Crow44: Crow44
Stones Throw, 2013
Današnjo oddajo Tolpa Bumov posvečamo eni bizarnejših plošč, ki so luč sveta ugledale v prvi polovici tekočega leta. Gre za izdajo artista, ki se skriva za imenom Crow44. Plošča je izšla pri založbi Stones Throw, ki jo je pred sedemnajstimi leti v Los Angelesu zagnal Peanut Butter Wolf in je zatočišče večinoma za hip hop muzičarje, tu pa tam pa pod njeno streho najdemo tudi kakšnega posebneža.
Uradna zgodba založbe pravi, da stoji za v teh vrsticah obravnavanim izdelkom, ki je izšel izključno na vinilu, več kot 60-letni gospod Desmond Pierce, živeč v North Yorkshireu. Kot producent pa je naveden nihče drug kot eden bolj zanimivih in nasploh lucidnih varovancev dotične založbe, ki sliši na ime James Pants. In ravno on bi naj odkril vrlega Desmonda, na plošči pa naj bi šlo za material, izbezan iz morja produkcije, ki je nastajala zadnjih deset let, in naj bi jo v celoti količinsko naneslo kar za kakšnih 25 potencialnih albumov.
Prvenec, preprosto naslovljen 'Crow44', večinoma pluje med ultraromantičnimi do melanholičnimi sferami, kdaj pa kdaj pa celo dehti že rahlo tudi nič manj kot po ljubezensko inducirani suicidalnosti. Izrazita nežnost albuma prav tako navaja na sklep, da gre za zbir umotvorov kakega hudega nevrastenika, ki bi ga pogubila že misel na vsakršen pretiran dražljaj. Vokali, ki so prisotni na nekaterih izmed komadov, pa gredo prejkone v smeri evnuškega petja. Tega pa seveda ne gre razumeti v smeri negativne kritike, plošča namreč dreza naravnost v mehko srčiko medosebnih razmerij z vidika izoliranega posameznika.
Nabor osmih skladb tako na eni strani rahlo plaši z obskurno odkritimi, kot je na primer 'One Orange (Revisited)', skrajno pa navduši s komadi 'You And I', 'Let's Do This Thing' in z zaključnim 'Lamentations'. 'Crow44' je plošča, ki navdihuje s svojo na trenutke že kar pretirano pristnostjo in zavoljo tega občasno prav nesramno zaide v naravnost lobotomirano bebave viže. Kar je seveda pohvalno. Tako se na primer ob komadu 'If You're Feeling Down, Part 2' že skoraj upravičeno sprašujemo, ali ne gre nemara v primeru Crow44 v resnici za hendikepiranega gospoda s sintičem iz ljubljanskega podhoda Plava laguna.
Dodaj komentar
Komentiraj