d.o.o.
.: 1 :.
GLASBA IN POEZIJA
Gromka // 20.00 // FriForma: SUN-DOG (Isabelle Duthoit, ErikM) (Fr) + Kikiriki & Rob Canning
Sun-Dog, duet Isabelle Duthoit in ErikM, je ekspresivna, neločljiva entiteta, ki se giblje med statičnim in nemirnim ambientom. Duthoit s svojo posebno glasovno tehniko, ukoreninjeno v dihu in šumenju, radikalno odpira nova obzorja. ErikM z elektronskimi napravami obravnava zvoke kot žive nenehno mutirajoče organizme.
- Isabelle Duthoit - glas, klarinet
- ErikM - gramofoni, elektronika
- Kikiriki (theremin, kasete, modularni in analogni sintetizatorji)
- Rob Canning (modularni sintetizatorji, electronika, algoritmični sistemi)
Knjižnica Otona Župančiča // 19.00 // DRUGA FREKVENCA: DEJAN LAPANJA
Kitarista Dejana Lapanjo, magistra jazz kitare, za kar je naziv pridobil na Akademiji za upodabljajoče umetnosti v Gradcu, je mogoče srečati v najrazličnejših, žanrsko raznovrstnih projektih, katerih stičišče praviloma predstavlja alternativnost. Vsestranska in eklektična ustvarjalnost je vidna v sodelovanjih s skupinami Olivija, Laibach in Salamandra Salamandra, pa tudi skozi avtorsko delo v duetu, ki ga poleg njega tvori bobnar Gašper Peršl, čemur bomo lahko prisluhnili na koncertu v okviru Druge frekvence.
Ob koncertiranju se Dejan Lapanja posveča delu glasbenega producenta in tonskega tehnika ter beleži sodelovanja s skupino Širom, Tomažem Hostnikom in Matijo Krečičem, Chrisom Eckmanom ter številnimi drugimi. Posebej posvečen je prav tako projektu s kantavtorico Katarino Juvančič, neprestano pa išče nove izrazne možnosti, kar med drugim potrjuje novonastali projekt štirih, ki ga poleg njega sestavljajo Rudi Bučar, Severa Gjurin in Vasko Atanasovski.
Pogovor z gostom, ki mu sledi koncert, bo vodila muzikologinja Nina Novak.
Prulček // 20.00 // Zhlehtet
Kozmična glasbena dimenzija kreativnega izražanja in jazzovske ekstaze, ki združuje akustični zvok z elektroniko in improvizacijo.
Hej, Prulčkovi avantgardisti! Pripravite se na jazz ekstravaganzo z Zhlehtetom pod taktirko genialnega maestra Roka Zalokarja. Zhlehtet raziskuje neznane kotičke jazza, kjer se akustična poezija srečuje z elektronskimi vibracijami in improvizacijo, ustvarjajoč fascinantno fuzijo, ki presega čas in prostor.
Na vsakem koncertu Zhlehteta se obeta unikatno doživetje, saj se zasedba izjemnih glasbenikov in repertoar vedno spreminjata. Njihovi nastopi so pravo duševno potovanje, ki prepleta akustični in elektronski toni v popolni harmoniji.
Pridružite se nam na tem izjemnem dogodku, kjer bo vsak akord in ritmični vzorec odprl vrata v nove dimenzije jazzovske ekstaze. Skupaj bomo raziskovali obzorja zvoka in se predali toku neomejene kreativnosti.
Zasedba:
-Rok Zalokar – klavir, elektronika
-Alja Petric - vokal, tolkala
-Lenart De Bock - saksofon, flavta
-Boštjan Simon - saksofon
-Jošt Drašler - kontrabas
LUD literatura // 19.00 // Poezija na podlago: Urška Kramberger in Sergej Harlamov
Poezija na podlago je cikel pesniških branj izbranih avtorjev in/ali avtoric v dnevni sobi nastajajoče ludnice na Trubarjevi 51, ki bodo ob povabilu na branje povabljeni tudi, da s seboj prinesejo vinilno ploščo, ki bo ustvarila zvočno podlago njihovega nastopa. Svojo izbiro bodo v sproščenem pogovoru lahko utemeljili, lahko pa bodo o njej tudi molčali. Če vinilne plošče za podlago nimajo, si bodo svojo podlago lahko izbrali iz nabora plošč, ki jih imamo mi ali pa jim bomo primerno podlago izbrali brez njihovega sodelovanja, po ključnem načelu 'pustim se presenetiti'.
Urška Kramberger je rojena leta 1993 v Mariboru. V letu 2016 je pri Javnem skladu Republike Slovenije za kulturne dejavnosti (JSKD) izšel njen prvenec Orjaški gobec globusa, lani pa njena pesniška zbirka Snegosumje. Leta 2019 je sodelovala pri rezidenčnem projektu Odisejevo zatočišče. Živi, ustvarja in dela v Ljubljani.
Sergej Harlamov (1989) pesnik, sociolog in komparativist, prejemnik fakultetne Prešernove nagrade za diplomsko delo Michel Houellebecq in arheologija sedanjosti. Avtor pesniških zbirk Jedci (2011), Mnogoboj mitologij (2019) in Hypomnemata ali obnovimo osnove pisanja (2022). Svoje pesmi objavlja v vseh pomembnejših literarnih revijah na Slovenskem, nominiran je bil za Jenkovo in Veronikino nagrado. Občasno se znajde v vlogi publicista.
Železna cesta 14 // 17.00 // Večer poezije
Vabimo vas na večer poezije, kjer se bodo avtorji predstavili svoja dela. Z nami bodo:
Agnes Kojc: S pisanjem se je začela ukvarjati že pri štirih letih, ko je napisala, izdelala in ilutrirala svojo prvo pravljico, ki je govorila o princeski. Nato se je njena pisateljsko-pesniška kariera nadaljevala skozi vso osnovno in srednjo šolo, sodelovala je na raznih natečajih, v gimnaziji pa je začela pisati tudi poezijo. Njene pesmi so bile sprva igrive, mladostniške, zaljubljene. Z leti pa so začele dobivati tudi filozofsko, izrazno in bivanjsko globino. Danes se v poeziji dotika tudi vprašanj, povezanih z življenjem, osebno rastjo, odkrivanjem neznanega, Bogom, darovanjsko ljubeznijo.
Špela Sanabor: Špela Sanabor je mlada pesnica precej vesele narave in odprtega duha. Ne more se ravno kosati s Prešernom, je pa avtorsko poezijo ljubiteljsko pričela ustvarjati pri štirinajstih letih. Tako bo ta bo letos že polnoletna. Teme, ki jih odstirajo njene pesmi so skrb, bolečina, žalost. Špela pa v svojih pesmih želi tem vrednotam dati tudi protiutež, zato nekatere njene pesmi govorijo tudi o prijateljstvu, ljubezni vztrajnosti, iskrenosti.
Marijan Marošević: Avtor večjega števila poezij. 33 letni športni zanesenja ter ljubitelj vsakršnih kulturnih dogodkov.
Z nami bo tudi gost presenečenja.
.: čez mejo...
Vintage Industrial Bar, Zagreb // 21.15 // Zvučni zid: Sara Renar / Seine
Kompilacija “Zvučni zid” svojevrsni je nastavak Porinom nagrađenog izdanja “Zagreb Calling” koje je 2021. prikazalo presjek alternativne scene glavnog grada.
Sara Renar je nagrađivana zagrebačka kantautorica i pripada skupini najpriznatijih glazbenih imena nove generacije u regiji.
SEINE je kantautorski projekt Ivana Ščapeca nastao 2008. te vremenom evoluirao u jedan od najzanimljivijih regionalnih bendova nove generacije.
Ulaznice: 12,00 € / 16,00 €
.: 2 :.
TEATER IN POGOVORI
Glej // 18.00 // Ostanejo samo občutki
Magistrska produkcija študijskega programa Dramska igra, smer Umetniška beseda / Jan Slapar / produkcija: Akademija za gledališče, radio, film in televizijo UL in Gledališče Glej
Sonce, pesek, toplota, rahel vetrič, zvoki morja, valov, ki butajo ob obalo, galebi … skratka: idila. Tako prijetno in varno sem se počutil, da me je hitro zmanjkalo. Ne vem, koliko časa sem že spal, ampak prebudil me je deček …
id:doma // 19.00 // Pogovorni večer: gradnja brez odpadkov
Vabimo na pogovorni večer v salonu id:doma, na katerem bomo razpravljali o tem, ali je gradnja brez odpadkov dosegljiva utopija.
Gradbeni odpadki po globalnih statistikah predstavljajo okoli 40% vseh odpadkov, ki jih proizvedemo na svetu. Arhitekturna stroka se v želji po zmanjšanju te količine obrača k reciklaži obstoječega materiala, ponovni uporabi stavb in vgradnji inovativnih biorazgradljivih materialov, obenem pa razmišlja tudi o možnostih za smiselno porabo tistih gradbenih odpadkov, ki že obstajajo. Kaj pa odpadki, ki nastanejo med logističnimi procesi ob gradnji in pa tisti, ki nastajajo ob delovanju same stavbe? Ali je zero-waste gradnja sploh mogoča, kje smo danes v praksi in kakšni so pogledi v prihodnost?
Z Ajdo Bračič (Kajža) se bodo pogovarjali:
Andrej Fideršek (Hiša brez odpadkov)
Vesna Mitrović Kozelj (Hiša Virstan)
Mima Suhadolc (ZAPS)
Po diskusiji se bomo družili ob vinu in prigrizkih.
.: 3 :.
KINO
Kinodvor:
Dvorana // 15.50 // Interesno območje
Štirideseta leta. Komandant Rudolf Höss in njegova žena Hedwiga skušata zgraditi sanjsko življenje za svojo družino v lepo opremljeni hiši z velikim vrtom … tik ob taborišču.
Britanski režiser Jonathan Glazer (Pod kožo) raziskuje najtemnejšo plat človeške narave.
Mala dvorana // 17.00 // Adamant
Adamant je edinstven dnevni center: plavajoča zgradba ob obrežju Sene v središču Pariza. Odraslim z duševnimi motnjami ponuja prostor, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in znova najdejo stik s svetom. Tam lahko berejo, klepetajo ob kavi, poležavajo na kavču, kuhajo marmelado, se udeležijo slikarske delavnice ali sodelujejo pri organizaciji filmskega festivala. Dokumentarec nas vabi, da spoznamo paciente in osebje, ki se – kot pravi eden izmed njih – vsako jutro znova odločijo, da bo »danes dober dan«.
Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju. Topli in rahločutni film, ki podira meje med ‘nami’ in ‘njimi’.
Dvorana // 18.10 // Priscilla
Piše se leto 1959. Štirinajstletna Priscilla Beaulieu z družino živi v ameriškem vojaškem oporišču v Wiesbadnu. Nekega dne prejme povabilo na zabavo Elvisa Presleyja, ki v Nemčiji služi vojaški rok …
Sofia Coppola (Marie Antoinette, Izgubljeno s prevodom) razkriva drugo plat ameriškega mita o kralju rock’n’rolla v nežni, rahločutni zgodbi o dekliškem hrepenenju, odraščanju v pravljici in iskanju lastne življenjske poti.
Dvorana // 20.30 // Pošast
Ko mati ugotovi, da je za sinovo zaskrbljujoče vedenje odgovoren učitelj, odvihra v šolo in zahteva pojasnilo. A šele ko se zgodba odigra iz vseh treh perspektiv – matere, učitelja in otroka –, se pred nami postopoma izriše resnica.
V delu, ovenčanem z nagrado za najboljši scenarij v Cannesu, se z našimi prepričanji in pričakovanji mojstrsko poigrava eden velikih filmskih humanistov Hirokazu Koreeda (Tatiči). Njegova Pošast je zadnji film, za katerega je glasbo napisal lani preminuli maestro Ryuichi Sakamoto.
PREMIERA
Kinoteka:
Dvorana Silvana Furlana // 20.00 // Neznana dežela II: Borghesia
Mešano na žaru.
Dodaj komentar
Komentiraj