5. 9. 2012 – 23.00

woody guthrie

Audio file

 

1. CD, 1 (on) ALL YOU FASCISTS BOUND TO LOSE woody guthrie 1.34

CD outlaws, 1 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19

All You Fascists are bound to lose, jezna pesem Woodyja Guthrieja, ki ste jo prejšnji teden v oddaji Izven zakona slišale in slišali v izvedbi, kot si jo je zamislil Billy Bragg ob spremljavi zasedbe Wilco, sedaj pa še v izvirni izvedbi Woodyja Guthrieja z nekega radijskega nastopa 1940. leta. V uvodu ste slišali njegov komentar: »Kaj zmorejo eni hribovci«. Hillbillies je bil tudi izraz za tisto, čemur sedaj – tam nekje od konca druge svetovne vojne dalje - rečemo country. Prav smešno je, da so tovrstne protifašistične pesmi sedaj nenadoma spet aktualne, ko nekateri – tudi pri nas – poskušajo opravičiti fašizem kot domoljuben upor proti nekemu drugemu krvavemu totalitarizmu, torej stalinizmu in derivatom. Woody Guthrie je kajpak takrat, v štiridesetih letih prejšnjega stoletja, imel v mislih Mussolinijev fašizem in Hitlerjev nacizem. Tudi z naslednjo tovrstno pesmijo, Tear the Fascist Down, ki jo poznamo tudi pod naslovom What Are You Waiting On.

2. isti CD, 2 (on) WHAT ARE YOU WAITING ON woody guthrie 2.09

Vemo, da je imel Woody Guthrie na svoji kitari tudi napis This Machine Kills Fascists. . Tole je oddaja Moč pesmi, prva sreda v septembru, posebna oddaja o nadčasnih pesmih iz Amerike v okviru redne oddaje Izven zakona. Nocoj bomo spet poslušali pesmi Woodyja Guthrieja, tokrat v njegovih izvirnih izvedbah. Nazadnje smo ga v oddaji Moč pesmi poslušali pred enajstimi leti. Razlog za ponovno posvečanje temu ključnemu ustvarjalcu ameriških pesmi iz srede prejšnjega stoletja je enostaven. Letos 14. julija smo obhajali stoletnico njegovega rojstva. V ta namen je izšla tudi zbirka treh CDjev z naslovom Woody Guthrie at 100, Woody Guthrie pri stotih. Na njej je – ob klasičnih pesmih – tudi nekaj prej še neobjavljenih, dva ali trije posnetki z radijskih nastopov in nekaj drugih različic znanih in klasičnih pesmi. Vključno z verjetno najbolj znano, This Land Is Your Land.

3. CD, 3 (on) THIS LAND IS YOUR LAND (ALTERNATE VERSION) woody guthrie 2.47

Tale posnetek pesmi This Land Is Your Land vsebuje kitico, ki je v najbolj razširjeni različici ni, vendar kljub temu ne vsebuje vseh kitic, ki bi jih naj Woody Guthrie napisal za to pesem. Vemo, da jo je napisal kot reakcijo na patriotsko eskapado God Bless America Irvinga Berlina, ki jo je pela Kate Smith in so jo takrat neumorno predvajali po ameriških radijskih postajah. Njegov odgovor je imel najprej naslov God Blessed America, torej Bog je blagoslovil Ameriko, za razliko od Berlinove Bog blagoslovi Ameriko. Woody Guthrie se je oprl na duhovni napev Oh, My Loving Brother, ki je tudi v osnovi pesmi When The World's On Fire, ki jo poznamo v izvedbi The Carter Family. Woody Guthrie je cenil to veliko družino ameriške glasbe. Med drugim je kar nekaj svojih pesmi uglasbil na napeve, ki jih je slišal od The Carter Family, recimo I Ain’t Got No Home, kjer si je sposodil melodijo pesmi Heaven Will Be My Home. Pesem I Ain’t Got No Home, Nimam doma, je pripoved o občutkih priseljencev v Kalifornijo, kjer jih domačini niso ravno navdušeno sprejeli. Na žalost tovrsten sovražen odnos do takih ali drugačnih priseljencev dobro poznamo tudi pri nas.

Guthrie je v različnih časovnih obdobjih tudi spreminjal besedilo pesmi This Land Is Your Land, predvsem dodajal ali odvzemal kitice. Pesem poznamo v množici izvedb, od Peta Seegerja, do Bruca Springsteena naprej in nazaj. Mimogrede, tudi Bruce Springsteen je odpel različico s podobnim besedilom, kot je bila pravkar slišana od Woodyja Guthrieja.

Naslednja pesem, Jarama Valley, govori o bitki v dolini Jarama 1937. leta v španski državljanski vojni, v kateri so se, kot vemo, spopadli klerofašisti, pretežno iz bogatih slojev, in na komunistično gibanje oprti svobodnjaki, pretežno delavskega porekla. Pomagali so jim tudi prostovoljci, španski borci iz vse Evrope, tudi iz nekdanje Jugoslavije. A nič ni pomagalo, Franco je nato Španiji vladal do svoje smrti v sedemdesetih letih. Jarama Valley.

4. CD, 4 (on) JARAMA VALLEY woody guthrie 2.55

Woodrow Wilson Guthrie se je rodil 14. julija 1912. leta v Okemahu v Oklahomi kot drugi sin Charlesu in Nori Guthrie. Njegov oče je bil kavboj, prekupčevalec z zemljišči in lokalni politik. Menda je bil tudi član Ku Klux Klana. O Ku Klux Klanu in o očetovi vlogi v njem je kasneje Woody Guthrie napisal več pesmi.

Mama je bila iz Kansasa. Woody je bil dober opazovalec vsega okoli sebe, doživel pa je tudi družinsko tragedijo, smrt starejše sestre Clare, kar ga je preganjalo celo življenje. Tudi mama se je psihično zlomila, tako da so jo namestili v psihiatrično bolnico, kar je prispevalo k razpadu družine. 1931. leta, ko se je začenjala velika gospodarska kriza, se je napotil v mestece Pampa v Teksasu. 1933. leta se je tam poročil z Mary Jennings, mlajšo sestro glasbenika Matta Jenningsa. Imela sta tri otroke, Gwena, Sue in Billa. Woody Guthrie je z Mattom Jenningsom in Clusterjem Bakerjem v tistem času igral v skupini The Corn Cob Trio. Vendar je gospodarsko krizo še poglobil velik peščeni vihar, ki je 1935. leta prizadel Teksas in okoliške zvezne ameriške države. Tisti dogodek, ki se je zgodil 14. aprila 1935, Woody Guthrie obravnava v pesmi The Great Dust Storm ali Dust Storm Disaster. Omenjeni peščeni vihar je bil zgolj en od drobcev v nizu usodnih dogodkov, ki so prizadeli tisti konec Amerike v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Posledicam viharja so rekli dust bowl, izraz, ki se je v tistem času pojavil v nekem zapisu v Oklahomi. Gospodarska kriza, peščeni viharji in velika suša, ko osem let ni padla niti kaplja dežja, so teme, ki jih je v svoji razvpiti knjigi Sadovi jeze ali Grapes Of Wrath obdelal tudi John Steinbeck. Prav filmska upodobitev te Steinbeckove epopeje o velikem preseljevanju v Kalifornijo in spremljajočih razpadov družin, prikazana skozi osebno usodo Toma Joada je navdahnila Woodyja Guthrieja, da je napisal istoimensko pesem. Woody Guthrie je videl film Grapes Of Wrath ali Sadovi jeze, ki so ga začeli predvajati januarja 1940, malo po njegovem prihodu v New York. V tistem času je stanoval skupaj s Petom Seegerjem. Film je nanj naredil tako močan vtis, da je po ogledu šel domov ter celo noč pisal pesem ob pomoči steklenice vina. Za glasbeno spremljavo si je sposodil napev tradicionalne pesmi John Hardy. Kot vemo, si je nasploh sposodil veliko tradicionalnih napevov, čeprav včasih niti sam ni vedel, da niso njegovi. Vemo tudi, da je pred leti Bruce Springsteen objavil album z naslovom The Ghost Of Tom Joad, Duh Toma Joada, na katerem je obdelal nekatere arhetipe ameriške zgodovine.

Za predah poslušajmo še eno klasično pesem, Philadelphia Lawyer.

5. CD, 5 (on) PHILADELPHIA LAWYER woody guthrie 2.32

Woody Guthrie je pred svojim prihodom v New York konec tridesetih nekaj časa preživel še v Kaliforniji. Tja so se sredi in v drugi polovici tridesetih zgrinjale množice ljudi, ki so jih prizadele omenjene naravne nesreče in gospodarska kriza. Te begunce so začeli imenovati Okieji, to pa menda zato, ker so novinarji, ki so obiskovali delovna taborišča in barakarska naselja, kjer so ti ljudje živeli, videli in fotografirali mnogo avtomobilov z oklahomsko registracijo. Woody Guthrie se je nastanil v Los Angelesu, kjer je začel delati na neki politično progresivni radijski postaji. Kasneje – v času ameriškega lova na čarovnice - je imel, kot tudi Pete Seeger, Phil Ochs in še mnogi drugi, kopico težav zaradi svojih levičarskih prepričanj. V Los Angelesu je pisal pesmi o omenjenih dogodkih. Med njimi Oklahoma Hills ter Talkin’ Dust Bowl Blues. Konec tridesetih je napisal še več pesmi o suši in peščenih viharjih, recimo Dust Bowl Blues, Dusty Old Dust, ki je v bistvu reinterpretacija pesmi So Long It’s Been Good To Know You, Dust Bowl Refugee, Dust Can’t Kill Me in Dust Pneumonia Blues. Pesmi s tovrstno tematiko smo že poslušali pred enajstimi leti, zato jih bomo danes preskočili. Iz omenjenega niza je tudi Blowing Down The Road, ki je reinterpretacija klasike Going Down The Road Feeling Bad. Slednjo je na koncertih pogosto igrala tudi največja glasbena skupina vseh časov, The Grateful Dead. Pred enajstimi leti, ko smo se v tej oddaji že spominjali Woodyja Guthrieja, smo poslušali omenjeno reinterpretacijo z naslovom Blowin’ Down The Road, sedaj pa poslušajmo še izvirno različico Going Down The Road.

6. CD, 6 (on) GOING DOWN THE ROAD (FEELIN' BAD) woody guthrie 2.59

Vse prej naštete in še nekaj drugih pesmi je Woody Guthrie v New Yorku posnel za založbo Victor 26. aprila 1940. leta. Ducat od njih je bilo objavljenih v dveh zbirkah v začetku julija 1940, vseh štirinajst pa je izšlo 1964. leta na veliki plošči. Kasneje je teh štirinajst posnetkov pod naslovom Dust Bowl Ballads na vinilni plošči in nato še na CDju ponatisnila založba Rounder. Ena od zelo razširjenih bolezni v času velike suše in peščenih viharjev je bila tudi pljučnica, ki so ji rekli Dust Pneumonia.

1938. leta je Woody Guthrie srečal Willa Geera, s katerim sta postala prijatelja. Po njegovem nasvetu je konec 1939. leta tudi šel v New York. Tam se je spoprijateljil še s Petom Seegerjem in s kopico drugih piscev pesmi, ki so se gibali po Greenwich Villageu. Med njimi so bili Lead Belly, Cisco Houston, Burl Ives, Sony Terry, Brownie McGhee, Josh White, Millard Lampell, Bes Hawes, Sis Cunningham in drugi. S Seegerjem in še z nekaterimi je sodeloval v neformalni zasedbi The Almanac Singers. Will Geer je Guthrieja predstavil Alanu Lomaxu, ki ga je gostil v svojem programu Folk School On The Air, marca 1940. leta pa je posnel še intervju z njim in nekaj pesmi za arhiv ljudskih pesmi Kongresne knjižnice. Alan Lomax je Guthrieja tudi priporočil producentu založbe Victor, kjer je Woody kmalu zatem posnel že omenjene pesmi o gospodarski krizi, pesku in podobnih rečeh. Ena od pesmi, ki jih je takrat posnel za Alana Lomaxa in Kongresno knjižnico, je tudi The Jolly Banker. To pesem o pohlepu bankirjev smo prejšnji teden slišali v različici, kot si jo je zamislil Billy Bragg s pomočjo skupine Wilco. Sedaj pa poslušajmo še izvirnik Woodyja Guthrieja, ki ga je posnel 1940. leta za Alana Lomaxa in Kongresno knjižnico. The Jolly Banker.

7. CD, 7 (on) THE JOLLY BANKER woody guthrie 2.54

1941. leta je Woody Guthrie posnel in na albumu delavskih pesmi Struggle objavil pesem 1913 Massacre, ki pripoveduje o dogodkih na božični zabavi italijanskih rudarskih delavcev 1913. leta, ko je nekdo zakričal ogenj, čeprav ni nikjer gorelo, v paniki pa je več ljudi, med njimi otrok, umrlo pod nogami bežečih. 1913 Massacre.

8. CD, 8 (on) 1913 MASSACRE woody guthrie 3.39

Tu je še ena pesem Woodyja Guthrieja o masakru, o poboju rudarskih delavcev, ki so ga zagrešili policaji oziroma koloradska narodna garda v Ludlowu v Koloradu, 20. aprila 1914. leta. Ludlow Massacre.

9. CD, 9 (on) LUDLOW MASSACRE woody guthrie 3.32

Woody Guthrie je pel veliko tradicionalnih pesmi, od Worried Man Blues, ki jo poznamo tudi iz repertoarja The Carter Family, do recimo Buffalo Skinners, znano tudi pod naslovom The Hills of Mexico.

10. CD, 10 (on) BUFFALO SKINNERS woody guthrie 3.20

1940. leta je Woody Guthrie posnel pesmi, ki so nato 1989. leta izšle na albumu z naslovom Woody Guthrie Sings Folk Songs. Ena od njih je Jackhammer John.

11. CD, 11 (on) JACKHAMMER JOHN woody guthrie 2.40

Woody Guthrie je, kot sem že omenil, napisal kar nekaj pesmi od drugi svetovni vojni. Ena od njih je tudi Lindberg, pripoved o ameriškem pilotu Charlesu Lindberghu, ki se je proslavil predvsem s prvim samostojnim poletom iz Amerike preko Atlantika v Evropo, v Francijo, maja 1927. leta. Lindbergh je nato konec tridesetih let večkrat obiskal Berlin in poročal ameriški vladi o moči Hitlerjevega letalstva. V tajnem poročilu je svaril pred napadom Francije in Velike Britanije na Hitlerja, ko je le-ta kršil minhenski sporazum in napadel Čehoslovaško. Šele, ko je Japonska napadla Pearl Harbour, se je Amerika odzvala in vstopila v drugo svetovno vojno. Lindbergh.

12. CD, 12 (on) LINDBERGH woody guthrie 3.14

Woody Guthrie se je v začetku štiridesetih naveličal New Yorka, cenzure, ki so jo zganjali nad njim po raznih radijskih postajah in podobnega, zato se je napotil na potovanje po jugu Amerike. Takrat je dobil povabilo, naj pride v Oregon, kjer so pripravljali dokumentarni film o gradnji velikega jezu na reki Columbia, imenovanega Grand Coulee Dam. Za film so nameravali uporabiti nekaj njegovih pesmi. Tako je napisal nekaj pesmi o gradnji jezu, med njimi Roll On Columbia, Pastures Of Plenty in Grand Coulee Dam.

Medtem je Guthriejev prvi zakon razpadel, sredi štiridesetih pa je spoznal plesalko Marjorie Mazia, ki je plesala v plesni skupini znane Marthe Graham. Z Marjorie se je poročil 1946. leta. 1943. leta je napisal svojo prvo knjigo, avtobiografsko pripoved Bound For Glory ali Zapisan slavi, ki jo imamo tudi v slovenskem prevodu. Po knjigi je bil posnet tudi istoimenski film. Woody Guthrie in Marjorie sta imela štiri otroke, Cathy, ki je umrla pri štirih letih v nesreči doma, ter Arla, Joady in Noro. Arlo Guthrie je kasneje, kot vemo, tudi sam pisal pesmi in objavljal plošče, Nora pa je poskrbela za očetovo dediščino. Ona je, kot vemo, Billyja Bragga povabila, da uglasbi Woodyjeva besedila. Po poroki 1946. leta sta se Marjorie in Woody Guthrie naselila v Coney Islandu v New Yorku. Woody se je ustalil in živel družinsko življenje, v katerem je napisal vrsto otroških pesmi, ki jih je objavil v zbirki Songs To Grow On, Pesmi za odraščanje. Nekaj teh pesmi, med njimi neobjavljene posnetke, najdemo tudi na omenjeni zbirki Woody Guthrie at 100. Zaradi pomanjkanja časa jih bomo nocoj preskočili.

Družinska idila pa ni trajala dolgo. Na žalost se je kmalu začelo slabšati zdravstveno stanje Woodyja Guthrieja. Napredujoče živčno obolenje je verjetno prispevalo k temu, da je še enkrat zapustil družino in se odpravil na svoje zadnje potepanje po Ameriki. Tokrat v Kalifornijo, družno s svojim varovancem, Ramblinom Jackom Elliottom. Na omenjenem popotovanju po Kaliforniji se je Woody Guthrie poročil še tretjič, tokrat z mlado Anneke Van Kirk in z njo imel hči, ki sta jo poimenovala Lorina Lynn.

Zdravstvene težave so se stopnjevale, Woody Guthrie se je vrnil v New York, kjer zdravniki niso mogli ugotoviti, kaj mu je, in so postavili vrsto diagnoz, od shizofrenije do alkoholizma. Šlo pa je za degenerativno obolenje, imenovano Huntingtonova Chorea ali »ples sv. Vida«. To je bila ista bolezen, za katero je trideset let prej trpela tudi njegova mama.

1954. leta je Woody Guthrie šel na zdravljenje v bolnišnico Greystone v New Jerseyu, v naslednjih trinajstih letih pa se je selil iz in nazaj v različne bolnišnice. Vemo, da ga je v eni od njih v začetku šestdesetih redno obiskoval tudi en njegovih oboževalcev, mladi Robert Zimmerman ali Bob Dylan, ki mu je posvetil tudi vrsto pesmi. 3. oktobra 1967. leta je Woody Guthrie umrl v bolnišnici Creedmoor State v Queensu v New Yorku.

Bob Dylan je svoj drugi album The Freewheelin' Bob Dylan zaključil s pesmijo I Shall Be Free, ki je predelava Leadbellyjeve We Shall Be Free, ki jo je izvajal tudi Woody Guthrie. Tu je njegova izvedba: We Shall Be Free.

13. CD, 13 (on) WE SHALL BE FREE woody guthrie 3.01

Woodyja Guthrieja so v petdesetih letih, kot sem že omenil, preganjali zaradi domnevnih povezav s komunisti in z ameriško komunistično stranko. Po dosegljivih virih sodeč ni bil član nobene stranke. Niti ameriške Kmečko-delavske stranke ali Farmer-Labor Party, ki je bila ustanovljena 1918. leta. Napisal pa je pesem z naslovom Farmer-Labor Train.

14. CD, 14 (on) FARMER-LABOR TRAIN woody guthrie 2.53

Woody Guthrie je zapustil epohalno zbirko dokončanih in nedokončanih pesmi, od katerih mnoge so medtem že zdavnaj ponarodele. Nanj se navezujejo, pri njem iščejo navdiha novi in novi naraščaji piscev pesmi. 1971. leta so ga uvrstili v Dvorano slavnih piscev pesmi, 1977. leta še v Dvorano slavnih našvilskih piscev pesmi, 1988. leta v Dvorano in muzej slavnih rock and rolla, ob tem je dobil še vrsto nagrad, 1999. leta recimo Nacionalne akademije umetnosti in znanosti. 1996. leta, ko so mu podelili še nagrado Folk zveze za življenjsko delo, so pripravili tudi njemu posvečeno desetdnevno proslavo, poimenovano po njegovi pesmi Hard Travelin’. Na njej so predstavili njegovo dediščino, razstavo fotografij, spisov, filmov in pripravili več koncertov. Kar naprej izhajajo tudi nove in nove pregledne zbirke pesmi Woodyja Guthrieja. Leta 2008 je recimo izšla zbirka treh CDjev z naslovom Trubadour, letos aprila pa še omenjena Woody Guthrie at 100, s katere smo v nocojšnji posebni oddaji Moč pesmi poslušali nekaj posnetkov.

Milko Poštrak se poslavljam s še eno pesmijo Woodyja Guthrieja, primerno sedanjemu zgodovinskemu trenutku. Better World A-Comin', Boljši svet prihaja.

15. CD, 15 (on) BETTER WORLD A-COMIN' woody guthrie 3.07

 

Dodaj komentar

Komentiraj