19. 3. 2024 – 16.30

kauč 2

.: 1 :.

GLASBA

 

    .: Kavčfestival...

Ljubljana center // 17.30 // Globus Hystericus (SI, US)

Stara cerkev, Spodnja Šiška // 17.30 // Trio Eden (SI)

BigNose Shop // 17.30 // Dimigrant (UA) - odprt dogodek

Kavarna Drama // 17.30 // Fekete Seretlek (CZ)

Ljubljana Vič // 17.30 // Bloove (FR, UK)

Ljubljana Šiška // 18.30 // The magnificent two-person-Trio (SE, DE)

Ljubljana Trnovo/Prule // 19.30 // Trio Hupsala (AT)

Ljubljana center // 19.30 // Vita Kobal in Ivo Švigelj (SI)

Daktari // 19.30 // ESMA3 (FR) - odprt dogodek

Ljubljana - Črnuče // 19.30 // Pripovedovalska skupina Tu in tam (SI) 

Ljubljana center // 19.30 // Bajate (SI)

Ljubljana Podutik // 19.30 // Veronika Nikolovska (SI)

Ljubljana Bežigrad // 19.30 // Pantaloons (SI)

Hostel Celica // 20.00 // Cukros Csirkecomb (HU, AT), Claudia Schwab & Johannes Bär (AT, IE) - odprt dogodek

Studio RTV // 20.30 // Martin Ladika (HR)

Klub Gromka // 22.00 // Mart, Baba`n`dice, Majmunska posla - odprt dogodek

 

 

Klub CD // 20.00 // Kralj Čačka

Pod psevdonimom Kralj Čačka se skriva srbski vsestranski ustvarjalec Nenad Marić – kantavtor, slikar in pesnik. Rojen v Čačku se je popolno uveljavil v Beogradu, kjer živi in ustvarja. Že od leta 2016, ko je izdal prvenec, je eden najboljših protagonistov glasbenega prizorišča v Srbiji in izvajalec, ki ga primerjajo z Darkom Rundkom in drugimi velikani glasbe na prostorih nekdanje Jugoslavije. Pronicljiv, zabaven in iskren ter z glasbo v duhu Toma Waitsa.

 

Zorica // 19.00 // Swing-a-stičen plesni torek

Pretekli torek je bilo naravnost swingastično, zato v torek ponovimo! Tokrat bosta za glasbo skrbela DJ Gregor in DJ Fabio ... obeta se nam vrhunska muzika, saj bodo noge začele migat kar same od sebe!

Pridi tudi ti in se prepričaj na lastne oči ... ups, noge. Swing on, happy people!

Pa kak prostovoljni evro za DJ-a spusti v škatlo ob plesišču ... hvala!

 

    .: izven Ljubljane...

Dvorana Gustaf Pekarna // 20.00 // Haexler, Kultivator, Ku-ri-boh!

 

𝐇𝐀𝐄𝐗𝐋𝐄𝐑 (𝐏𝐨𝐰𝐞𝐫𝐯𝐢𝐨𝐥𝐞𝐧𝐜𝐞, 𝐆𝐄𝐑)

Hudi bend iz leipziga nas bo obiskal na torkov večer.

𝐊𝐔𝐋𝐓𝐈𝐕𝐀𝐓𝐎𝐑 (𝐌𝐈𝐍𝐂𝐄, 𝐒𝐋𝐎)

Ansambel za veselico, ritem polke in melodija grinda bodo popestrili delavni teden.

𝐊𝐔-𝐑𝐈-𝐁𝐎𝐇! (𝐏𝐎𝐖𝐄𝐑𝐕𝐈𝐎𝐋𝐄𝐍𝐂𝐄, 𝐒𝐋𝐎)

Fanta črpata inspiracijo po kartaški igri Yu-Gi-Oh!

Če si devica in nedolžen, je to bend ZA TEBE.

 

 

 

.: 2 :.

TEATER

(*tokrat tudi/bolj za otroke)

 

Dvorana Španskih borcev // 17.00 // Mikrosvetovi

Naš planet je poln svetov znotraj svetov – vsakemu od mikrosvetov je lastno edinstveno življenje. Predstava s pomočjo subtilnih gibov, krajine teles in igre z majhnimi predmeti usmerja pozornost na drobne stvari, ki so pogosto spregledane, ter na igriv in poetičen način raziskuje krhkost našega obstoja. S preusmerjanjem pogleda na prav te majhne, izmuzljive elemente, koreografija mehča zaznavanje mladih gledalcev, razvija njihovo pozornost, zbranost postavlja na preizkušnjo, predvsem pa uči igranja z minimalnimi sredstvi. Mikrosvetovi odpirajo ustvarjalen prostor, v katerem je vsak gledalec – odrasel ali otrok – nadvse ključen sestavni del z lastnim, edinstvenim potencialom razvoja in skupnega ustvarjanja novih krajin.

 

PTL // 17.00 // Katja Kähkönen, Mateja Ocepek, Katja Povše, Sanja Tropp Frühwald: KRICKRAC, TO SEM JAZ!

 

Narišiva črto, krog in popek. To sem jaz. Poglej me! Kotalim se, dvignem se, padem... Opa! Še enkrat. Igrajva se. Ujemi me! Uspelo ti je. Tudi meni je uspelo. Zmoreva. Najboljša sva!

Krickrac, to sem jaz! je igriva in poetična vizualno plesno-gledališka predstava za najmlajše. Je študija o tem, kako majhni otroci dojemajo sami sebe na različnih stopnjah svojega razvoja.

 

 

 

.: 3 :.

KINO

 

    .: Kinodvor...

 

Mala dvorana // 16.50 // Neskončni spomin

Augusto Góngora, veteranski čilski novinar in pomemben kronist Pinochetovih zločinov, ter Paulina Urrutia, igralka, aktivistka in političarka, že več kot dvajset let živita v tesnem in ljubečem razmerju. Augustu so pred osmimi leti diagnosticirali Alzheimerjevo bolezen in od tedaj se par skupaj spopada z neizprosnim in vse hitrejšim upadanjem njegovih telesnih in duševnih moči.

Zgodba o Paulinini globoki in brezkompromisni predanosti ter Augustovem srditem boju, da bi ohranil svojo identiteto, je srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.

Srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.

 

Dvorana // 17.50 // Pošast

Ko mati ugotovi, da je za sinovo zaskrbljujoče vedenje odgovoren učitelj, odvihra v šolo in zahteva pojasnilo. A šele ko se zgodba odigra iz vseh treh perspektiv – matere, učitelja in otroka –, se pred nami postopoma izriše resnica.

V delu, ovenčanem z nagrado za najboljši scenarij v Cannesu, se z našimi prepričanji in pričakovanji mojstrsko poigrava eden velikih filmskih humanistov Hirokazu Koreeda (Tatiči). Njegova Pošast je zadnji film, za katerega je glasbo napisal lani preminuli maestro Ryuichi Sakamoto.

 

Mala dvorana // 19.15 // Adamant

Adamant je edinstven dnevni center: plavajoča zgradba ob obrežju Sene v središču Pariza. Odraslim z duševnimi motnjami ponuja prostor, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in znova najdejo stik s svetom. Tam lahko berejo, klepetajo ob kavi, poležavajo na kavču, kuhajo marmelado, se udeležijo slikarske delavnice ali sodelujejo pri organizaciji filmskega festivala. Dokumentarec nas vabi, da spoznamo paciente in osebje, ki se – kot pravi eden izmed njih – vsako jutro znova odločijo, da bo »danes dober dan«.

Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju.

 

Dvorana // 20.30 // Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

 

Leta 1942 je bilo okoli trideset »rasno ustreznih« slovenskih otrok vključenih v zloglasni nacistični program Lebensborn, ki ga je z namenom širjenja arijske rase zasnoval Heinrich Himmler. Program je bil sprva zastavljen kot mreža materinskih domov in porodnišnic, v katerih so se lahko rodili rasno čisti nezakonski otroci, pozneje pa so vanj začeli vključevati tudi ukradene dojenčke, ki jih je okupatorska vojska po dekretu idejnega vodje ugrabljala na Poljskem, Češkoslovaškem, v Ukrajini in Sloveniji, na Spodnjem Štajerskem. Večino teh otrok so oddali v posvojitev nemškim parom, ki so bili vsaj na videz zvesti nacističnemu režimu.

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

 

 

    .: Kinoteka...

Dvorana Silvana Furlana // 19.00 // Tišina razuma

Molk o množičnih posilstvih je skrbno skonstruiran in neprestano negovan proces tako v zgodovinskih knjigah kot kolektivni zavesti. Dejanja posilstev in spolnega suženjstva so normalizirana in dojemana kot naravni element vsake vojne in »neizogibna« posledica vsakega vojaškega konflikta. Dokumentarec Kumjane Novakove nasprotuje temu mitu ter na mizo položi dejstva, izjave žrtev in detajle iz uradnih sodnih zapiskov na haaškem sodišču za vojne zločine, kjer so množična posilstva in spolno suženjstvo prvič v zgodovini prepoznali kot vojni zločin in zločin proti človečnosti. Režiserka se osredotoči na žrtve posilstev in preprodajo žensk v okolici Foče na meji s Srbijo, kjer so od leta 1992 srbski agresorji najstniška dekleta in mlade ženske v improviziranih taboriščih posiljevali in nato v Črno goro preprodajali »za petsto nemških mark in kamion čistil«

 

Dvorana Silvana Furlana // 21.00 // Portret mladenke v ognju

Bretanja leta 1770. Slikarka Marianne dobi naročilo za poročni portret Héloïse, grofičine hčerke, ki je ravno zapustila samostan. A Héloïse se upira usodi poročene ženske in noče pozirati, zato mora Marianne nalogo opraviti skrivaj. Pod krinko najete družabnice jo podnevi opazuje, ponoči pa slika. Céline Sciamma (PobalinkaBanda punc) v intimni, čutni zgodovinski romanci znova ujame trenutek osvobajanja ženske identitete – tokrat zaklenjene v zatohle patriarhalne kodekse 18. stoletja. Nagrada za najboljši scenarij v Cannesu.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.