16. 4. 2013 – 16.30

Največ nesreč se zgodi doma

Mesto Metelkova:

 

A-Infoshop ob 19:00: Veganska večerja

 

Jalla Jalla ob 20:00: Otvoritev razstave "Papirji z barvo - slike iz mene", avtorica: Polona Drobnič

 

Klub Gromka ob 21:00: HEIRS (Aus) + ASCETIC (Aus) + ENTHEOGEN (Slo)

HEIRS (Melbourne, AUS, Instrumental, Darkwave, Industrial)

HEIRS že od vsega začetka rušijo okvirje glasbenih žanrov. S svojim prevencem, ki je bil 'down-under' označen za enega od najboljših post-metal albumov leta 2009, so se nemudoma prebili v ospredje instumentalnih izvajalcev. Z naslednjim albumom so stopili korak dlje, razširili glasbeno paleto in vanjo vključili vplive industriala, darkwavea ter zametke gotske glasbe. Vendar Heirs vedno dodajo nekaj svojega, tisto nekaj je ne sais pas, ki jih loči od bendov, ki se gibljejo po podobnem glasbenem polju. Njihov zaščitni znak je hiptnotična repetetivnost, popolnost izvedbe in čistost zvoka, ki popolnoma zaobjema vizijo njihovega glasbenega dela. Enkrat smo že napisali - ker v glasbi Heirs ni prostora za besede velja - da bi ujeli, kaj so ustvarili, jih je enostavno treba slišati. 

Diskografija:

‘Hunter’ CDEP/10″, Denovali Records 2011

‘Fowl’ CD/LP, Denovali Records 2010

‘Alchera’ CD/LP, Denovali/Exo Records 2009

http://www.heirs.com.au/

https://www.facebook.com/heirsaustralia

http://www.myspace.com/heirsmusic

ASCETIC (Melbourne, AUS, Dark wave, Gothic synth rock)

"Drawn from a collective obsession with fringe philosophy and post-new-age consciousness, Self Initiation evokes the moods & spaces of 4AD’s early roster (Swans, Dead Can Dance, Cocteau Twins), with a nod to contemporaries The Soft Moon, Factory Floor & Portishead’s ‘Third’". Umirjenost, prežeta z bridkostjo. Poklon Curtisu in Eldritchu.

http://www.ascetic.com.au/

https://www.facebook.com/asceticascetic?fref=ts

ENTHEOGEN (Velenje, SLO, math/sludge etc.)

Entheogen igrajo homogeno mešanico math/sludge-a z elementi post- in stoner rocka. Po letih evolucije in erozije ter gigabajtih organiziranega hrupa bodo konec aprila izdali tematski album 'Moons of Jupiter' in DVD z avtorskimi projekcijami, kmalu pa še sledi singel 'Ganymede'. 'Moons of Jupiter'se navezuje na misijo STS-34 – raketoplan Galileo (poimenovan po prvem opazovalcu Jupitrovih lun, ki je svoja opažanja zabeležil v Siderius Nuncius že 1610) se je leta 1989 podal na pot od Zemlje proti plinastem orjaku. Glasba predstavlja poskus zvočne ponazoritve misije, kot takšna pa je od stadija do stadija stilsko različna. Osnova ostaja v instrumentalnem math/sludge-u z vplivom skupin kot so Neurosis, Meshuggah, Pelican, Alice in Chains in podobnih.

http://www.facebook.com/pages/Entheogen/70202543407

https://soundcloud.com/entheogenband

cena vstopnice: 5.00 EUR

 

Glasba Izven:

 

Kazemate, Ljubljanski grad ob 19:00: Jararaja: Desetletje - razprodano

 

Cankarjev dom, Štihova dvorana ob 19.00: SOZVOČJE JAPONSKE IN ZAHODNE MELODIJE

Miho Yamaji, koto; Yuumi Yamaguchi, klavir

 

Klub CD ob 20:00: CHES SMITH & THESE ARCHES

Tim Berne, saksofon;

Tony Malaby, saksofon;

Andrea Parkins, harmonika;

Mary Halvorson, kitara;

Ches Smith, bobni

Bobnar Ches Smith je eden najprepoznavnejših glasbenikov mlajše generacije v New Yorku. Razvija več svojih projektov ter je nepogrešljiv v zasedbah Secret Chiefs 3, Ceramic Dog Marca Ribota, Los Totopos Tima Berna in projektih Mary Halvorson. Z vsemi naštetimi smo ga že videli pri nas, tokrat pa se bo prvič predstavil z lastno zasedbo These Arches, ki je marca 2013 izdala svoj drugi album.

Klub z gostinsko ponudbo je odprt že ob 18. uri. Z vstopnico kozarec vina po koncertu.



Orto Bar ob 21:00: Orto Fest 2013: Los Explosivos (Mehika)

Los Explosivos iz Mehike igrajo garažni rock'n roll iz sedemdesetih. Ob njih bodo nastopili odlični slovenski rokerji Kill Kenny.

Skupina je gostovala v Sloveniji leta 2011 in 2012, med drugim so nastopili na odru Festivala Lent kot predskupina Tito and Tarantula, vračajo pa se ponovno v letu 2013 (marec/april). Če vas je zanimalo, kako bi zvenela glasbena skupina Sonics, če bi ta prihajala iz Mehike, namesto ZDA, so Los Explosivos pravi band za vas. Skupina, ki je že nastopila kot predskupina the Hives je ponudila neposreden, energičen in zelo sproščen, na trenutke zelo melodičen rokenrol, ki črpa vse iz časov The Beatles / Ramones / The Stooges ... Snemali so albume za kultno ZDA založbo Get Hip!

Junija in julija 2011 so bili štirje Mehičani iz skupine Los Explosivos na svoji tretji evropski turneji in so imeli v Sloveniji nekaj prostih dni. Odločili so se, da posnamejo nekaj pesmi v studiu Soundgrounded Mateja Gobca v Ljubljani. Rezultat je bil cel album, saj se je med skupino in producentom takoj spletla magična vez. Matej Gobec je bolje kot kdorkoli drug razumel, kaj skupina potrebuje: poln zvok in vodenje.

Produkcijsko delo je opravil odlično in skupina je bila z delom zadovoljna. Dokaz: skupina je v studiu posnela še dve pesmi med svojo poletno turnejo leta 2012, hkrati pa so ga povabili v Mehiko k snemanju in produciranju naslednjega albuma pomladi leta 2013. Miksanje in masteriziranje bo Matej Gobec kasneje izvedel v svojem studiu v Ljubljani brez prisotnosti skupine, saj mu popolnoma zaupajo in so prepričani, da bo ustvaril čudovito zvočno podobo.

Album Satisfaction Woman je rezultat evropske turneje 2011, ker so Los Explosivos hoteli posneti album v živo, a je bila produkcija tako dobra, da so se odločili za studijski album. Tako celotno vzdušje studijskega albuma spominja na album v živo, posnet proti koncu 45-dnevne turneje, kar je nekaj, k čemur bi moralo stremeti več zasedb. Los Explosivos so v prvi vrsti 'live band'. Na turneji 2012 so v Evropi odigrali 50 koncertov in vsepovsod obnoreli množice, skupina pa je dobila navdih za prihodnje ustvarjanje. Evropska turneja 2012 je bila tako zelo uspešna, da se je skupina odločila, da bodo z evropsko pustolovščino nadaljevali marca in aprila 2013, ko bodo predstavili novi album Satisfaction Woman skupaj z novim singlom z dvema pesmima, posnetima v avgustu 2012.

Nejasno omotičen zvok kitarista Sabuja je prisoten povsod na albumu, obkroža pa ga mehek in surovo neobdelan glas Kaska, katerega bobnanje je prav tako zelo strnjeno. Basist Alonso poskrbi, da je celota prežeta z mehiškimi vibracijami, kitarist Carlos pa vse skupaj dopolni s kitarsko mehkobo v stilu mariachi glasbenikov. Celoten album je glasba šestdesetih, garažni rock in rock'n' roll, vendar pa vsebuje eksotičen mehiški podton, ki ga španska besedila le še dodatno poudarijo.

Če imate radi glasbo šestdesetih, ki je odigrana 'z jajci', je to pravi album za vas. Če imate radi rock z mehko kitarsko linijo, prav tako. Če vas nenavdihujoča in prazna moderna glasba dolgočasi, pojdite kupit ta album. Los Explosivos bodo tako novo kot starejšo generacijo ljubiteljev glasbe nedvomno odrešili dolgčasa. To je glasba vaše prihodnosti.

Današnja glasbena scena potrebuje novo brco, saj se z novo glasbo, pri kateri gre le še za recikliranje, ne dogaja nič več razburljivega. Vse smo že slišali. Zato se podajmo nazaj v dobro retro glasbo, a ji dodajmo energijsko brco 21. stoletja. Viva Mexico, cabrones.

Freddy Spaepen: pravi ljubitelj glasbe in glasbeni manager skupine.

Zasedba: Kasko (bobni in vokal), Sabu (kitara), Carlos (kitara) in

Alonso (bas kitara)

 

Ringlšpil Bar, Litijska 132 ob 21:00: Jam Session

 

Festival Exodos...

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:00: OLIVER FRLJIć: PREKELT NAJ BO IZDAJALEC SVOJE DOMOVINE!/ 75 min

Oliver Frljić se v predstavi radikalno loteva ljubezni in sovraštva do gledališča, okvir za njegovo preizpraševanje meja umetniške in civilne svobode pa so fragmenti zgodbe o razpadu Jugoslavije, simbolni prostor, ki ga naseljujejo igralke in igralci z dilemami, s katerimi se srečujemo vsi, a si pred njimi pogosto zatiskamo oči in ušesa.

Predstava, ki je prepotovala Evropo in se vrnila na Exodos.

Gledališče Glej ob 21:00: URNAMO: MEJA / 35 min,

Skupina Urnamo so umetniki Wamidh Al-Ameri, Wathiq Al-Ameri in Ali Al-Fatlawi, prijatelji že od otroštva. Pred leti so prebegnili iz Saddamovega Iraka. Njihova odisejada, ki težko da bi bila bolj pustolovska, se je po mnogih ovinkih končala v Švici.

Galerija Jakopič ob 22:00: TIM ETCHELLS + MLADEN DOLAR + JANEZ JANŠA - POGOVOR

URŠKA BOLJKOVAC: DNEVNA SOBA

18 let festivala Exodos, udoben in prijazen prostor s spominskimi fotografijami, ki jih lahko vzamete, čajem, spomini.....

 

...in teater sicer, pa še razstave & predavanja:

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:00: W. Allen, Zaigraj še enkrat, Sam, za izven

Na 25. Čufarjevih dnevih je predstava prejela priznanji za najboljšo predstavo po izboru strokovne žirije in publike ter priznanje za najboljšo moško vlogo(Allan Felixa), ki jo je odigral Žiga Sedmak

Režija: Dušan Mlakar

Prevod: Darja Dominkuš

Glasba: Darja Hlavka Godina

Scenografija: Jasna Vastl

Kostumografija: Jerneja Jambrek, asistent Bojan Vister

Igrajo:

Žiga Sedmak, Bojan Vister, Meta Černe, Samo Ravnikar, Tjaša Valentinčič/Tina Tavčar, Gaja Višnar, Maja Eržen, Pika Mihelič in Urška Koželj

Kako bo našel novo dekle...

Filmskega kritika Allana zapusti partnerka in znajde se pred zanj nerešljivim problemom: kako najti novo dekle ali pa si prejšnjo zopet priboriti. Možakar je precej nespreten, sramežljiv in boječ. Zato mu priskočita na pomoč prijatelja, zakonski par, in nihče drug kot – Humphrey Bogart, odločen, samozavesten, izkušen … mešanica njegovih najslavnejših vlog – seveda samo v Allanovi fantaziji, kot nekakšen namišljeni prijatelj. Allan si dekle v resnici najde. Izbira pa je presenetljiva in sproži nove zaplete… Avtor je po svoji gledališki igri posnel tudi film in v njem odigral glavno vlogo.

 

MGL:

19:30 Črna žival žalost

Vroč poletni večer v gozdu. Bukve, hrasti, borovci, lipe, tu in tam kakšna vrba … Pripelje kombi. Iz ohlajene notranjosti avtomobila zleze šest odraslih ljudi: dve ženski in štirje moški. Mlajša od žensk ima s seboj dojenčico, Glorio. Pločevinke piva, kola, voda, vino, steklenica konjaka, kečap, majoneza, sir, plastične vreče z zelenjavo, kruh, klobase, kotleti, kozarci, krožniki, pribor, vreča oglja, prenosni žar. Začimbe. Kitara. In še. In še. Narava vsenaokrog je zelo lepa. To bo čudovit poletni večer v prečudovitem gozdu.

Fotografinja, njen mlajši brat umetnik, arhitekt, lastnik modne agencije, pevec, manekenka.

Izletniki jedo, pijejo, pojejo, kadijo. Iz pogovorov počasi razberemo, mestoma le zaslutimo, kakšni ljudje so to, kakšni so njihovi medsebojni odnosi, kakšne zgodbe jih povezujejo. Za hip imamo morda celo občutek, da so stvari jasne in zelo preproste. Ponoči, ko vsi zaspijo, pa pride veliko presenečenje. Pride nekaj, kar bo spremenilo vse. Prav VSE.

Pričujoče besedilo je nastalo po naročilu gledališča Schauspiel Hannover in bilo tam tudi prvič uprizorjeno. Leta 1975 rojena Anja Hilling spada med najbolj uspešne in nagrajevane dramatike svoje generacije.

20:00 Ukročena trmoglavka

V Padovi živi bogati plemič Baptista, ki ima dve za možitev godni hčerki: starejša, Katarina, slovi po vzkipljivosti in kljubovalnosti, mlajša, Bianka, pa velja za milo in pohlevno. Pred vrati se tare snubcev, ki se vsi potegujejo za mlajšo, medtem ko se starejše zaradi njenega težavnega značaja raje izogibajo. Baptista vztraja, da mora v zakon najprej oddati Katarino. To namero uresniči, ko v mesto prispe temperamentni in nepredvidljivi plemič Petruccio iz Verone. Ta Katarino zasnubi, se z njo poroči in doseže nemogoče: zloglasno trmoglavko preobrazi v ženo, ki odslej slovi po krotkosti in ubogljivosti …

Shakespearologi se ne morejo zediniti glede letnice nastanka te slavne komedije, gotovo pa sodi v zgodnje obdobje avtorjevega ustvarjanja. Doživela je že številne odmevne odrske in filmske upodobitve, med katerimi izstopa film Franca Zeffirellija iz leta 1967 z Elizabeth Taylor in Richardom Burtonom v glavnih vlogah. Ukročena trmoglavka je z razvidnim zagovorom patriarhalnih vrednot, ki naj bi še posebej prišel do veljave v Katarininem sklepnem govoru, zbudila mnoge burne, tudi odkrito odklonilne in feministično angažirane odzive. In vendar nam današnji čas govori, da ne gre za črno-beli prikaz preseženih problemov, pač pa za intrigantno igro, ki razpre razmerja moči in ljubezni v zakonu.

 

Atelje-galerija MIKADO , Slovenska cesta 6 ob 20:00: Razumeti fotografijo

razstava fotografij študentov akademije za likovno umetnost in oblikovanje : ASIANA JURCA AVCI - SARA BREZOVŠEK - MARKO DAMIŠ - POLONA ERŽEN - TEJA GERKMAN - MARTINA HRASTNIK - POLONA IPAVEC - FILIP KOLAČKOV - MARTIN KOŠIR - ANDREJ LAMUT - MAJA OREŠNIK - NEŽA OBLAK - SAI PAN - URŠA PEČNIK - ADELINA PERVANJE - MOJCA PIVAR - LIDIJA PLESTENJAK - TAJA POLOVŠAK - ANJA SENIČAR - SONJA SUHADOLC - ANA ŠULIGOJ - NEJC TRAMPUŽ - TINA UMER - GAJA VIČIČ - SANJA ZAMUDA - JON ŽAGAR - MARIJO ŽUPAN

Na smeri Fotografija na Oddelku za vizualne komunikacije, Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, UL, zaključuje študij 1. stopnje druga generacija študentov.

Ta razstava kaže dela študentov vseh sedanjih treh letnikov.

 

Cankarjev dom ob 17:00: Predavanje: Janez Bizjak

7. mednarodni festival gorniškega filma Domžale

PO SLEDEH PRVIH OBISKOVALCEV V SLOVENSKIH ALPAH

Od kamenodobnih lovcev pred 12.000 leti do prvih pastirjev in prvih rudarjev. Poljudna predstavitev 17-letnih terenskih raziskav in proučevanja zgodovine poselitve v slovenskih Alpah.

Janez Bizjak, arhitekt, urbanist, naravovarstvenik in publicist je po univerzitetni diplomi petnajst let delal v gospodarstvu. Leta 1980 je prejel nagrado Prešernovega sklada za arhitekturo. Od leta 1992 do 2005 je bil direktor Triglavskega narodnega parka, svojo pot na planinskem področju pa je začel v Trbovljah kot načelnik Zasavskega alpinističnega odseka. Izpit za gorskega vodnika je opravil v avstrijski visokogorski šoli, leta 1978 je vodil prvo slovensko alpinistično odpravo na Grenlandijo, nekaj let pa je bil tudi član uredništva Planinskega vestnika. V Mednarodni komisiji za varstvo Alp (CIPRA) je aktivno sodeloval pri pripravi Alpske konvencije. Med letoma 1992 in 1994 je bil predstavnik PZS v MPC (Mountain Protection Commission) pri mednarodni zvezi planinskih organizacij UIAA, v obdobju 2000–2005 pa podpredsednik ALPARC, Mednarodne zveze zavarovanih območij Alp. Še vedno je dejaven v organizaciji Pro Vita Alpina International in v Komisiji za varstvo gorske narave ter v Gospodarski komisiji PZS.



Trubarjeva hiša literature ob 19:00: Literarni pogovor: Renata Salecl – Izbira

Torek, 16. april, ob 19. uri. Literarni pogovor: Renata Salecl – Izbira; avtorica nam v elegantno in pronicljivo izpisanem eseju Izbira (2012) pokaže, kako smo zaradi današnjega preobilja izbire bolj prestrašeni kot kadarkoli in manj svobodni, kot si nemara mislimo; poznokapitalistična krilatica "bodi ti" lahko postane tiranija, ki vodi v vse hujši nemir, vztrajanje pri izbiri kot zgolj osebni kategoriji pa ovira družbene spremembe; z avtorico se bo pogovarjala pisateljica in kritičarka Gabriela Babnik.

Se fatamorgana kapitalizma res približuje koncu ali današnja revolucionarna dejanja postajajo zgolj plen konservatizma, ki si zna prilastiti vsako motnjo in pogoltniti vsak poskus prevrata s tem, da ga spusti v krog sprejemljivosti in ga spremeni v potrošno blago?

 

Kino kino kino!!!

 

Kinoteka: Ob izidu zbornika/80-letnica rojstva Živojina Pavlovića

19:00 Let mrtve ptice, Živojin Pavlović, Slovenija (Jugoslavija), 1973, 35mm, 1.66, barvni, 84'

Pripoved o treh bratih (Arnold Tovornik, Polde Bibič, Rudi Kosmač) iz zaostalega predela slovenskega Prekmurja, ki si skušajo vsak po svoje ustvariti boljše življenjske pogoje. Kot številne druge družine s tega konca Slovenije tudi ta razpada, saj v neperspektivnih vaških razmerah ostajajo le starci in otroci. Samo oče (Jože Zupan) je še trdno vezan na zemljo in tradicijo, medtem ko se njegovi sinovi skušajo temu iztrgati. Črna drama o propadanju ruralnega okolja.

21:00 Vonj telesa (Zadah tela), Živojin Pavlović, Srbija (Jugoslavija), 1983, 35mm, barvni, 94', sp

Življenje nekega železničarja, vpeto v vsakdanji kalup službe in družine, nenadoma začne razpadati. Zapusti dom in v drugem mestu, obkrožen z družbo veselih prijateljev, spozna novo žensko. Kmalu se spametuje in zaskrbljen poskuša spet urediti svoje življenje. Rad bi rešil svojo družino in pošteno vzgajal svoje otroke, vendar v njem še vedno tli želja po spremembah. Ko obupan ugotovi, da je obsojen na večno trpljenje, se zateče k umoru. Zlati areni za režijo in scenarij v Puli.

 

Kinodvor:

19:00 Randevu s francoskim filmom: Pekel Henri-Georgesa Clouzota (L'Enfer d'Henri-Georges Clouzot), Serge Bromberg in Ruxandra Medrea, Francija, 2009, 35 mm, 96'

Dokumentarec o enem legendarnih nedokončanih filmskih projektov razkriva osupljive posnetke iz obdobja, ko filmska industrija in eksperiment nista veljala za protislovna pojma.

21:00 Ne! (No), Pablo Larraín, Čile/ZDA/Mehika, 2012, DCP, 118'

Napet politični triler in obenem hudomušna medijska satira beleži resnično zgodbo o padcu Pinochetove diktature, do katerega ni pripeljala krvava revolucija, ampak nalezljiv slogan, spevna melodija in pisan logotip. Nominacija za oskarja za najboljši tujejezični film 2013.

Mala dvorana ob 20:00:

Nekoč je bila dežela pridnih, Urša Menart, Slovenija, 2012, HDcam, 78'

V obdobju 1977–1991 se je tako v slovenskem kot v jugoslovanskem prostoru izoblikovala podoba Slovenije kot zelene, demilitarizirane in miroljubne dežele pridnih ljudi, v kateri je drugačnost ne le dovoljena, ampak tudi zaželena. Dokumentarni film Nekoč je bila dežela pridnih na duhovit način pripoveduje zgodbo o tem, kako je s pomočjo umetnosti, pop kulture in oglaševanja nastajala ta specifična podoba Slovenije, hkrati pa dokumentira spremembe, ki so v zadnjem času pripeljale do povsem drugačnega razumevanja narodne identitete.

 

Kino Komuna:

18:15 Ana Karenina (Anna Karenina), zgodovinska drama, Joe Wright, Velika Britanija, 2012, 130'

20:45 Lincoln (Lincoln), zgodovinska biografska drama, Steven Spielberg, ZDA, Indija, 2012, 150'

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.