18. 6. 2024 – 16.30

High

Vir: screenshot

.: 1 :.

GLASBA

 

 

Hostel Celica // 20.00 // Sozvočja sveta: Nebovid - Hybrid

NEBOVID - HYBRID je projekt violinista, pevca in kantavtorja Milka Jurečiča, ki vas bo peljal na sprehod skozi zgodovino glasbe od Bacha in Mozarta za solo in duo violin prek psihedelične improvizacije na tehno matrico, par hardrock priredb za godalni ansambel do kantavtorskega post rocka. 

Čez glasbene predele vas bodo ponesli violinist, pevec in kantavtor Milko Jurečič (glas, violina, viola), multinštrumentalist in skladatelj Matija Krivec (kitara, bas kitara, violončelo, glas), violinist in skladatelj Miloš Simić (violina, kitara, glas), bas kitarist in kontrabasist Damir Rasievicz (bas kitara, kontrabas), pianist Boštjan Lazukič (klavijature) ter bobnar in tolkalist Jože Cesar (bobni, tolkala, synth) z gosti.

Vstop prost.

 

 

Klub Gromka // 20.00 // FriForma: TEETH (ANDERS FILIPSEN / HERMAN MÜNTZING / HAKON BERRE) + ORSOLYA KAINCZ (feat. URŠKA SAVIĆ)

10 let delujoči skandinavski trio TEETH tvorijo trije izjemno zanimivi skandinavskei elektroakustiki: Anders Filipsen (klaviature), Herman Müntzing (elektronika, ozvočeni predmeti) in Hakon Berre (bobni, predmeti, elektronika). Trio ustvarja nezemeljske zvočne pokrajine, ki presegajo žanre in domišljijo – od piskajoče ptičje jate do shizofrenih ritmov in udarcev sodnega dne.  Lahko bi si predstavljali nezemeljski organizem, ki obupanim Zemljanom pošilja nujna sporočila, jih draži in preizkuša njihove omejene zmožnosti pozornosti, koncentracije ter sposobnosti dešifriranja ekscentričnih zvočnih tekstur.

Orsolya Kaincz, madžarska zvočna umetnica, improvizatorka in producentka v kulturi z več kot desetletjem izkušenj z organizacijo in kuriranjem sodobnih glasbenih dogodkov, se udeležuje 31-dnevne rezidence v Atelje Azil, AKC Metelkova mesto, Ljubljana. Med rezidenco bo soustvarjala projekt „Anatomija odprte strukture“, ki se osredotoča na razvoj okvirja, orodij in manifesta za nehierarhični mobilni ansambel. Orsolya želi združiti eksperimentalne pristope, novo glasbo in prosto improvizacijo ter v ustvarjalni proces vključiti lokalne glasbenike_ce in strokovnjake_inje.

Hkrati je ključni vidik gostujočega projekta sodelovanje s fotografinjo, kritičarko, kulturno novinarko in ustvarjalko radijskih oddaj, Urško Savič.

Priporočana vstopnina: 5 - 10 EUR

 

 

Zorica // 19.00 // Swing torek

Ker eden, ni nobeden, se v juniju obeta še en plesni večer! Vabljeni, da se nam pridružite že prihodnji torek, 18. 6.
Plan je že poznan: ob 19.00 kratek šnelkurs, nato pa vse do polnoči ples pod taktirko DJ Igorja in DJ Roka.
Lepo vabljeni v pestro plesno druščino!
Ps. Prostovoljni prispevki za DJ-ja so dobrodošli! Vnaprej hvala, ker podpirate swing sceno! 

 

 

Komuna Kina Šiška // 20.00 // BLANCO TETA + pinkepanke

Naelektrena zasedba Blanco Teta iz Buenos Airesa pooseblja surovo energijo in moč ter se odlikuje z edinstvenim pristopom brez dlake na jeziku. Bend uporniško držo in nojzerski čut za eksperimentiranje nadgrajuje s slikovitim odrskim nastopom, pridihom drzne avantgarde in čvrstim transfeminističnim etosom. Kvartet, ki presenetljivo vključuje tudi violončelo, tako oblikuje značilen zvok brez primere, veljajo pa tudi za izjemen koncertni bend.

Iz Kranjskega podzemlja z dobro mero riot grrrlovske brezkompromisnosti prihajajo predstavnice aktualnega preporoda slovenskega panka pinkepanke. Prikupne, vendar smrtno resne, so letos debitirale na odrih podzemnih punk koncertov in navdušile občinstvo s hardcore pankčino in edinstveno surovo energijo. Zase sicer pravijo, da so Tožibabe 40 let kasneje, in pozivajo vse nejeverneže, naj se pridejo prepričat. 

na dan 12 € - s popustom (d/š/u) 8 €

 

 

Prulček // 19.00 // Lampret - Škofic duo

Jošt Lampret in Nejc Škofic, mlada virtuoza, ki sta že pustila neizbrisen pečat na slovenski jazz sceni, se po nepozabni seriji devetih duo koncertov vračata v Prulček. Tokrat ne sama, ampak v družbi izjemnih glasbenih prijateljev!

Pripravite se na spektakularen večer, kjer se bosta klavir in kontrabas v štirih setih prepletala v različne in vznemirljive zasedbe. Skupaj s Tomažem Gajštom, Jako Kopačem in Gašperjem Bertoncljem bodo ustvarili eksplozijo improvizacije, ki vas bo popeljala na nepozabno zvočno popotovanje skozi bisere jazzovskih mojstrovin.

To je zadnja priložnost, da pred poletnim premorom doživite strasten glasbeni dialog, ki ga lahko ustvari le ta redka in fascinantna kombinacija instrumentov. Ne zamudite!

Redosled:

  • 19h duo Lampret/Škofic
  • 20h duo feat. Jaka Kopač in Tomaž Gajšt
  • 21h trio feat. Gašper Bertoncelj
  • 22h Lampret/Škofic Kvintet

Zasedba

  • Nejc Škofic - klavir
  • Jošt Lampret - kontrabas
  • Tomaž Gajšt - trobenta
  • Jaka Kopač - altovski saksofon
  • Gašper Bertoncelj - bobni

PS: Število vstopnic je omejeno, zato si rezerviraj svojo zdaj!

Prostovoljni prispevki!

 

 

 


 

.: 2 :.

POGOVORI

 

 

Pritličje // 18.00 // Kaj lahko LGBTIQ+ skupnost naredi za demokratično rabo javnih prostorov

Ali je mogoče govoriti o LGBTIQ+ skupnostih brez, da govorimo in razmišljamo o (LGBTIQ+) prostorih?
Dogodek bo odprl vedno aktualna vprašanja kdo in kaj definira LGBTIQ+ prostore. Kakšne prostore (ni)smo imele_i, (n)imamo in želimo? Čigava odgovornost je njihova vzpostavitev, kdo naj jih ustvarja in ohranja ter pod kakšnimi pogoji?
V pogovoru s preteklimi in sedanjimi upravljalkami_ci javnih LGBTIQ+ prostorov se bomo pogovarjale_i o njihovih motivacijah, izkušnjah in izzivih ter v okovih kapitalizma iskale_i najmanjši skupni imenovalec potreb in želja LGBTIQ+ (prijaznih) prostorov prihodnosti.
Gostje_i:
- Neja Berger, RŠ Pokvirje
- Jernej Škof, ŠKUC/Klub Tiffany
- Barbara Rajgelj, Pritličje
Moderira: Linn Julian Koletnik
 
 
 
 
Vodnik po humanistiki je celoletni ciklus predavanj, ki ga na izbrano temo pripravljamo skupaj z Založbo /*cf. Letošnja tema nosi naslov Evropa?
S serijo predavanj odpiramo pomembne teme evropske preteklosti in se lotevamo vprašanj evropske prihodnosti. Razgrinjamo nesporazume in spore, ki jih je Evropa doživljala skozi zgodovino, ter preverjamo nove zamisli, ki so se porodile in se porajajo v Evropi konec 20. in v začetku 21. stoletja. Serija predavanj temelji na Modri zbirki Delajmo Evropo Založbe /*cf., teme pa se dotikajo naše neposredne izkušnje življenja v sodobni evropski družbi ter kritično spodbujajo k razmišljanju o njeni prihodnosti.
 
 
 
 
 

 

.: 3 :.

KINO

 

 

PLAC // 20.00 // Filmski večer: Born in flames

 

Dvorana Kinodvora // 16.00 // Samsara

Laos. Budistični najstnik vsako jutro prečka reko, da bi starejši ženski bral iz Tibetanske knjige mrtvih, vodnika v posmrtno življenje. Ko napoči starkina zadnja ura, ji mladenič v uho zašepeta zaključne odlomke knjige in njena duša se odpravi na pot proti ponovnemu rojstvu v naslednjem telesu …

Duša potuje med Laosom in Tanzanijo, iz enega telesa v drugo. Samsara nas povabi, da zapremo oči in se ji pridružimo … V meditativnem popotovanju, imenovanem po budističnem ciklu življenja, smrti in reinkarnacije, Lois Patiño nadaljuje z raziskovanjem filma kot potopitvene izkušnje.

 

Dvorana Kinodvora // 18.30 // Črni čaj

Aya pred oltarjem v zadnjem trenutku reče »ne«, zapusti Slonokoščeno obalo in začne novo življenje v Guangzhouju na Kitajskem. V živahnem »Čokoladnem mestu«, četrti, kjer se srečujeta afriška in kitajska kultura, najde delo v čajnem butiku, ki ga vodi Kitajec Cai. Medtem ko jo Cai vpeljuje v starodavno umetnost pitja čaja, se med njima počasi rojeva nežna ljubezen …

Veliki poet afriškega filma Abderrahmane Sissako (Čakajoč na srečo) se vrača z melanholično romanco, postavljeno v afriško četrt tretjega največjega kitajskega mesta.

 

Kinodvorišče // 21.30 // Joan Baez: Jaz sem hrušč

»Nisem svetnica, jaz sem hrušč,« je v svoj dnevnik zapisala trinajstletna Joan, namigujoč na neskladje med svojim zunanjim in notranjim življenjem. Dokumentarec, ki ni niti običajna biografija niti klasičen koncertni film, spremlja »kraljico folka« na poslovilni turneji leta 2018 ter oživlja njeno preteklost z brskanjem po bogatem osebnem arhivu: družinskih filmih, najstniških dnevnikih in risbah, posnetkih psihoterapij ter zvočnih pismih. Joan Baez je zaslovela pri osemnajstih (»bila sem pravi glas v pravem trenutku«), pri enaindvajsetih se je znašla na naslovnici revije TIME, imela je kratko, a intenzivno romanco z mladim Bobom Dylanom (»mislim, da mi je zlomil srce«) in kot glasna zagovornica državljanskih pravic korakala ob Martinu Luthru Kingu … Izvemo pa tudi, da je bila v otroštvu pogosto tarča rasizma (njen oče je bil Mehičan), da se je od malega borila z anksioznostjo in da jo je vse življenje spremljala globoko zakopana otroška travma …

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.