21. 6. 2010 – 19.33

THE FALL: Your Future Our Clutter (Domino, 2010)

Vir: Naslovnica

Mark E. Smith, „enfant terrible“ britanskega post-punka, je zopet osedlal svojega konja in jezdi v novo dekado na furiozno surov način. V tempu skoraj albuma na leto nas razveseljuje že od leta 1976 in prihodnost ne zveni nič manj konfuzno. S priznano znamko The Fall, katere ustanovitelj je in edini stalni član, je posnel nov album Your Future Our Clutter.



Če preštejemo samo do sedaj izdane albume, pridemo do spoznanja, da je The Fall v bistvu vreča brez dna. Your Future Our Clutter je izšel pri neodvisni londonski založbi Domino – ta je med drugimi na police trgovin lansirala tudi izdelke Franza Ferdinanda in Arctic Monkeys – in je že osemindvajseti album! Če bi tej ogromni številki dodali še single, posebne izdaje, bootlege in drugo zbirateljsko kramo, bi bila montaža posebne police le za ta bend neizogibna.

Mark E. Smith je pri pokojnem John Peelu opravil rekordno število nastopov. Bil je njegov center pozornosti. V centralno pozicijo pa se je postavil tudi sam in je člane benda menjaval kadar koli se mu je zahotelo. V več kot tridesetih letih delovanja benda se je bivših članov nabralo za cel avtobus zvestobe. Zlobni jeziki bi dodali, da jih je bilo več kot zvestih poslušalcev, kar pa diktatorskega vodjo, ki se upira vsem družbenim konvencijam, sploh ne moti. Lahko ga imaš rad, lahko ga sovražiš. Srednje poti ni! Je pa zanimivo, da je ista posadka splavila že štiri albume, ne da bi stripovsko zloben kapitan Smith koga potisnil v morje. Vendar se vsi zavedajo, da danes si, jutri te ni, vključno s klaviaturistko in basistko Eleni Poulou, njegovo tretjo ženo.

Ekscentrični vokalist bo z jedko besedo ošvrknil vsakega, ki mu prekriža pot, tako kot je pred kratkim očrnil literarno stvaritev Nick Cavea, ki mu seveda ni ostal dolžen in ga je označil za cmero. Zanimivo bi bilo prisluhniti eventualnemu skupnemu projektu dveh starih nergačev – plošča, ki jo bomo poslušali danes na momente namreč spominja na Caveov Dig, Lazarus, Dig!!! Videti ju skupaj bi bilo še bolj intrigantno. Nemara bi se ponovili incidenti iz preteklosti The Fall s pretepi na odru in drugimi ekstremizmi manchestrskega psiha, ki je znal med drugim peti tudi kar iz garderobe in na BBC-ju brati rezultate angleških nogometnih lig.

„My new house? You should see my new house!“, je znan refren s plošče This Nation's Saving Grace iz osemdesetih let. Z novimi ploščami bend apelira predvsem na nove generacije. To, da so The Fall unikat, namenoma neizbrušen diamant, jim ne bo treba posebej omenjati. Spoznale bodo same. Tudi to, da gre za tradicijo, ki nikoli ni obračala plašča proti vetru. Nezadržno vitalni Smith slabega albuma pač ne bo izdal. Zdaj je eden najbolj znanih kovačev na Otoku in vršilec dolžnosti dosmrtnega vodja plemena The Fall, skoval novih devet komadov, med njimi tudi igrivo priredbo pesmi Funnel of Love, ki jo je v šestdesetih letih izvajala Wanda Jackson, „prva dama rockabillyja“. Besedila so še vedno polna neologizmov, absurdnih, včasih celo izmišljenih besed, ki se materializirajo v njegovem nosnem petju, pravzaprav bolj recitiranju z ironičnimi vložki. „Every song means something“, a včasih le Smith ve, o čem govori. V komadu Mexico Wax Solvent – ki se mimogrede nanaša na prejšnjo ploščo Imperial Wax Solvent – zvemo recimo, da je x tretji soglasnik v besedi mexico! Vizija kalejdoskopa je prepletena z mnogoterimi žanri. Od punka preko industriala Test Departmenta do trance vzorcev, odiseja pa se konča v Weather Report 2, ki je dokaz, da zna stari nergač delati tudi čustvene balade. Kitarski zvok se včasih približa surovosti že prej omenjenega This Nation's Saving Grace. Uvod drugega dvojnega komada Bury Pts. 1 + 3 je posnet na poceni kasetni snemalnik in s svojo popačenostjo pomeni pridih preteklosti in posmeh moderni produkciji. Ideje so važnejše od nje. Cowboy George nam ponudi nebrzdano jezno galopiranje, ki se nadaljuje v klaviaturni rockabillyjevski Hot Cake, in se umiri šele v valjajočem ritmu China, ki bi ga lahko zapel le še David Yow iz Jesus Lizard, njegov dvojnik v mnogih pogledih.



The Fall še niso padli, še eksperimentirajo z bučnim zvokom, lahko pa na rit padete vi, če vam bo kakšen komad zelo všečen. Smithov trnek ujame še tako izmuzljive povodne može alter voda.

pripravil Robert Suša

Dodaj komentar

Komentiraj