28. 5. 2018 – 19.00

Lingua Nada: Snuff

Vir: Naslovnica

Kapitän Platte, 2018

 

Danes se v Tolpi bumov posvečamo debitantskemu albumu leipziške zasedbe Lingua Nada, ki je izšel pri nemški indie in post-rock založbi Kapitän Platte. Čeprav gre za debitantski album, to še zdaleč ni prvi izdelek, ki ga zasedba predstavlja javnosti, gre pa za prvo polnokrvno izdajo pod tem imenom.

Lingua Nada je projekt Adama Lenoxa, ki je tekom svojega trajanja doživel že nekaj preimenovanj. Prva izdaja sega v november leta 2014, ko je izšel istoimenski album zasedbe Goodbye Ally Airships, ki ga je Lenox v celoti napisal pri šestnajstih letih. Že čez pol leta je pod novim imenom Lingua Nada sledil EP Shapeshift, ki so ga nato v živo neumorno predstavljali po evropskih koncertnih prizoriščih. A za člane benda je bil tak način življenja prenaporen, zato je moral Lenox tik pred novo napovedano koncertno turnejo sestaviti nov bend, s katerim je pod imenom もしもしSupermagic v dveh mesecih pripravil nov material in izdal istoimenski EP. Z naslednjo izdajo, deljenim albumom s screamo zasedbo Paan, je zasedba zopet posvojila ime Lingua Nada, marca letos pa končno izdala album Snuff, ki ga predstavljamo danes.

Pri bendu, kot je Lingua Nada, je težko začeti na enem koncu. Gre za mešanico podžanrov rocka, ki so se razvili v devetdesetih letih prejšnjega stoletja in doživeli višek popularnosti v prvem desetletju trenutnega. V talilnem loncu se znajdejo primarno math, indie in surf rock ter post-hardcore, ki se v - širše gledano - pop pesmih združujejo s screamom in emom. Vezni člen med vsemi temi vplivi so hitri preskoki v tempu, teksturah zvoka in atmosferi, ki so izpeljani dovolj spretno, da Lingua Nada v kombinaciji z ironično distanco do same sebe izpade simpatično in zanimivo. Kot je povedal Lenox, so za vsako pesem na albumu na novo nastavili zvok kitar. Že naslovi pesmi, kot so Mechakintosh, A Netflix Original ali Cyanide Soda, doma narejeni videospoti ter razne zabavne izjave iz intervjujev dajo vedeti, da se Lingua Nada ne jemlje preveč resno. A tega ne moremo reči tudi za njihov snemalni proces in končni izdelek, ki je več kot soliden. Dreampopovske vokalne linije se razlegajo čez hrušč pogosto ritmično kompleksnih pasaž, že v naslednjem trenutku pa se znajdemo v povsem drugačni zvočni sceni, na katero Lenox na primer polaga verze iz znane pesmi skupine Red Hot Chilli Peppers. Na nek način lahko morda to razumemo kot odraz današnjega življenja v informacijski dobi, ko vsak dan v zelo hitrem času sprocesiramo mnoštvo najrazličnejših podatkov.

 

Z najnovejšim albumom Snuff, ki z malce zrelejšim glasbenim hecom sledi njihovemu razvoju od prve izdaje naprej, so Lingua Nada koherentno predstavili vizijo lastnega zvoka. Na začetku tega meseca pa je Lenox izdal še B stran albuma, ki jo je naslovil Fluff, An Electronic B-Side And An Interesting Digital Journey. Na njej najdemo novih osem po minuto dolgih idej, ki jih je oblikoval na turnejah in med snemanjem albuma ...

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.