10. 11. 2024 – 20.00

Pisave sodobne Grčije I: Thanasis Triaridis

Audio file
Vir: Pixabay

Sredi vojske zapitih pustolovcev, poblaznelih znanstvenikov, obsedenih zbiralcev, plačanih lovcev, premaknjencev, ki so videli Boga v obraz, sredi teh, ki z vsakršnim razlogom, ki ga domisli človeški um, iščejo izgubljene kelihe, trnjeve krone, prave križe, čudežne medaljone, zapestnice, ogrlice in prstane, pozabljene besede, zle podobe, sveto cvetje, prepovedane knjige, goreče grme, skratka, sleherni način, prek katerega je bil vzpostavljen stik med Bogom in človekom, sredi vseh teh torej, so nekateri – in v resnici so ti redki – ki ne iščejo ničesar bleščečega ali zaželenega, temveč zgolj en skromen nož. Človek lahko te prešteje na prste ene roke – če jih sploh je toliko. Ti ostro prevprašujejo neskladnosti dogodkov drugih dob in mahoma odrežejo pogovor s komerkoli, ki želi izvedeti vzrok njihovega iskanja. Biti moraš precej prebrisan, da nanje naletiš zvečer v krčmi, da prisedeš in enkrat za spremembo govoriš samo ti, vse dokler ti v trenutku velike šibkosti in osamljenosti z utrujenim glasom ne povedo enega samega do absurda nerazumljivega stavka: kako je dal Bog nožu Petrosa Bolesa svojo milost in svoj srd. In potlej, ko bodo ugotovili, da so rekli več, kot je bilo treba, se bodo dvignili od mize in malodane zbežali iz krčme. Ti pa boš ostal osupnjen v nevednosti, kajti še nikoli nisi slišal niti drobca strašne zgodbe o Petrosu Bolesu in njegovem nežnem nožu …

**

Poslušalke so v tokratnem Tu pa tamu povabljene, da se zazrejo v rezilo nežnega noža Petrosa Bolesa in spoznajo, kako mu je Bog podelil svojo milost in svoj srd.

***

Thanasis Triaridis (1970) je grški pesnik, pisatelj, dramatik, esejist in aktivist. Svoja dela je začel objavljati leta 2000 v knjižni obliki, njegov opus pa je prosto dostopen na spletu. Del opusa je dostopen na zgodnjeinternetni – in temu primerno polfunkcionalni – avtorjevi spletni strani, aktualnejši nabor pa je objavljen na grški odprti spletni knjižnici. Triaridis zagovarja dostopnost svojega dela vsem. 

Triaridisovo pisanje je prežeto s kulturnim izročilom Grčije na eni in s prevpraševanjem konvencij na drugi strani. V nekem eseju tako piše o grški tragediji in nasprotuje Aristotelovim tezam o katarzi; njegova proza je prežeta z mitološkimi in pravljičnimi motivi. Njegovi dramski teksti, ki so bili uprizorjeni v številnih gledališčih v Grčiji in na Cipru, se morda najmanj dotikajo grškega izročila. Neredko se poslužuje metagledališkosti. 

**

V oddaji Tu pa tam ste prisluhnile odlomku iz novele Nežni nož Petrosa Bolesa Thanasisa Triaridisa. Oddajo je pripravila Nastja. Odlomek sta iz grščine prevedli Sara Križaj in Eva Avguštin. Lektorirala je Žana. Tehniciral je Oli. Brala sta Živa in Čeh.

Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.