Slovenj Gradec mladim že pet let od zaprtja Špajza obljubljajo prostor. Obljube niso izpolnili, zato so se mladi zbrali na protestu.
Špajz se je sicer zaprl zaradi gradnje novih stanovanjskih objektov v neposredni bližini, saj se je pojavila skrb glede potencialnega hrupa mladinskega centra. Občina po besedah mladih že več let pospešeno gradi objekte, pri tem pa pozablja na mlade ali pa jim namenja neprimerne objekte. Na protestu so izpostavili neustreznost novega skateparka v Slovenj Gradcu, ki je tri leta po izgradnji v zelo slabem stanju in ni zadostno osvetljen. Kako se zapostavljanje mladih še kaže v konkretnih gradbenih dejanjih občine, pojasni Tadej Kac, ki je aktiven med mladimi v Slovenj Gradcu, poslušalstvo Radia Študent pa ga verjetno najbolje pozna kot člana banda Bibliban.
Skupnost mladih v Slovenj Gradcu trenutno uporablja prostor, imenovan HABitat za razvoj nevladne kulture, ki mu pogovorno pravijo Hab. To je prostor, kjer ima svoje pisarne malo manj kot 10 društev. Mladi se v Habu velikokrat družijo, saj je to edini prostor, kamor se lahko zatečejo, vendar pa je majhen in ni primeren za koncerte in vaje glasbenih skupin. V Slovenj Gradcu je namreč aktivnih veliko bandov, ki bi potrebovali prostor za vadbo.
V Slovenj Gradcu sicer deluje Mladinski kulturni center, vendar je ta po besedah mladih nenaklonjen njihovim idejam.
Kac je pred kratkim postal predsednik Mladinskega sveta Slovenj Gradca, ki združuje 13 lokalnih mladinskih društev. Zaradi vse slabšega financiranja volja mladih upada, tako da so med njimi aktivni le še pred kratkim ustanovljeno mladinsko društvo SCAM oziroma Slovenjgraška cona za alternativno mladino, društvo Flow Ramps, Dnevna soba studio, društvo Eksperimentalne umetnosti in Filmski festival SHOTS.
S slovenjgraške občine so nam zatrdili, da načrte za določitev prostora imajo in so jih imeli tudi v preteklosti. Ogledali so si več možnih lokacij – med drugim garažo stare komunale, skladišče Katica, objekt kmetijske zadruge, prostore Koroških pekarn in objekt podjetja Uteksol. Navedli so še, da so lani že identificirali optimalno lokacijo, a žal dogovora za odkup ni bilo mogoče doseči. Dodajajo, citiramo »mladi si sicer želijo prostor v središču mesta, kar pa je zaradi urbanističnih pogojev težje uresničljivo. Kljub temu aktivno nadaljujemo z iskanjem primerne lokacije, ki bi bila čim bližje njihovim željam in potrebam.«
Čeprav na slovenjgraški občini torej zatrjujejo, da že več let aktivno iščejo dolgoročno rešitev, mladi menijo, da njihova dejanja ne sledijo obljubam. Vse več mladinskih društev se poslavlja, saj jim mesto ne omogoča temeljnih pogojev njihovega dela – infrastrukture in ustreznih sredstev. Nezadovoljstvo so jasno izrazili s protestom, še vedno pa vztrajajo z organizacijo dogodkov. Že to soboto od 14. ure dalje organizirajo benefit za društvo SCAM, ki potrebuje denar za odplačilo kazni, ki je posledica manjše napake pri vodenju računov. Na benefitu bodo nastopili bandi z vseh koncev Slovenije.
Oddajo so pripravile vajenka Monika, Maša in Meta, izjave sta pobirali še Nika in vajenka Klea.
Dodaj komentar
Komentiraj