1. 5. 2013 – 23.00

Billy Bragg

Audio file

CD, 1 (geyter,bragg) THE INTERNATIONALE billy bragg 3.48

CD outlaws, 1 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19

The Internationale, Internacionala, dobro nam znana pesem Eugena Pottierja, člana Pariške komune 1871. leta, pesem pa je uglasbil Pierre deGeyter 1888. leta. 1990. leta je pesem z angleško različico besedila na svojem albumu z istim naslovom, The Internationale, objavil dobro nam znani britanski ustvarjalec Billy Bragg. 1. maj, praznik boja za delavske pravice, je kajpak pravi trenutek, da pesem še enkrat poslušamo tudi v posebni oddaji Moč pesmi vsako prvo sredo v mesecu v okviru redne oddaje Izven zakona na vašem in našem Radiu Študent.

Drugi razlog, da prav sedaj poslušamo pesmi Billyja Bragga, je, da je sredi marca letos objavil novo ploščo z naslovom Tooth & Nail. Z nje poslušajmo uvodno pesem, January Song.

CD, 2 (on) JANUARY SONG billy bragg 2.19

Z novega albuma Billyja Bragga, Tooth & Nail, poslušajmo še eno pesem, nato pa bomo na kratko povzeli njegovo dosedanje več kot tridesetletno ustvarjanje. Pesmi je naslov No One Knows Nothing Anymore.

CD, 3 (on) NO ONE KNOWS NOTHING ANYMORE billy bragg 4.31

Billy Bragg je začel konec sedemdesetih v punk skupini Riff Raff, ki je obstajala le krajši čas. Zatem se je pridružil britanski armadi, ki jo je prav tako kmalu zapustil in delal v prodajalni plošč. Ob tem je pisal pesmi. 1983. leta je objavil prvi album, sicer dolžine mini albuma, v vinilni obliki velike plošče, ki pa se je vrtela na 45 obratov, z naslovom Life's a Riot with Spy vs. Spy. Na njej je zastavil temelje, torej pesmi o političnih vsebinah po eni strani in ljubezenske pesmi po drugi. Poslušajmo najprej prav programsko pesem New England, kjer Billy Bragg pove, da ne namerava spreminjati sveta, temveč le spoznati kako dekle.

CD, 4 (on) NEW ENGLAND billy bragg 2.12

Na svojem prvencu Life's a Riot with Spy vs. Spy iz 1983. leta se je Billy Bragg spremljal sam z električno kitaro.

1984. leta je sledila druga plošča Billyja Bragga, Brewing Up with Billy Bragg. Na ovitku je pisalo še A Puckish Satire On Contemporary Mores, kar je citat iz filma Love and Death Woodyja Allena. Na albumu je v par pesmih že gostovalo par drugih glasbenikov, recimo kitarist Johnny Marr iz zasedbe The Smiths, Kenny Craddock za klaviaturami in Dave Woodhead s trobento, ki je v eni pesmi sodeloval že na prvencu. Poslušajmo uvodno himni

no pesem z naslovom It Says Here.

CD, 5 (on) IT SAYS HERE billy bragg 4.15

Pesem It Says Here se je v krajši in upočasnjeni različici znašla tudi na naslednji izdaji Billyja Bragga, na EPju Between The Wars. Naslov se navezuje na takratno veliko rudarsko stavko v Veliki Britaniji, ki je bila odziv na radikalno desničarsko razgradnjo socialne države, ki jo je takrat izvajala nedavno preminula Margaret Thatcher. Na drugi strani Atlantika jo je podpiral Ronald Reagan. Z EPja Between The Wars poslušajmo najprej naslovno pesem, Med vojnama.

CD, 6 (on) BETWEEN THE WARS billy bragg 2.27

Na žalost spet aktualne pesmi Billyja Bragga, tudi tale z EPja Between The Wars, Which Side Are You On?, Na kateri strani si?

CD, 7 (on,reece) WHICH SIDE ARE YOU ON? billy bragg 2.33

Which Side Are You On?, pesem Florence Reece, tokrat s spremenjenim ali dopolnjenim besedilom Billyja Bragga. Na EPju Between The Wars je tudi naslednja ostra politična opazka z naslovom The World Turned Upside Down, ki je pa ni napisal Billy Bragg, temveč deset let prej, 1975. leta, britanski pisec pesmi Leon Rosselson. Svet se je obrnil na glavo.

CD, 8 (rosselson) THE WORLD TURNED UPSIDE DOWN billy bragg 2.35

The World Turned Upside Down Leona Rosselsona, ki jo je tako jezno izvajal Billy Bragg 1985. leta na EPju Between The Wars. Dovolj razlogov za poslušanje te pesmi imamo tudi sedaj, ko poskušajo razne ideologije reinterpretirati zgodovino in ponuditi svoje razlage za dogajanje v preteklosti, s tem pa tudi nove, po navadi rečemo neoliberalistične, rešitve za prihodnost. Na tretjem albumu Billyja Bragga, Talking with the Taxman about Poetry, objavljenem 1986. leta, je tudi pesem z naslovom Ideology.

CD, 9 (on) IDEOLOGY billy bragg 3.27

Naslov albuma Talking with the Taxman about Poetry je Billy Bragg povzel po pesmi Vladimirja Majakovskega in jo navaja tudi na ovitku plošče. Na plošči je tudi pesem There Is Power In a Union, oprta na tradicionalni napev Battle Cry of Freedom. Mi sedaj ne bomo poslušali različice te pesmi z albuma Talking with the Taxman about Poetry, temveč kasnejšo izvedbo z zasedbo The Pattersons, ki jo najdemo kot dodatek na sicer koncertnem mini albumu Help Save The Youth of America.

CD, 10 (on) THERE IS POWER IN A UNION billy bragg 3.23

1988. leta je izšla naslednja plošča Billyja Bragga, Workers Playtime, ki je imela podnaslov Capitalism Is Killing Music. S te plošče poslušajmo zaključno pesem Waiting for the Great Leap Forwards.

CD, 11 (on) WAITING FOR THE GREAT LEAP FORWARDS billy bragg 4.35

Medtem je na ploščah Billyja Bragga redno sodelovala že cela vrsta glasbenikov, med njimi tudi zelo znani, kot recimo na albumu Workers Playtime, kjer slišimo kitarista Kennyja Jonesa, basista Danny Thompsona, Michelle Shocked s spremljevalnimi glasovi in še koga.

1990. leta je sledila že omenjena plošča The Internationale, 1991. leta pa Don't Try This At Home. Tudi na njej je sodelovala vrsta znanih glasbenikov, od Petra Bucka, preko že omenjenih Johnnyja Marra in Dannyja Thompsona, do Johna Keanea, Kristyja McCalla in Michaela Stipea. S te plošče poslušajmo uvodno pesem Accident Waiting to Happen.

CD, 12 (on) ACCIDENT WAITING TO HAPPEN billy bragg 4.01

Leta 2006 je izšla še razširjena različica albuma Don't Try This at Home. Vendar mi sedaj nimamo časa poslušati še kaj več s te plošče.

1996. leta je Billya Bragg objavil album z naslovom William Bloke. Z njega poslušajmo še eno spet aktualno pesem o brezizhodnosti in revščini delavcev, Northern Industrial Town.

CD, 13 (on) NORTHERN INDUSTRIAL TOWN billy bragg 2.58

1997. leta je sledila še plošča z ostanki s snemanj albuma William Bloke. Na njej je tudi pesem Thatcherites, ki pa ste jo slišali že ob njeni smrti kak teden nazaj, zato jo bomo sedaj preskočili. Nato je konec devetdesetih Billy Bragg sodeloval z zasedbo Wilco pri uglasbljevanju pesmi Woodyja Guthrieja, ki so bile objavljene na dveh albumih z naslovom Mermaid Avenue, pred časom pa so izšli še preostali, prej neobjavljeni posnetki s tistih snemanj. Vse tiste pesmi smo že sproti predstavljali v oddaji Izven zakona in v drugih oddajah na Radiu Študent.

Leta 2002 se je Billy Bragg vrnil z lastno ploščo z naslovom England, Half-English, ki jo je podpisal kot Billy Bragg and The Blokes. Na plošči se je veliko ukvarjal z vedno aktualnimi vprašanji okoli priseljevanja, z rasizmi in drugimi šovinizmi. Naslov plošče pa je pobran iz zbirke esejev in člankov Colina MacInnesa iz 1961. leta, ki vsebuje tudi članek z naslovom Young England, Half English iz 1957. leta, ki govori o vplivu ameriške pop kulture na mlade Britance. Z albuma England, Half-English poslušajmo pesem Take Down the Union Jack, ki je izšla tudi na mali plošči, ukvarja pa se z vprašanjem samostojnosti Anglije in Škotske v okviru Velike Britanije.

CD, 14 (on) TAKE DOWN THE UNION JACK billy bragg 3.19

Leta 2008 je Billy Bragg, spet z The Blokes, objavil album z naslovom Mr. Love & Justice. Naslov je spet pobran od Colina MacInnesa, tokrat iz njegove zgodbe iz 1960. leta. S te plošče poslušajmo pesem The Beach Is Free.

CD, 15 (on) THE BEACH IS FREE billy bragg 2.43

Letos marca je torej izšla nova plošča Billyja Bragga, Tooth & Nail. Z nje poslušajmo še dve pesmi. Prva je Handyman Blues.

CD, 16 (on) HANDYMAN BLUES billy bragg 3.03

Nocoj smo v posebni oddaji Moč pesmi, vsako prvo sredo v mesecu v okviru redne tedenske oddaje Izven zakona, obhajali 1. maj z britanskim ustvarjalcem Billyjem Braggom, ki je sredi marca letos objavil tudi novo ploščo Tooth & Nail. Milko Poštrak se poslavljam s pesmijo z nje z naslovom Goodbye, Goodbye.

CD, 17 (on) GOODBYE, GOODBYE billy bragg 3.16

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.