Janko v Šiški
.: 1 :.
GLASBA
Hostel Celica // 20.00 // Sozvočja sveta: JRB
JRB je zasedba, ki se je formirala v času covida. Sprva so nameravali samo preigravati pesmi iz 70ih in 80 ih let bivše Jugoslavije, vendar so kmalu začeli z ustvarjanjem svojih komadov.
Njihove pesmi temeljijo na rock podlagi in so odsev današnje družbe in časa. V repertoarju je tudi nekaj balad, pa tudi pesmi s pravim (hard) rock podpisom. Večino pesmi je v slovenskem jeziku, nekaj jih je tudi v t.i. srbohrvaščini.
Skupina ima za seboj že nekaj uspešnih koncertov (Kino Šiška), udeležila se je tudi nekaj znanih festivalov, kot sta Vičstock, Šunderfest.
Vstop prost.
Klub Gromka // 20.30 // DEAF KIDS (Bra) + TEST (Bra)
TEST so grindcore skupina iz São Paula, znana po uličnih nastopih, ki jih je poganjal agregat na old-school VW kombiju, odvijali pa so se pred prizorišči velikih metalskih in rock koncertov.
Shane Embury, basist Napalm Death, ter brata Max in Iggor Cavalera so se javno razglasili za njihove oboževalce, Iggor Cavalera pa je njihovega bobnarja Barato izbral za enega izmed 10 najboljših bobnarjev vseh časov.
DEAFKIDS, ki so s svojim značilnim zvokom in estetsko zasnovo v 13-letni karieri postali ena najbolj uspešnih in inovativnih skupin underground scene, smo v Gromki drugič lahko doživeli predlani, ko so nas dobesedno odpihnili.
Komuna Kina Šiška // 20.00 // LEXIKON I. – Jan Kopač
Na prvem v nizu dogodkov LEXIKON I. bo izbrana zasedba ustvarila imaginarno presečišče med standardnimi zgodovinskimi plesi in sodobno klubsko izkušnjo.
Vizija ustvarjalca v rezidenci Jana Kopača je na igriv in ekstravaganten način raziskovati sociokulturne preseke ter razlike med estetiko, pomenom, umetnostjo in zabavljaštvom urbanih plesnih dogodkov skozi čas.
Koncert je zaključek tridnevne rezidence v sklopu programa [studio za urbano glasbo], ki ga v sodelovanju s Kinom Šiška pripravlja Inštitut .abeceda.
Dresscode: hiperbaročno razkošje
Seznam nastopajočih:
Leonarda Kavedžić – vokal
Ana Jerina – sintetizator/sampler
Klemen Kocijančič – sintetizator
Maj Zalaznik Novak – sintetizator
Grega Batič – bobni/tolkala
Martin Kramberger – bobni/tolkala
Maj Brinovec – saksofon
Daša Resnik – gib
Jan Kopač – el. kitara
5€ (3€ dijaki, študentje, upokojenci)
Prulček // 20.00 // Varv
Pripravite se na sonični eksperiment, ko bo italijanski dvojec Varv prvič nastopil v Prulčku. Njihova glasba, ki izhaja iz sodobnega jazza, vas bo popeljala na nepozabno avanturo skozi nadrealne zvočne pokrajine, kjer se prepletajo elementi elektronike in progresivnega rocka.
Varv sta dva glasbenika, ki kljub duo formaciji ustvarjata zvok, podoben veččlanskemu ansamblu. Njuna glasba je fuzija natančno izpisanih kompozicij in spontanih improvizacij, ki vas bo vodila od nežnih melodij do eksplozivnih ritmov.
Pričakujte večer, poln presenečenj in nepredvidljivih zvočnih preobratov. Varv bosta za obiskovalce Prulčka pripravila nekaj skladb, ki bodo nastale v živo, morda celo navdihnjene s slovensko kulturo in tradicijo.
Ne glede na to, ali ste ljubitelj jazza, elektronike ali progresivnega rocka, vas bo Varv navdušil s svojo izvirnostjo in inovativnostjo. Odkrijte, zakaj je ta dvojec eden najbolj vznemirljivih novih glasov na evropski glasbeni sceni.
Zasedba:
- Andrea Cappi - klaviature
- Francesco Mascolo - bobni
.: preko meja...
Klub Močvara, Zagreb // 20.00? // festival Impronedjeljak
festival Impronedjeljak: Hans Kjorstad, Sigrid Aftret, Christian Meaas Svendsen, Patrycja Wybrańczyk, Kjetil Jerve
.: 2 :.
ODER
Mala dvorana Španskih borcev // 20.00 // Extima: Metastaze svobode
Resnični problem človeštva je človek. Lastno identiteto vzpostavlja skozi razliko do drugačnega in z omejevanjem drugega. S sklicevanjem na zaščito lastne prvobitnosti utrjuje svoj dominantni položaj v naravi ter uzakonja neenakost in nepravičnost v družbi. V globalni in lokalni perspektivi se človeštvo vse bolj deli na državljane in nedržavljane, domorodce in prišleke, domačine in tujce, zahodnjake in južnjake. Potreba po vzdrževanju razlike se razrašča kot metastaza v tkivu nacionalnih kultur. Pravica do samostojnosti, suverenosti in svobode posameznika, naroda, človeštva postaja obzidje, znotraj katerega bo sonce samo naše. Povečuje se potreba po varnosti, industrija obrambe požira vse več ljudi, energije in denarja. Navidezna grožnja je vseobsegajoča in vseprisotna. Videz postaja dejstvo, dejstvo se spreminja v videz. Življenja postajajo navidezna, priznavamo se samo še simbolično. Človek izginja pod naplavinami videza. Svoboda je postala suženjstvo razlike.
Metastaze svobode je tretji del štiriletnega projekta pod skupnim naslovom EXTIMA. Olja Grubić v njem raziskuje pozunanjenje intimnega kot bazične geste umetnice na eni strani, na drugi strani pa razpira zapleteno razmerje med privatnim in javnim, osebnim in družbenim.
Stara mestna elektrarna // 20.00 // DISKOlektiv: Druge kože
Dotik je koreograf je oder je oblačilo.
Skozi koreografske predloge nas DISKOlektiv z gosti popelje po domišljiski modni brvi, kjer si lahko nadenemo razna oblačila, odre, koreografijo in dotike kot druge kože poleg te, ki je že ves čas z nami.
Druge kože “niti niso namenjene toliko dejanskemu dotikanju kot vzpostavitvi prostora, v katerem je dotikanje možno… Po nekaj deset minutah se v dvorani vzpostavi vesolje priložnosti za srečanja”, pravi Jaka Bombač v recenziji v Aplavzu.
In še: Druge kože “nas ne pozivajo le k dotikanju (sebe, drugih, tal, zraka), ampak tudi k drugačnim načinom gledanja… pozovejo nas k videnju brez gledanja: »zaprite oči, jih ponovno odprite, poglejte okrog sebe, v domišljiji poustvarite videnje, zaprite oči, glejte s kožo, občutite druge prek tal, prek zraka«
.: 3 :.
KINO
Dvorana Kinodvora // 15.30 // Odrešitev za začetnike
V na videz popolno slovensko družino vstopi mladi neznanec Julien, ki s svojo prisotnostjo poruši krhko družinsko ravnovesje in razkrije razpoke v njihovi skrbno varovani fasadi …
Sonja Prosenc (Drevo, Zgodovina ljubezni) raziskuje sodobna družbena vprašanja v humorni, tragikomični reimaginaciji Pasolinijeve Teoreme. Svetovna premiera na festivalu Tribeca.
Mala dvorana Kinodvora // 17.00 // Joan Baez: Jaz sem hrušč
»Nisem svetnica, jaz sem hrušč,« je v svoj dnevnik zapisala trinajstletna Joan, namigujoč na neskladje med svojim zunanjim in notranjim življenjem. Dokumentarec, ki ni niti običajna biografija niti klasičen koncertni film, spremlja »kraljico folka« na poslovilni turneji leta 2018 ter oživlja njeno preteklost z brskanjem po bogatem osebnem arhivu: družinskih filmih, najstniških dnevnikih in risbah, posnetkih psihoterapij ter zvočnih pismih. Joan Baez je zaslovela pri osemnajstih (»bila sem pravi glas v pravem trenutku«), pri enaindvajsetih se je znašla na naslovnici revije TIME, imela je kratko, a intenzivno romanco z mladim Bobom Dylanom (»mislim, da mi je zlomil srce«) in kot glasna zagovornica državljanskih pravic korakala ob Martinu Luthru Kingu … Izvemo pa tudi, da je bila v otroštvu pogosto tarča rasizma (njen oče je bil Mehičan), da se je od malega borila z anksioznostjo in da jo je vse življenje spremljala globoko zakopana otroška travma …
Intimen dokumentarni portret, v katerem legendarna pevka in aktivistka neobičajno odkrito spregovori o svojem življenju na odru in za njim.
Dvorana Kinodvora // 18.10 // Gospodinjstvo za začetnike
Ditina velika stara hiša nad Skopjem je postala zatočišče za pisano druščino obstrancev in izobčencev. Čeprav nikoli ni želela biti mama, Dito okoliščine prisilijo, da prevzame skrb za hčerki svoje romske partnerice Suade – živahno malo Mio in muhasto najstnico Vaneso. Medtem ko napetosti v hiši naraščajo, mora Dita storiti vse, da bi nenavadno družino obdržala skupaj …
Film, poln smeha, solz in neukrotljive energije, raziskuje univerzalne resnice o družini – tako tisti, v katero se rodimo, kot tisti, ki jo najdemo na poti.
Mala dvorana Kinodvora // 19.30 // Stekleničarji
Nedaleč od Beograda se na nekdanjem arheološkem najdišču starodavne vinčanske civilizacije razprostira eno največjih smetišč v Evropi. V apokaliptični pokrajini, kjer oblaki strupenih plinov in orjaške jate galebov zastirajo nebo, se nenavadna skupnost zbiralcev plastenk, »stekleničarjev«, spopada z izzivi nevarnega dela in grožnjo modernizacije, zaradi katere lahko delo kmalu izgubijo.
Vizualno osupljiv opazovalni dokumentarec Nemanje Vojinovića je poklon živahni, pomembni, a nevidni skupnosti. Ekološki vestern, posnet na setu nekdanje zibelke evropske neolitske civilizacije, nastavi ogledalo sodobni kulturi množične potrošnje.
Dvorana Kinodvora // 20.30 // Opazovanje
Reševalka Lara pomaga prepeljati v bolnišnico mladeniča, ki so ga neznanci brutalno pretepli in to v živo prenašali po Facebooku. Čeprav si je šokantni dogodek ogledalo skoraj dvajset tisoč ljudi, nihče ni pomagal in poklical policije. In čeprav je Kristijan v komi, začne Lara z njegovega profila prejemati videoposnetke, ki prikazujejo neznance, kako brezbrižno opazujejo pretepanje. Bolj ko se Lara trudi odkriti, od kod prihajajo skrivnostni posnetki, bolj jo postaja strah, da je v dogodek vpletena tudi sama.
Janez Burger v svojem najnovejšem filmu skozi prizmo trilerja preiskuje, kako dejavno se je človek danes pripravljen soočiti z nasiljem, kam je izginila empatija in kje so meje osebne odgovornosti pri uporabi družbenih omrežij. Nagrade za najboljšo glavno žensko vlogo, scenografijo in zvok na lanskem Festivalu slovenskega filma.
NOVO NA SPOREDU
Slovenska Kinoteka // 19.00 // Dolga poslavljanja
Življenje ločene matere (Zinaida Šarko) se vrti okoli njenega najstniškega sina (Oleg Vladimirski). Po poletnih počitnicah, ki jih preživi pri očetu, se želi sin preseliti k njemu, a se ga mati z zlomljenim srcem trdno oklene. Podobno kot režiserkin samostojni celovečerni prvenec Bežna srečanja (1967) so tudi Dolga poslavljanja film o hrepenenju in osamljenosti, o ženskosti in materinskosti. Ti »provincionalni melodrami« predstavljata liričen diptih, v katerem avtorica s pretanjenim pogledom raziskuje odnose, filmsko vzdušje pa odzvanja intimne pokrajine svojih junakov. Zaradi »buržujskih« tendenc je bil film za skoraj dvajset let umaknjen od oči javnosti.
Dodaj komentar
Komentiraj