5. 6. 2013 – 23.00

richie havens

Audio file

CD, 1 (on) I'M ON MY WAY havens 2.39

CD outlaws, 1 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19

I'm On My Way, Sem na svoji poti, je pel Richie Havens 1965. leta. Zares, že takrat je imel svoj prepoznaven način petja in slog glasbene spremljave z odprto uglasitvijo kitare, da o barvi glasu ne govorimo. Naslednja pesem iz tistega časa je Daddy Roll 'Em.

CD, 2 (on) DADDY ROLL 'EM havens 2.43

Kot vemo, je Richie Havens umrl pred mesecem in pol, 22. aprila letos. Zato mu posvečamo nocojšnjo posebno oddajo Moč pesmi o nadčasnih pesmih iz Amerike in okolice vsako prvo sredo v mesecu v okviru redne tedenske oddaje Izven zakona.

Richie Havens je 1965. leta pri založbi Douglas Records posnel več pesmi, ki pa takrat niso izšle. Šele po uspehu v drugi polovici šestdesetih je založba tiste pesmi – menda brez njegovega privoljenja - objavila na dveh ploščah, Electric Havens in Richie Havens Record, ki pa sta bili nato dolgo nedosegljivi. Lani so ju končno tudi uradno ponatisnili. Iz tistega časa poslušajmo še pesem Chain Gang.

CD, 3 (on) CHAIN GANG havens 2.53

Richard Pierce Havens se je rodil 21. januarja 1941. leta v Brooklynu kot prvi od devetih otrok. Že v otroštvu je pel v različnih uličnih vokalnih doo-wop skupinah, v najstniških letih, s šestnajstimi, pa tudi v skupini McCrea Gospel Singers. V začetku šestdesetih se je kot dvajsetletni beatnik preselil v Greenwich Village, prav v času, ko se je dogajala eksplozija oživljene folk glasbe. Recitiral je poezijo, dve leti se je preživljal z risanjem portretov, nato je začel igrati kitaro. 1965. leta je posnel pesmi za prej omenjeni prvi dve plošči, ki sta bili objavljeni šele konec šestdesetih let. Nato je s pomočjo Dylanovega managerja Alberta Grossmana podpisal za založbo Verve Forecast. Tam je 1967. leta objavil album Mixed Bag, na katerem je vrsta izvedb pesmi Boba Dylana, The Beatles, Gordona Lightfoota in drugih, pa tudi pesem Handsome Johnny, ki jo je napisal Richie Havens skupaj z Louisem Gossettom Jr. jem, kasnejšim oscarjevcem. Pesem pripoveduje o vseh vojnah od druge svetovne vojne dalje, v katere so bili do takrat vpleteni Američani. Postavni Johnny.

CD, 4 (on, gossett) HANDSOME JOHNNY havens 3.56

Album Mixed Bag mnogi navajajo kot najboljšo ploščo Richieja Havensa. Vsekakor je z njo pritegnil pozornost. Prodrl pa je po nastopu na Woodstocku. Pojavlja se v filmu s tistega festivala in v vseh oblikah plošč, ki so bile objavljene z njega. Gotovo poznate vsaj njegovo izvedbo pesmi Freedom. Mi pa smo septembra 2009 v oddaji Izven zakona predstavljali tudi izbor s štirih CDjev s posnetki s festivala Woodstock. Takrat smo poslušali pravkar slišano pesem Handsome Johnny v koncertni izvedbi z nastopa Richieja Havensa na Woodstocku. Tudi zato bomo tiste posnetke sedaj preskočili.

Pred tem je 1968. leta izšla plošča Something Else Again, 1969. leta pa album z naslovom Richard Havens, 1983. Z njega bomo poslušali pesem For Heaven's Sake.

CD, 5 (on) FOR HEAVEN'S SAKE havens 7.05

Po nastopu na Woodstocku je Richie Havens 1970. leta objavil album Stonehenge. Z njega poslušajmo pesem z naslovom Prayer.

CD, 6 (on) PRAYER havens 2.59

1971. leta je sledil album z naslovom Alarm Clock, v katerega nas je uvajala Havensova izvedba pesmi Here Comes The Sun Georga Harrisona. Nasploh je Richie Havens postajal vse bolj znan po priredbah. Mi pa se bomo v oddaji Moč pesmi osredotočili na njegove lastne pesmi. Ena takih je na albumu Alarm Clock naslednja, Patient Lady.

CD, 7 (on) PATIENT LADY havens 4.41

Večino pesmi na albumu Alarm Clock je sicer podpisal Richie Havens sam. V sedemdesetih je sicer objavil še nekaj plošč, med njimi The Great Blind Degree, Portfolio in Mixed Bag II, vendar se je vse bolj posvečal le koncertom. Ob tem se je pojavil še v par filmih. 1980. leta je objavil album z naslovom Connections, ki ga zaključuje pesem z naslovom Here's a Song.

CD, 8 (on) HERE'S A SONG havens 3.40

V osemdesetih je Richie Havens objavil še nekaj plošč spremenljive kakovosti, recimo Common Ground in Simple Things, v devetdesetih pa še Now in Cuts To The Case, ki pa jih bomo preskočili. Leta 2002 je izšla spet zelo dobra plošča Wishing Well, s katere poslušajmo pesem, imenovano The Well.

CD, 9 (on) THE WELL havens 5.39

Wishing Well je bila verjetno nasploh najboljša plošča Richieja Havensa po albumu Alarm Clock trideset let prej. Z nje poslušajmo še eno izvrstno pesem, Handouts In The Rain.

CD, 10 (on) HANDOUTS IN THE RAIN havens 5.59

Zatem je Richie Havens leta 2004 objavil še eno dobro ploščo, Grace of the Sun. Poslušajmo kar naslovno pesem, By The Grace of the Sun.

CD, 11 (on) BY THE GRACE OF THE SUN havens 4.17

Marca 2008 je sledila še tretja v nizu zelo dobrih plošč Richieja Havensa v njegovem poznem obdobju, Nobody Left to Crown. To je bila tudi njegova trideseta redna studijska plošča. Kot se je kmalu pokazalo, je bila tudi zadnja. Tudi z nje poslušajmo kar naslovno pesem, Nobody Left To Crown,

CD, 12 (on) NOBODY LEFT TO CROWN havens 4.13

Leta 2010 so Richieja Havensa operirali na ledvicah. Po operaciji si ni nikoli popolnoma opomogel. Tako je marca lani objavil, da ne bo več nastopal. Lani je izšel tudi omenjeni ponatis zgodnjih dveh plošč, Electric Havens in Richie Havens Record iz srede šestdesetih z naslovom My Own Way.

22. aprila letos je Richie Havens umrl na svojem domu v Jersey Cityju za posledicami srčnega napada. Od njega se v oddaji Moč pesmi poslavljamo s pesmijo You'll Never Know z albuma Wishing Well.

CD, 13 (on) YOU'LL NEVER KNOW havens 3.24

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.