Under the Sun

Oddaja
3. 3. 2016 - 9.05

Novice

 

V postoskarjevskih dneh začenjamo na področju filma. 22. aprila v ameriške kinematografe prihaja biografski film vélike pevke, tekstopiske, pianistke in aranžerke ter ne nazadnje tudi aktivistke gibanja za državljanske pravice, Nine Simone. Vloga ene najmogočnejših jazz vokalistk vseh časov je pripadla sicer ne preveč prepoznavni igralki Zoe Saldani, ki se je bodo nekateri morda spomnili iz blockbusterjev Avatar ali Varuhi galaksije. Naj vas spomnimo, da je lani izdani dokumentarec What Happened, Miss Simone?, ki je bil nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec, izgubil na račun menda gledljivega glasbeno-biografskega dokumentarca Amy. Napovednik za celovečerec Nina, ki je nastal v režiji Cynthie Mort, si lahko ogledate tukaj.

 

Ženska londonska post punk četvorka Savages, ki je pred kratkim predstavila svoj drugi dolgometražec Adore Life, o katerem se je v Tolpi bumov razpisal Luka Zagoričnik, je z glasbenim občestvom delila tridesetminutni kratki film. Gre za nekakšen mini dokumentarec, v katerem zasedba v živo, locirana v zelo prostorni, bržkone zapuščeni hali nekje v Franciji, odigra pet avtorskih skladb, in sicer Hit Me z njihovega visoko čislanega prvenca Silence Yourself in pa pesmi Mechanics, I Need Something New, The Answer in Adore z že omenjenega drugega albuma. Na režiserski stolček je za to priložnost ponovno sedel Antoine Carlier, ki je z bendom sodeloval že pri videospotu za pesem Strife, tokratni projekt pa je nastal v produkciji francosko-nemške televizijske mreže Arte. Oglejte si ga tukaj.

 

Švedski glasbenik Martin Molin je več kot leto dni namenil konstrukciji nekakšne mega glasbene skrinjice oziroma über lajne. Gre za kot kakšne orgle veliko mašino z imenom Wintergatan Marble Machine, ki jo poganja okoli 2000 jeklenih frnikol. Naprava lahko skozi potek 32 taktov odigra melodijo, ki jo ustvarjajo zvoki padajočih frnikol oziroma kroglic, ki se kotalijo skozi zapleten mehanizem škripcev, cevk in cevčic ter drugih elementov in v procesu padanja na različne inštrumente ustvarjajo ritem in melodijo. Mašina bolj kot na stvaritev 21. stoletja spominja na kakšno arco musarithmico iz 17. stoletja, kako deluje in kakšen je njen zven, pa si lahko ogledate spodaj.
 

 

 

Britanski elektronski eksperimentator in varovanec založbe Warp, Mark Pritchard, je nedavno napovedal svoj prvi dolgometražec v petih letih. Album Under the Sun, ki bo luč sveta ugledal pri omenjeni založbi, med drugim vključuje sodelovanja s Thomom Yorkom, psych-folk pevko Lindo Perhacs, založniškim kolegom Bibiom in Beansom iz ameriške alternativne hip hop četvorke Antipop Consortium. Po besedah založbe gre za plato, ki navdih črpa pri ambientalnih in nu-wave muzikah, avantgardni elektroniki in folku, na njej pa najdemo tudi sledi njegovega primarnega projekta Global Communication. Plata Under the Sun bo pri založbi Warp izšla 13. maja, do takrat pa se lahko zadovoljite s kratkim ambientalnim singlom Sad Alron, ku mu lahko prisluhnete spodaj.
 

>>

 

 

 

 

 

 

Kam?

 

Septet @ Koncertna dvorana Rog, Ljubljana

Hrupni večeri: Bitipatibi, Miha Peterlič @ Gala hala, Ljubljana

Solo V2: Moda od laboda (Franci Blašković in Marko Brecelj) @ Menza pri koritu, Ljubljana

TBF @ Kino Šiška, Ljubljana

The Harries 89, Harry @ MKNŽ, Ilirska Bistrica

>>

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.