Metal detektor
V času poletnih počitnic, ko je Učitelj na zasluženem dopustu, bo vsak torek ob 22. uri na sporedu poletna edicija Metal detektorja ali kadar mačka ni doma, miši plešejo.
V drugem počitniškem Metal detektorju se bomo s playlisto devetih komadov posvetili nekaterim mlajšim in starejšim novostim in nekaterim napovedim bodočih novosti s komadi starejšega datuma ter ošvrknili lineup festivala European Metal Festival Alliance.
Pričenjamo z nedavnimi novostmi in napovedmi prihajajočih izdaj. Bismarck, verjetno eni redkih stoner doomsterjev iz Norveške, so sredi aprila izdali svoj drugi studijski album Oneiromancer. Pri produkciji aktualne plošče je tako kot pri prvi Urkraft, ki je izšla pred dvema letoma, sodeloval Chris Fielding, basist benda Conan. Za svojo glasbo Bismarck pravijo, da je lahko »preveč stoner za postmetalce in preveč postmetal za stoner puriste, vokali so lahko preveč brutalni za častilce Black Sabbath, a prepočasni in preveč sludgy za ekstremne metalce«, kar je pohvalno. Članom zasedbe je blizu tudi kurdska glasbena dediščina, več lahko slišite na novi plošči, s katere poslušamo skladbo The Seer:
1 / Bismarck – The Seer
Na začetku avgusta bo izšel EP TFW avstralskega doom/drone dvojca Divide and Dissolve, saksofonistke, kitaristke Takiaye Reed in bobnarke Sylvie Nehill. Poslušamo single RVR, eno od dveh skladb s prihajajoče plošče, ki sta prvi zvočni zapis imeli že leta 2016:
2 / Divide and Dissolve – RVR
Sinistro napovedujejo nov album, morda vrnitev k inštrumentalnemu. V osnovi je bil Sinistro portugalski inštrumentalni post/sludge, metal/rock bend, ki se mu je leta 2013 za sodelovanje na EP-ju Cidade, posvečenemu mestu Lizboni, po samonaslovljenem inštrumentalnem prvencu iz 2012 pridružila igralka in vokalistka Patrícia Andrade, se zlila z njihovo glasbo, postala polnopravna članica in v bendu delovala nadaljnjih šest let, v katerih so izdali svoja najboljša glasbena dela. Jeseni leta 2017 so ploščo Semente in EP Cidade predstavljali tudi v Menzi pri koritu na Metelkovi in popolnoma prevzeli s svojim nastopom, sledeče poletje pa obiskali še Tolmin. Lani so člani sporočili, da je čas za spremembe, sodeč po nedavnih objavah na družbenih omrežjih pa je videti, da se bo zasedba znova vrnila na inštrumentalno glasbeno pot. Patrício Andrade bomo v tovrstnem zvočnem okolju precej pogrešali.
3 / Sinistro – Cidade (Parte II)
Izid nove plošče gre slutiti pri poljskem bendu Gruzja. Izdali so namreč že drugi singel letos, mi pa poslušamo komad Jego głos z lanske plošče I iść dalej:
4 / Gruzja – Jego głos
Prisluhnili bomo še dvema bendoma, ki sta letos izdala novi plošči, a se ju raje spominjamo po njunih izjemnih predhodnikih. Nov, četrti dolgometražec imajo ameriški doomsterji In the Company of Serpents. Album LUX je izšel sredi maja letos, a ni dosegel predhodnika Ain-Soph Aur, enega najboljših doomstrskih izidov leta 2017, s katerega poslušamo skladbo Crucible:
5 / In the Company of Serpents – Crucible
Še ena novost je peti studijski album Wolves Among the Ashes francoskih death-/blackmetalcev Svart Crown, ki je izšel letošnjega februarja in prav tako ni dosegel predhodnika Abreaction iz leta 2018, s katerega poslušamo ubijalsko Carcosa:
6 / Svart Crown – Carcosa
Svart Crown je ena mnogih zasedb, ki tvorijo lineup prihajajočega spletnega metalskega druženja European Metal Festival Alliance, zbora trinajstih evropskih metalskih festivalov, med katerimi je tudi tolminski MetalDays, ustanovljenega z namenom ustvariti platformo za bende in težkokategorne glasbene zanesenjake v letu festivalskega opustošenja. Online festival se bo odvijal med 7. in 9. avgustom, na njem pa bo moč iz dnevne sobe med drugimi prisluhniti nemškim Der Weg einer Freiheit, češkim Cult of Fire, ki jeseni obiščejo tudi Ljubljano, ter belgijskim Amenra, ki jih bomo za pokušino slišali tudi v tokratni oddaji:
7 / Der Weg einer Freiheit – Skepsis II
8 / Cult of Fire – Vltava
9 / Amenra – Razoreater
Dodaj komentar
Komentiraj