Pokončni svetilnik in tiha reka v viharju visokega šolstva
V tokratnem Unikompleksu jemljemo pod drobnogled dve izmed tistih fakultet, ob omembi katerih večino ljudi zmrazi ob neprijetnih spominih na osnovnošolska in srednješolska leta in ob omembi katerih se s spoštovanjem zazremo v osebo, ki izjavi, da študira na eni izmed njih. Govorimo o Fakulteti za matematiko in fiziko in o Fakulteti za strojništvo. Ob prvi pomislimo na stereotipno podobo šolskih tabel, na gosto popisanih z zapletenimi enačbami, ki na koncu pripeljejo do nove formule, ekvivalentne znameniti e=mc². Ob drugi pa se naša zmožnost vizualnega predstavljanja pogosto konča in se zgolj omeji na uvrstitev v kategorijo »ena izmed najtežjih fakultet«, kjer se ponavadi znajdeta tudi medicinska in pravna fakulteta. Za obe pa je značilno, da dobita malo pozornosti s strani širše javnosti, razen če nas preseneti kakšen padec kometa na zemljo, in da tiho delujeta sami zase.
Morda pa bo držalo to, kar je nekoč izjavil neimenovani študent FMF, in sicer da so pri različnih varčevalnih ukrepih naravoslovne fakultete, za razliko od družboslovnih, prepričane, da gre za njihovo krivdo in tako poskušajo same poskrbeti za vzdrževanje normalnega stanja. Ali je temu res tako, bomo med drugim ugotavljali tudi v današnji oddaji.
V oddaji smo se pogovarjali na FS z dekanom Jožefom Duhovnikom, profesorjem Branetom Širokom in neimenovanim študentom; na FMF z dekanom Francem Forstneričem, prodekanom Antonom Ramšakom, profesorjem Primožem Ziherlom in študentom Ivanom Kukuljanom.
Podlaga: Guess What - The Earth is Blue
Vmesni komad: Guess What - Lord Jupiter
Dodaj komentar
Komentiraj