22. rdeča nit
Zdravo! Pretekli petek je v Knjižnici Otona Župančiča potekala zaključna podelitev vseštudentskega literarnega natečaja Rdeča nit. Natečaj je letos potekal že 22. leto, podeljevali pa so nagrade za najboljšo pesem, kratko pripoved in dramsko delo. Letos je rdečo nit za poezijo prejela Alja Pušič, za kratko prozo Nejc Horvat, rdečo nit za dramsko delo pa je prejela Lučka Neža Peterlin.
Literarni natečaj Rdeča nit se je pred 22. leti začel na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Z leti je natečaj rastel in se postopoma širil po vseh slovenskih univerzah, kar se odraža tudi v rezultatih, pojasni glavni organizator natečaja Gašper Stražišar.
Študentje in študentke tvorijo tudi žirijo. Ta se menja vsako leto – po kakšnem ključu, pove Stražišar.
Poleg študentk in študentov v žiriji vsake kategorije sodeluje tudi en profesor ali profesorica. Ti pomoč nudijo zgolj pri izbiri ožjega izbora, nagrado pa na koncu podeli le študentski del žirije. Letos so to bili v kategoriji kratke pripovedi dr. Tomislav Virk, v kategoriji dramatike dr. Igor Žunkovič in v kategoriji poezije dr. Darja Pavlič – vsi iz Filozofske fakultete v Ljubljani.
S številčnostjo odziva vsaj študentskega dela natečaja pa so organizatorji zadovoljni. Svojo poezijo je namreč prijavilo približno 60 študentk in študentov, kratko pripoved pa okoli 50. Dramsko besedilo so oddali le trije avtorji ali avtorice. Številčnost prijav v drugih kategorijah pa ni nujno dober znak.
Žirija je tako opravila svoje delo in iz številčnih prijav izbrala tiste najboljše. Kakšne nagrade pa si lahko obetajo zmagovalke in zmagovalci?
Natečaj financirata Študentski svet in Študentska organizacija Filozofske fakultete, tako da so sredstva žal po besedah Stražišarja bolj borna. Vpis v sistem cobiss, ki mladim avtorjem omogoča prijavo na štipendije in pripomore k pridobivanju statusa samozaposlenega v kulturi, je tako boljši kot nič. Vseeno pa si organizatorji prizadevajo tudi za pridobitev drugih virov financiranja.
Poleg denarne nagrade ustvarjalcem pa obstaja želja po objavi antologije. Ta je finančno veliko večji zalogaj, saj poleg tiska predstavljata velike stroške tudi lektura in oblikovanje. Tako se objava antologije najverjetneje ne bo zgodila zlahka, lahko pa bi bila dobra popotnica za 25. obletnico festivala, ki si jo obetamo čez tri leta.
Dodaj komentar
Komentiraj