2. 12. 2020 – 19.00

Empyrean Grace: Bestowment of the Seraphic Key + Iskandr: Gelderse poort

Vir: Naslovnica

Nocoj se bomo v Tolpi bumov posvetili dvema izdajama podzemne nizozemske založbe Haeresis Noviomagi. Začeli bomo s prvencem anonimnega projekta Empyrean Grace, ki nosi naslov Bestowment of the Seraphic Key. Drugi del pa bo pripadal eni izmed najvidnejših entitet te založbe, Iskandr, in njenemu drugemu EP-ju Gelderse poort

 

Empyrean Grace: Bestowment of the Seraphic Key (Haeresis Noviomagi, 2020)

Haeresis Noviomagi je nizozemska založba oziroma kolektiv različnih zvočnih entitet, ki kot zaokrožena celota ustvarja unikaten zvok v black metal podzemlju. Ključni element založbe je atmosferska nota glasbe in vsi bendi dejansko igrajo dokaj podoben atmosferski black metal. Sorodnosti v zvoku in kitarskih riffažah so rezultat tega, da se okoli zasedb vrtijo bolj ali manj isti posamezniki. Poleg primerljivega zvoka pa imajo vse izdaje premišljeno grafično podobo s podobnimi elementi, ki jim lahko pripišemo nekakšno minimalistično noto. Večina izredno estetskih platnic kaset je natisnjenih na risograf, kar butičnemu izdelku še zviša dodano vrednost. Število kaset je zelo omejeno in se giblje med 80 do 100 kosi. Določene izdaje doživijo ponatise, kar se je zgodilo tudi pred mesecem dni, ko smo poleg izdaj Iskandr in Empyrean Grace ponovno dobili priložnost kupiti prvi kaseti projekta Turia. Založba Haeresis Noviomagi sodeluje tudi z nemško založbo Eisenwald Tonschmiede, ki določene projekte izda na vinilu, saj se nizozemska založba osredotoča zgolj na izdajanje kaset.

Če zaupamo eni izmed predelanih fotografij na prvi kaseti, ki jo bomo danes slišali, je Empyrean Grace projekt ene osebe, vendar ne bomo špekulirali, kdo stoji za projektom, ker to ni ključnega pomena. Glasbeno gledano je to bend, ki bi ga takoj povezali z nizozemskim kolektivom. Morda najbolj spominja na bend Solar Temple – tudi ta je pri založbi Haeresis Noviomagi izdal le en izdelek, naslovljen Fertile Descent. Podobnost slišimo v hipnotičnih elementih, ki jih premoreta obe zasedbi. 

Empyrean Grace gradi na različnih zvočnih slojih in predvsem na manipulirani kitari, zaviti v neskončne odmeve in reverbe, ki jo lahko zamenjamo za zvoke sintov, čeprav v celotnem zvočnem kolažu ne moremo potrditi, ali so ti dejansko vključeni ali ne, očitno pa je, da je v njem dosti plasti kitar. Bobni so minimizirani na osnovne ritme – no, večinoma je to samo neskončen blast beat počasnejše narave. Bobnarski prehodi so komaj slišni in skriti. Naloga ritmike je pričarati eterično hipnozo, ki nas zajame ob poslušanju dolgih repetitivnih riffov. Tudi vokal je skrit v ozadju in ne igra ključne vloge. Najmočnejši element na kaseti Bestowment of the Seraphic Key je to ezoterično vzdušje, ki je – če sledimo opisu same založbe – osredotočeno na ustvarjanje prej nekakšne zvočne krajine monotone puščave, kjer kraljuje samota, kot pa hladnih severnih gozdov.

Bestowment of the Seraphic Key projekta Empyrean Grace je ena izmed najmočnejših izdaj nizozemske založbe. Vzdušje, ki ga pričara poslušanje kasete, je imenitno in perfektno. V nadaljevanju bomo poslušali edino in istoimensko skladbo na kaseti, ki traja slabe pol ure.

 

Iskandr: Gelderse poort ( Haeresis Noviomagi,  2020   ) 

Druga polovica Tolpe bo pripadala eni izmed ključnih entitet kolektiva Haeresis Noviomagi. Tudi Iskandr je projekt posameznika, ki pa v tem primeru ni anonimen, svoje kitarske mojstrovine pa ustvarja tudi v bendih, kot so Galg, Imperial Cult, Lubbert Das, Nusquama, Solar Temple in Turia. Našteli smo torej večino bendov pod okriljem založbe, za katero obenem stoji. Danes bomo poslušali EP Gelderse poort, ki je glasbenikova četrta izdaja pod psevdonimom Iskandr. Vsega skupaj ima dva EP-ja in dva albuma. Podobno kot vsi bendi v kolektivu tudi Iskandr ustvarja dolge skladbe in si vzame čas za njihov razplet. Tokrat slišimo več mirnih delov in celo nekakšno spogledovanje z depresivno folk glasbo. V drugi skladbi z naslovom Het graf slišimo tudi nekakšno brano poezijo, ki učinkuje zelo dramatično in zaradi katere je ta EP bolj razgiban in zanimiv, če ga primerjamo z ostalimi izdajami. Iskandr si prav zaradi krajšega formata privošči malo več eksperimentiranja, ampak mu pri tem vseeno uspe ustvariti celovito podobo, ki je tipična za kolektiv. Element, ki najbolje predstavlja vpetost v kolektiv, so gotovo kitarski riffi. Ti niso tako razvlečeni kot tisti, ki smo jih prej slišali pri Empyrean Grace, temveč so bolj dinamični. Vseeno pa se pojavi element repetitivnosti, ki spet igra ključno vlogo pri tem, da nam odpre portale, skozi katere lahko vstopimo v začaran svet, ki ga ustvarja Iskandr.

Če je kitarski riffing v black metal pasažah ključen za to, da nas odpelje v odmaknjeno stanje, pa so mirni deli tisti trenutki, ko najdemo mir. Večina skladbe Het graf je posvečena prav takšnemu duševnemu stanju in ima tudi največ skritih fines in različnih zvočnih elementov, kot so godala, zvončki in druga šumenja.

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.