18. 12. 2023 – 7.05

Kačji pastir iz preteklosti

Audio file

V Notranji Mongoliji v vasi Liutiaogou na Kitajskem so našli dobro ohranjen fosilni ostanek odrasle samice kačjega pastirja, ki pripada do zdaj neodkriti vrsti. Zaradi velikega razpona, zgradbe in oblike kril, raziskovalci predvidevajo, da so lahko predstavniki te vrste preleteli dolge razdalje.  

 

Kitajska raziskovalna skupina je odkrila nov fosil kačjega pastirja iz zgodnje krede. Vrsto, ki ji fosil pripada, so poimenovali Pseudocymatophlebia bisecta. Ta spada v višjo taksonomsko skupino Petaluroidea, kamor uvrščamo še danes živeče vrste kačjih pastirjev. Fosil je star približno 125 milijonov let. Odkritje so objavili v reviji Cretaceous research.

 

Fosilne ostanke odrasle samice kačjega pastirja so našli v Notranji Mongoliji, v vasi Ljutjaogov na Kitajskem. Območje spada pod geološko formacijo Jišjan, ki je znana po dobro ohranjenih fosilnih združbah iz zgodnje krede. Najdeni in v raziskavi opisani fosil je odtis skoraj popolnoma ohranjenega sprednjega in zadnjega levega krila, členjeno telo pa je slabo ohranjeno. Najdba je pomembna, saj se taki fosili redko tako dobro ohranijo. 

 

Ob pregledu fosila pod stereomikroskopom in uporabi programa za obdelavo slike so pripravili natančno dvodimenzionalno rekonstrukcijo kril in preostanka telesa. Krila v razponu merijo 15 centimetrov, so gosto ožiljena in na notranjem robu rahlo odmaknjena od zadka. Glede na velik razpon, zgradbo in obliko kril raziskovalci predvidevajo, da so bili predstavniki te vrste dobri letalci, ki so lahko preleteli tudi daljše razdalje po takratni celini.

 

Kačji pastirji so skupina žuželk, ki je na Zemlji prisotna že 300 milijonov let, a o njihovi razširjenosti v geološki preteklosti nikoli ne bomo imeli popolne predstave. Vemo pa, da so bile žuželke v geološki preteklosti precej večje kot danes. Novoodkriti primerek ima v primerjavi z doslej odkritimi fosili iz te poddružine bolje ohranjene morfološke značilnosti.  





 

Kačje pastirje iz preteklosti je lovila vajenka Marisa.

 

 

 

https://radiostudent.si/znanost/znanstveni-britoff/prevroce-za-razmnoze…

Na fotografiji prispevka je danes živeči predstavnik vrste  Uropetala carovei, ki spda v naddružino Petaluroidea.

Avtor fotografije:  Jaco Grundling.

 

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.