DNK z etanolom, metan in polet v vesolje

Audio file

Raziskovalna skupina z univerze v Kaliforniji in univerze v Washingtonu je v reviji Nature Communications objavila odkritje, da se DNK lahko uporablja kot električno stikalo. Molekula DNK ponavadi obstaja v stabilni obliki B, v primeru, da jo obdamo z etanolom, pa postane kompaktnejša in privzame obliko A.

Raziskovalna skupina pa ni merila spremembe oblike molekule DNK, temveč njeno električno prevodnost. Prevodnost je pri obliki A namreč večja v rangu enega reda velikosti, kar pomeni približno desetkrat večjo prevodnost. Proces spremembe oblike molekule DNK je možen in ponovljiv v obe smeri, zaradi česar jo je možno uporabljati kot elektromehansko molekulsko stikalo v bioloških električnih vezjih.

A preden začnete sanjariti o novem računalniku z biološkim mikroprocesorjem, je treba vedeti, da se to najverjetneje ne bo zgodilo - vsaj ne v takšni obliki. Sedanji procesorji so s 14-nanometrskimi tranzistorji samo petkrat večji od širine molekule DNK, za njihovo delovanje pa ni treba pretakati alkohola. Uporaba DNK kot elektromehanskega stikala pa je vseeno zanimiva zaradi tega, ker se lahko DNK podvaja v organizmih ali s pomočjo drugih metod.

 

Prisotnost metana v zraku določamo na več načinov. Vsem  je skupno, da merijo le njegovo količino, najsi bo v celotni atmosferi ali na določenem merilnem mestu. Nedavno pa so švedski raziskovalci razvili kamero, ki lahko posname tudi tok metana v zraku.  

Metoda temelji na absorbciji in emisiji infrardečega valovanja. Pri tem velja, da ima vsaka spojina značilen absorbcijski in emisijski profil, na katerega vpliva tudi temperatura ozadja. Spekter, ki ga dobimo s snemanjem v infrardečem področju, nam tako lahko poda informacijo o prisotnosti metana na določenem mestu. Nova kamera, ki naredi tisoč meritev v sekundi, pa nam omogoča tudi snemanje njegovega toka.

Znano je že, da k izpustom metana zelo veliko prispeva živinoreja, predvsem govedoreja. A nastaja tudi drugod v naravi, njegov izvor pa pogosto ni povsem pojasnjen. Izum je tako pomemben predvsem zato, ker omogoča odkrivanje virov sproščanja metana v ozračje. Ker ima kamera domet približno sedemsto metrov, bi lahko določeno področje posneli tudi iz zraka in s tem dobili informacijo o glavnih virih izpustov. S poznavanjem glavnih virov pa bi lahko tudi  zmanjšali skupno količino emisij metana v ozračje.

 

Danes opoldne bodo iz kozmodroma v Bajkonurju proti Mednarodni vesoljski postaji poleteli kozmonavt Juri Malenčenko in astronavta Timothy Kopra ter Timothy Peake. V vsemirje jih bo z 274 tonami goriva ponesla raketa Sojuz-FG. Šestinštirideseta odprava bo najverjetneje ob osmih zvečer že lahko odprla loputo mednarodne vesoljske postaje.

 

Ob pomoči alkohola sva med potovanjem v vesolje metan snemala Jaka in vajenec Jure.

Aktualno-politične oznake

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.