Dol s kapitalističnim patriarhatom!
»Delo žensk mora biti vidno!« Tako se glasi naslov brošure, ki jo je septembra izdal Delovni odbor za feminizem Študentskega društva Iskra. V brošuri društvo opozarja na problematiko reproduktivnega dela – gospodinjske, skrbstvene in druge dejavnosti, ki prispevajo k produkciji delovne sile, posredno kapitala in reprodukciji sistema samega. To delo je prepogosto podplačano, neplačano oziroma povsem spregledano, pretežno pa ga opravljajo ženske. O brošuri in problemu reproduktivnega dela smo govorili z iskrašema Petro Bolta in Mihaelom Fajtom.
Kot pove Bolta je brošura Delo žensk mora biti vidno! skupek večletnih aktivnosti. S temo ospoljenega reproduktivnega dela so se na društvu ukvarjali že na bralnem krožku jeseni 2023 in na letošnjem protestu ob osmem marcu.
Bolta podrobneje opiše tudi osnovne ideje, ki jih predstavljajo v brošuri.
Pri tem v brošuri opozarjajo na pogosto slišano evolucionistično stališče, da je fenomen reproduktivnega dela posledica sistemske ureditve in nikakor ne odraz bioloških predispozicij.
Kako točno sistemska ureditev podreja ženske, razlaga poglavlje brošure »Kaj je kapitalistični patriarhat?«. V njem iskrašice orišejo pojav hraniteljskega modela jedrne družine v času industrijske revolucije, v kateri mož svojo delovno silo troši v javni sferi in je zanjo plačan, ostali člani družine pa so od njegovega dohodka odvisni. V hraniteljskem modelu jedrske družine domača sfera vzdržuje obstoječo delovno silo, moža, in oblikuje bodočo, otroke.
Četudi je hraniteljski model dandanes manj pogost in se reproduktivno delo zdi bolj enakomerno deljeno med družinskimi člani, vseeno ostaja v domeni zasebne sfere in torej ostaja izkoriščano. Edina učinkovita rešitev – tako razložita Fajt in Bolta – je kolektivizacija oziroma prenos dela na skupnost.
Feministični problem, ki je avtoricam služil kot izhodišče za izdajo brošure, torej razkriva splošnejši problem izkoriščanja v kapitalističnem sistemu, ki se tiče vseh članov družbe in še vedno vztraja. »To, kar nas podreja, je družbeno-ekonomski sistem izkoriščanja. To je kapitalistični patriarhat,« zapišejo. Edina rešitev, ki problem naslavlja sistemsko, je socialistični feminizem.
Liberalni feminizem niti ne nagovori problema poklicnega, formalnega reproduktivnega dela, doda Bolta.
Članice DoFem-a, Delovnega odbora za feminizem, so želele z brošuro nasloviti čim širšo populacijo žensk in moških različnih starosti, z različnim teoretskim predznanjem. Teoretsko analizo sicer kompleksnega problema so zapisale v poljudnem, dostopnem jeziku. Na pomislek, da tovrstna literatura pogosto pristane v rokah tistih, ki se z nami že strinjajo, pa Bolta odgovarja:
Če si želite prebrati brošuro, jo podariti bratu, stricu, očetu, mami, sestri ali prijateljici, pristopite do najbližje iskrašice. Društvo bo brošure delilo zastonj na vseh svojih terenskih akcijah in dogodkih, besedilo pa je dostopno tudi na spletni strani društva Iskra.
Dodaj komentar
Komentiraj