Mačehovska kultura
Na predvečer največjega slovenskega kulturnega praznika se bo v Cankarjevem domu odvila podelitev Prešernovih nagrad. Letošnja režiserka prireditve želi z gala dogodkom opomniti na vse tisto, kar je v kulturi vrednega. Seveda pa ne gre brez obvezne kritičnosti do kulturne politike Republike Slovenije in njenega mačehovskega odnosa do kulture.
Ta mačehovski odnos pa se še kako pokaže v današnjem intervjuju, ki ga je za spletni portal MMC opravil kulturni minister Tone Peršak. V intervjuju Peršak namreč trdi, da je statut samozaposlenega v kulturi prevzel vlogo socialnega korektiva, število samozaposlenih pa naj bi se nevzdržno povečevalo in vse bolj bremenilo kulturni proračun. Mit o večanju števila samozaposlenih o kulturi je že včeraj razbil Andre Srakar iz društva Asociacija, o čemer smo na Radiu Študent poročali včeraj. Poraja se vprašanje, koliko je minister sploh seznanjen s problematiko samozaposlenih v kulturi.
Kulturna mačeha pa je bila očitno danes še posebej nejevoljna in je kulturno sceno dodobra posula s pepelom, saj smo nocoj priča vsesplošnemu zatišju kulturnih dogodkov. Pepel so uspeli pospraviti v galeriji Vžigalica, kjer bodo v sklopu razstave Ljubljana se klanja Sloveniji – Pozdravi iz Celja predstavili življenje Alme M. Karlin in njenega malika, kipca Li Tieguaia. Več o življenju in delu Alme M. Karlin in njeni umeščenosti v lokalni kulturni prostor smo povprašali kustosinjo Barbaro Trnovec:
izjava se nahaja v posnetku
Kakšno vlogo pa je igral kipec Li Tieguaija?
izjava se nahaja v posnetku
Ob 19. uri se bo v kavarni NUK predstavila fotografinja Nataša Kos z dvema avtoportretnima projektoma, ki tematizirata čustva žalosti, samote, osamljenosti, žalovanja, občutka krivde, ranljivosti, jeze, sovraštva in melanholije. Kako sovpadata obe seriji fotografij, nam je povedala avtorica fotografij Nataša Kos:
izjava se nahaja v posnetku
Kulturne novičke je pripravil Denis Adanalić
Dodaj komentar
Komentiraj