27. 6. 2013 – 19.00

IT HUGS BACK: RECOMMENDED RECORD

Vir: Naslovnica

Safe & Sound, 2013

 

Za nadobudno britansko zasedbo It Hugs Back se je vstop v glasbeni svet začel nadvse obetavno. Pod okriljem priznane neodvisne založbe 4AD je namreč v letu 2009 izšel prvenec Inside Your Guitar ter dečke iz Kenta nemudoma izstrelil na glasbeni zemljevid. S svojo nadvse zanimivo glasbeno podlago, ki je slonela na občudovanju prvega vala indie rocka, so svojo glasbeno identiteto gradili na tako razdružljivih glasbenih polih, kot jih predstavljajo Wilco, Stereolab, My Bloody Valentine in Sonic Youth. S svojima debitantskima ploščama so se It Hugs Back opirali na nekakšno uravnoteženost v lastnem ustvarjanju ter slikali odtujenost na vseh poljih avtorskega udejstvovanja. Denimo s pomočjo pritajenih vokalnih variacij ali spranih kitarskih šablon, če omenimo samo nekatere. It Hugs Back so ne glede na ubrani žanrski slog v lastne skladbe vnašali dovtipe zasanjanega zvočnega zaledja, ki je njihove skovanke res da smiselno poenotil, a jih hkrati tudi ohromil.  

V tem času so It Hugs Back svoja glasbena obzorja širili tudi izven zastavljenih vzorcev in ustvarjalnih krogov. Ustanovitelja Matthew Simms in Paul Michael sta se denimo pridružila tudi drugim glasbenim vagonom. Prvi je postal kitarist priznane londonske zasedbe Wire, drugi pa se je tekom vodenja delavnic in odrskih sodelovanj izpopolnjeval v jazzovski improvizaciji. In kaj je vse to pravzaprav pomenilo za razvoj It Hugs Back? Sodeč po njihovem tretjem studijskem albumu Recommended Record, veliko.

Morda je že prvi jasnejši zamik v glasbi It Hugs Back mogoče zapaziti v produkcijski naravnanosti plošče, ki je veliko bolj barvita in stilsko prilagojena. Prilagojena prav vsaki izmed skladb. Tako je mogoče celostno zvočno izkušnjo plošče Recommended Record izkusiti kot množico fragmentov, ki vsak po svoje izrisujejo raznotere glasbene izraze. In če kdaj, potem so glasbeni vplivi na račun tega v zgodovini britanske zasedbe najbolj jasno izrisani prav na plošči Recommended Record. It Hugs Back lahko kaj hitro zapazimo pri koketiranju z glamom, ki se že v naslednji skladbi prelevi v všečni indie folk, shoegaze, punk ali krautrock, še najraje pa v vsa dejanja hkrati. Prav produkcijsko ogrodje je iz zasedbe izvabilo glasbeni avanturizem ter poudarilo zvočne elemente, ki so bili doslej po nepotrebnem potisnjeni v ozadje.

Ne glede na to, da se skladbe v samem bistvu opirajo na tradicionalno ali že preverjeno glasbeno izrazje, je njihova postavitev v novo ogrodje več kot spodbudna. Najpomembneje pri vsem pa je, da It Hugs Back pri tem niso izgubili niti kančka lastne identitete. Tako je mogoče na plošči Recommended Record naleteti tudi na tovrstne dream pop ali folk bisere, kot sta denimo skladbi Teenage Hands ali Skateboard Rhythm. V svojem glasbenem svetu It Hugs Back zvenijo drzno, mladostniško in igrivo. K temu nedvomno pripomore tudi kompozicijska konkretizacija, saj so skladbe precej bolj premišljeno zastavljene, jedrnate in koherentne. Prav znotraj upoštevanja tovrstnih pogojev pa si It Hugs Back dovolijo pravila tudi kršiti - svojim glasbenim skovankam odpreti nova zvočna obzorja ter zapolniti vrzel avtorske izpopolnitve.

Recommended Record ni popolna plošča, a v svojem iskrenem glasbenem miš mašu nosi vse, kar je potrebno, da nanjo ne boste tako hitro pozabili.

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.