FOKUS: SIRIJA

Audio file

Radio Študent bo v mesecu oktobru in novembru posvetil pozornost Siriji. Začenja se namreč Fokus Sirija. O Siriji bomo poslušali onkraj tragedij, ki so v zadnjih letih zaznamovale to državo in njena ljudstva. Serijo oddaj bomo tako namenili raznoraznim delom, od zgodovine, umetnosti, glasbe, religije pa vse do aktualno-političnih dogodkov. Oddaje bodo v prvi vrsti namenjene poglobitvi dogodkov in pojmov, ki so v obtoku in se zdijo samoumevni, a so vendarle zagonetni. Po drugi strani pa bomo skušali razbiti ali pa vsaj reflektirati diskurz, ki to temo oklepa in zaklepa.

Stremimo torej k razbitju diskurza o Siriji, ki vse definira skozi prizmo vojne, bodisi skozi strah bodisi sočutje. Velja konsenz, da je Sirija pekel, mnenja pa se krešejo okoli tega ali so bitja pred durmi naše modre trdnjave angeli ali demoni. Fokus Sirija seveda med drugim izhaja tudi iz begunske krize, toda pogled bomo skušali premakniti od tega, DA so ljudje prišli, na to, od KOD so prišli. Če se že bahamo, da reflektiramo diskurz, seveda velja pripomniti, da se zavedamo lastne mesijanskosti. Pa kaj. Morda ne bomo ničesar dosegli in ne bomo se trkali po prsih. Morda pa se bomo vsaj kaj naučili. Ne bomo tako sentimentalni ali oportunistični, da bomo govorili, kako bodo prišleki iz kulturno jako bogatega okolja oplemenitili ne samo naše fabrike, ampak tudi naše galerije, knjižnice in teatre. To bo verjetno mati Evropa čez čas ugotovila in projektno uredila. Tudi prav ali pa ne. Saj smo hipsterji in delamo nekaj, kar bo itak trend. Morda pa lahko vsaj enkrat prehitimo Bruselj. Inšalah.

Po drugi strani se bomo skušali odmakniti tudi od vzorca  govorjenja o beguncih. In se premakniti do tega, da jim damo možnost govorjenja. Begunci so tu, prav je, da se jih sliši.

Sirija je le izhodišče, je točka, okoli katere se bomo orientirali pri našem skromnem poskusu razumevanja te regije v vsej svoji kompleksnosti. Zagotovo nam bo spodletelo, a že ta neuspeh bo po svoje pričal o zagonetnosti in kompleksnosti tega sveta, ki nikakor ni ločen od našega. Skozi Sirijo bomo skušali namigniti na silnice, ki obvladujejo njene sosede in navsezadnje tudi nas. Jugoslavija je imela zelo plodovite odnose z bližnjevzhodnimi državami. Podobne silnice - tako zunanje kot notranje -, ki so zrušile Jugoslavijo, sedaj (in so tudi tedaj) rušijo bližnji vzhod. Če se bohotimo z refleksijo, moramo začeti s samorefleksijo.

Sirija ni samo islam in islam ni samo tak kot nastopa v občilih. Islam je lep. V fokusu Sirija se bomo zato med drugim posvetili tudi poetskim, mističnim ter filozofskim razsežnostim islama, kot poskus, da se razširi diskurz, ki politiko bližnjega vzhoda dojema izključno skozi polje religije - in obratno religijo skozi polje politike. Tu ne prednjačijo samo populistična občila, ampak je ta diskurz v samem srcu humanistike in političnih znanosti. Zato velja ponovno premisliti vse pojme od kolonializma do fundamentalizma.

A Sirija je kulturno, etnično in religiozno raznovrstna država, zato je prav in spodobi se, da se umaknemo od pietete ter se posvetimo tistim delom, ki morda res izginjajo, a gre za to, da slavimo njihovo življenje. Kaj Sirci pišejo, berejo, razmišljajo, ustvarjajo, pojejo, katerim bogovom se klanjajo, katere droge so jim ljube in od katerih jim je slabo? Kaj verujejo Jazidi? Kakšne barve je Kurd? Kdo se boji Turka? Kdo je tu Francoz?

Sirija je majhen, a pomemben mozaik v sliki sveta. Velja se spomniti tudi, kakšne barve je (bil).

 

Vse to in še več v Fokusu Sirija. Upamo, da ne samo na Radiu Študent! Klik Klik !

 

 

Aktualno-politične oznake

Dodaj komentar

Komentiraj