6. 3. 2024 – 16.30

.: 1 :.

GLASBA IN POEZIJA

 

Klub Gromka // 20.00 // Festival Rdeče zore: IGNOR x RZ

 

Pet pesnic, pet zgodb in pet različnih izrazov, vpetih v sedanji svet, poln podob nemoči - te avtorice skozi sebi izviren in brezkompromisen vokabular vsako črko postavijo na svoje mesto in s tem nevede gradijo skupno utrdbo nepopustljivosti in kljubovalnosti tiranski večini.

Berejo:

Ana Štular - poezija

Špela Setničar - poezija

Lara Gobec - pesniški performans

Lara Božak in Anže Kristan - poezija in zvočenje s tolkali ter mnogimi vsakdanjimi predmeti

Katja Gorečan - uprizoritev dela iz knjige Materinska knjižica (nastopa Pino Pograjc)

Po literarnem večeru se bo vršil dogodek 𝐊𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐧𝐞 𝐳𝐨𝐫𝐞: 𝐓𝐢𝐳𝐢𝐚 𝐙𝐢𝐦𝐦𝐞𝐫𝐦𝐚𝐧𝐧 𝐢𝐧 𝐏𝐚𝐛𝐥𝐨 𝐋𝐞𝐢𝐧𝐡𝐚𝐫𝐝 (𝐂𝐇) v okviru dogodkov 𝐅𝐫𝐢𝐅𝐨𝐫𝐦𝐚.

Vstop prost, zbirali se bodo prostovoljni prispevki!

 

Klub Gromka // 22.00 // Koncertne zore: Tizia Zimmermann in Pablo Lienhard (CH)

𝐓𝐢𝐳𝐢𝐚 𝐙𝐢𝐦𝐦𝐞𝐫𝐦𝐚𝐧𝐧 je glasbenica, aktivna v polju svobodne improvizacije in eksperimentalnega hrupa ter na področju interpretacije sodobne klasične glasbe. Leta 2018 je diplomirala iz klasične harmonike na bernski Visoki šoli za umetnosti (Hochschule der Künste). Leta 2020 je tam tudi magistrirala na oddelku za performans. V okviru zanimanja za sodobno improvizacijo je del različnih platform, kot denimo Kolektiva Gamut iz Züricha. Sodelovala je pri izvedbi "Winterreise" Hansa Zenderja pod dirigentom Emiliem Pomàricom in "Die Odyssee" Leonard Eversa pod dirigentom Eduardom Strausserjem v Operni hiši v Zürichu.

𝐏𝐚𝐛𝐥𝐨 𝐔𝐥𝐢𝐬𝐞𝐬 𝐋𝐢𝐞𝐧𝐡𝐚𝐫𝐝 je improvizator in zvočni umetnik. V različnih kontekstih ga lahko redno srečamo na saksofonu, za mešalno mizo (brez vhoda), na pedalih z učinki ali računalnikih - redkeje, pa tudi pri izbiri glasbe, na katero lahko ljudje plešejo.

Vstop prost, zbirali se bodo prostovoljni prispevki!

 

Zorica // 20.00 // SUKANICA: Marka san

Mark Divjak je v glasbeni industriji aktiven že več kot desetletje. Poznamo ga po njegovih inovativnih, eksperimentalnih zvočnih pokrajinah in zapletenih produkcijskih prijemih, ki temeljijo na semplanju. Kot didžej in producent basovske glasbe se je najprej uveljavil kot polovica ne več aktivnega dubstep dua DubDiggerz. Njegov avtorski pristop presega žanrske meje, zato raje stavi na mešanico grime, footwork, dubstep, jungle, hip-hop in electro zvokov. Je ustanovitelj priznane dubstep založbe DeepEnd! in nove založbe NO KLAN Recordings, vodi pa tudi dve radijski oddaji na britanskem radiu Noods in domačem Radiu Študent, kjer se redno dokazuje kot kurator in selektor.

 

Komuna Kina Šiška // 20.00 // LUCIDVOX + Gnoomes

Lucidvox, ena najbolj vplivnih zasedb cvetoče ruske DIY scene, že leta dokazuje, da psihedelični rock ni domena samo bradatih možakarjev z Zahoda. Četverica Moskovčank iz lepote ruske ljudske glasbe, hipnotičnih kitarskih linij, klasične elegance in jazzovsko neobremenjenih ritmov snuje šamanske tripe, na katerih streznitev pride v obliki hrupnih rifov in punkovske drže. Bend redno nastopa po Evropi, od Pohode in Desertfesta do Anglije in Budimpešte, v naših krajih pa smo ga prvič spoznali na MENTu 2018.

Gnoomes, ruski bend, ustanovljen leta 2014, združuje krautrock, shoegaze in techno v edinstven slog, ki ga imenuje “stargaze”, poln motoričnih ritmov, utripajoče elektroniko in atmosferičnih kitar. Skupina, ki je svoj zvok razvila z vključitvijo natripirane elektronike in plesnih beatov, je nastopila že po vsej Evropi, tudi na festivalu MENT leta 2020, kjer je požela pohvale medijev, kot sta Clash in Under the Radar. V Ljubljano se varovanci britanske založbe Rocket Recordings (Goat, Pigs x7, Gnod …) vračajo z novim albumom Ax Ox iz leta 2023, prvim v celoti v ruščini. Drzna plošča, ki gre skozi paleto izrazitih čustev, beleži napeti odnos, ki ga ima skupina do svoje domovine.

12€

8€ s popustom

 

 

 

.: 2 :.

POGOVORI IN OKROLE MIZE

 

Projektna soba SCCA // 18.00 // Utopična okrogla miza: zgradimo varnejše kulturne prostore

Okrogla miza, V slovenskem jeziku.

Vstop prost, zbirali se bodo prostovoljni prispevki

 

TrainStation SubArt, Kranj // 19.00 // Pogovor: ORGANIZACIJA IN IZVEDBA PRIREDITEV

 

Matej Ahlin, Črt Batagelj (Dirty Skunks)

Darjan Kruševac (Društvo SubArt)

Andraž Kajzer (MENT)

Izkušeni organizatorji koncertov in festivalov bodo govorili o svojih začetnih korakih v glasbenem poslu.

Želja po pomoči kul skupinam pri zagotavljanju koncertov je vodilo vseh organizatorjev glasbenih dogodkov, toda kako, kje in s čim začeti? Kakšne nauke imajo glede izbire posameznih lokacij in terminov, s kom najpogosteje sodelujejo in kakšne organizacijske

veščine oziroma trike so osvojili v letih delovanja v slovenskem prostoru?

Govorili bodo tudi o promoviranju dogodkov in prodaji vstopnic, vsekakor ne bo manjkalo koristnih nasvetov s strani prekaljenih domačih organizatorjev koncertov in festivalov. Pogovor bo moderiral Toni Cahunek.

 

 

 

.: 3 :.

KINO

 

    .: Kinodvor...

Dvorana // 13.00 // Bartonova akademija

Nova Anglija, 1970. Paul Hunham, zlovoljni in vsesplošno osovraženi profesor antične zgodovine, je med božičnimi počitnicami prisiljen ostati v kampusu, da bi nadzoroval dijake, ki za praznike ne gredo domov.

Alexander Payne dvajset let po Stranpoteh znova združi moči z igralcem Paulom Giamattijem, da bi nam povedal toplo in duhovito zgodbo o iskanju družine, varljivosti prvih vtisov ter tihih, vsakdanjih junaštvih, ki spreminjajo življenja.

 

Dvorana // 15.50 // Šterkijada

»Jadralski podvigi in tragično izginotje očeta niso bili razlog za ta film. Kar me je pritegnilo, so bili trenutki v naši družini – žalostni, trpki, a hkrati komični in absurdni. Ti odslikavajo kompleksnost odnosov v naših življenjih.«

– Igor Šterk

Intimen portret družine jadralca Jureta Šterka skozi oči njegovega sina Igorja. Humorna, a tudi neprizanesljiva avtobiografska drama o običajni družini z neobičajnim očetom. Otvoritveni film zadnjega Festivala slovenskega filma.

 

Mala dvorana // 16.45 in ob 19.00 // Neskončni spomin

Augusto Góngora, veteranski čilski novinar in pomemben kronist Pinochetovih zločinov, ter Paulina Urrutia, igralka, aktivistka in političarka, že več kot dvajset let živita v tesnem in ljubečem razmerju. Augustu so pred osmimi leti diagnosticirali Alzheimerjevo bolezen in od tedaj se par skupaj spopada z neizprosnim in vse hitrejšim upadanjem njegovih telesnih in duševnih moči.

Zgodba o Paulinini globoki in brezkompromisni predanosti ter Augustovem srditem boju, da bi ohranil svojo identiteto, je srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.

Srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.

 

Dvorana // 17.40 // Priscilla

Piše se leto 1959. Štirinajstletna Priscilla Beaulieu z družino živi v ameriškem vojaškem oporišču v Wiesbadnu. Nekega dne prejme povabilo na zabavo Elvisa Presleyja, ki v Nemčiji služi vojaški rok …

Sofia Coppola (Marie Antoinette, Izgubljeno s prevodom) razkriva drugo plat ameriškega mita o kralju rock’n’rolla v nežni, rahločutni zgodbi o dekliškem hrepenenju, odraščanju v pravljici in iskanju lastne življenjske poti.

 

Dvorana // 20.00 // Ingeborg Bachmann: potovanje v puščavo

Ona je Avstrijka, on Švicar; ona je pesnica, on dramatik; ona brezkompromisna, toda ranljiva; on drzen, a nekoliko konservativen. Ko se Ingeborg Bachmann in Max Frisch poleti leta 1958 prvič srečata v Parizu, sta oba že mednarodni zvezdi literarnega sveta. Naslednja štiri leta preživita v strastnem, a odprtem razmerju med njegovim rojstnim Zürichom in njenim ljubljenim Rimom. Toda harmonijo vse bolj načenjajo poklicna in osebna trenja…

Film o burnem razmerju med Ingeborg Bachmann, eno največjih nemško pišočih pesnic 20. stoletja, in slavnim dramatikom Maxom Frischem; zgodba o ženski in njeni neustavljivi želji po svobodi – tako v karieri kot v ljubezni.

PREMIERA

 

    .: Kinoteka...

Dvorana Silvana Furlana // 17.00 // Evropa

Američan nemškega porekla (Jean-Marc Barr) takoj po drugi svetovni vojni prispe v okupirano Nemčijo. Stric (Ernst-Hugo Järegård) mu priskrbi službo ščipalca kart na nočnem vlaku. Po opustošeni deželi še vedno razsajajo ostanki nacističnih sil, ki jih zavezniki neusmiljeno preganjajo in iztrebljajo. V vrtincu spletk bi mladenič rad ostal nevtralen, vendar ga sveža zaljubljenost postavi pred težke odločitve. Vizualno impresivna, metafizična pravljica.

 

Dvorana Silvana Furlana // 20.00 // Mož s kamero

 

Nemi dokumentarni blitzkrieg po ulicah Moskve, Kijeva in Odese, s snemalnimi koti, dvojnimi, trojnimi, štirikratnimi … ekspozicijami in hitrostjo, ki močno presega celo montažno ekstazo današnje vizualne kulture. Z uporabo kompleksnih in inovativnih postopkov niza prizore vsakdanjika in meri utrip mesta od jutra do večera. To je film o življenju v Sovjetski zvezi v dvajsetih letih 20. stoletja, a tudi film o filmu samem ter vznemirljivih izraznih in ustvarjalnih možnostih, ki jih kot novi umetniški medij ponuja.

Zvočna verzija nemega filma z glasbeno spremljavo Alloy Orchestra.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.