20. 5. 2025 – 16.30

neki je...

Vir: https://en.wikipedia.org/wiki/Wii_Music#/media/File:Wii_Music_screenshot.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

PREZGODI

 

Kinodvor 

 

Dvorana // 17.30 // Pingvinove lekcije

Peter Cattaneo / ZDA, Španija, Velika Britanija / 2025 / 110 min / angleščina

Ganljivo dramedijo o nenavadnem prijateljstvu med ciničnim Angležem in prikupnim pingvinom je po resnični zgodbi posnel Peter Cattaneo (Do nazga).

 

Kinoteka 

Dvorana Silvana Furlana // 18.00 // Spomini na Branko Sušnik

105-letnica rojstva Branislave Sušnik (1920–1996) nas pripelje do antropologije stoletja. Do kultur, ki v Paragvaju izginjajo. Njeno natančno raziskovalno delo, ki je zgradilo eno najpomembnejših etnografskih in arheoloških zbirk v Latinski Ameriki, še vedno vabi k dialogu z daljnimi deželami. V filmu, ki je kot subtilen esej, spregovorijo posamezniki, ki so jo poznali – študenti, sodelavci, raziskovalci. Vsi se še živo spominjajo njenega dela in osebnosti.

 

Iskreno mi je žal, nič drugega se ne dogaja na ta žalostni torkov dopoldan :(

 

 

 

PREPOZN

 

I.  GLASBA

 

ne-meta

 

Hostel Celica // 20.00 // Sozvočja sveta: All strings detached

Ženski duet, ustanovljen 2013 sta Jana Beltran (glas, elektroakustična kitara) in Vesna Godler (glas, električni bas).

All Strings Detached pripovedujeta zgodbe, iz poudarjene ženske perspektive, v katerih svobodno izpostavljata lastno ranljivost. V njunih pesmih se soočamo s hrepenenjem, melanholijo, samoto, jezo, žalostjo, upanjem in iskanjem svetlobe.Njuni koncerti so znani po naelektrenem čustvenem vzdušju, izjemni kombinaciji kontrastnih vokalov ter udarnih verzih, ki še dolgo resonirajo v srcih poslušalcev.

Vstop prost

 

Ne-Ljubljana

 

Mostovna, Solkan // 20.00 // Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O.

Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O. je japonska psihedelična rock skupina, ki jo je leta 1995 ustanovil Makoto Kawabata kot del kolektiva Acid Mothers Temple Soul Collective. Prvi album so izdali leta 1997 pri PSF Records, ki ga je revija The Wire uvrstila med najboljše albume leta. Leta 1998 so odšli na prvo turnejo po ZDA in Evropi, od takrat pa so izdali okoli 80 albumov in vsako leto obsežno koncertirali po Severni Ameriki, Evropi, Aziji in Oceaniji.

Vstopnina na dan dogodka: 20 EUR

 

II.  DRUGO

 

metametameta

 

A-Infoshop // 19.00 // veganski kuharski večer

Skupnostna veganska večerja vsak torej ob 19ih v A-Infoshopu. 

 

Jalla Jalla // 20.00 // video projekcija

The Ladies Man (1961)

 

ne-meta

Slovensko mladinsko gledališče

Zgornja dvorana // 18.00 // Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida? je eden redkih filmov, ki se neposredno in realistično sooča z dogajanjem v Potočarih v času srebreniškega genocida. Film je bil nominiran za oskarja za najboljši mednarodni igrani celovečerec in je zaradi avtentičnosti, poguma in umetniške moči prejel številne mednarodne nagrade ter priznanja.

Projekcija filma je del spremljevalnega programa ob razstavi 30 let od genocida v Srebrenici: spomini prič, ki danes živijo med nami; v Muslimanskem kulturnem centru je na ogled vse do 13. julija 2025.

 

Vodnikova domačija // 19.30 // Ciril Kosmač: Balada o trobenti in oblaku

Založba Beletrina in Vodnikova domačija vas v torek, 20. maja ob 19.30 uri vabita, da se nam pridružite na vrtu Vodnikove domačije, kjer bomo 80. obletnico zmage nad nacifašizmom in konca druge svetovne vojne proslavili z enim najpomembnejših del slovenske literature – Balado o trobenti in oblaku Cirila Kosmača, ki bo prvič izšla v izvirni, celoviti knjižni izdaji.

Dogodek bo spremljal pogovor urednika knjige Andraža Gombača s komparativistko in pisateljevo hčerjo Nančo Kogej Kosmač ter režiserjem Žigo Hrenom in nastop Partizanskega pevskega zbora Ljubljana.

Poseben glasbeni pečat dogodku bo dal Partizanski pevski zbor Ljubljana, eden redkih zborov, ustanovljenih med vojno na osvobojenem ozemlju, ki tudi 80 let po ustanovitvi ostaja simbol umetniškega in zgodovinskega spomina. Njihov repertoar sega od klasične partizanske pesmi do sodobnih zborovskih novitet slovenskih skladateljev.

 

 

SNG Drama // 19.30 // Hrup za odrom

Hrup za odrom je nostalgična balada o gledališču, ki ga ni (več), in to v času, ko niti ne vemo, kaj bo z gledališčem v prihodnosti. Igra v igri, ki jo odlikujejo situacijski zapleti in bravurozna komika, pokaže nastajanje in izvedbo gledališke uprizoritve. Kaotični momenti in tipizirane osebe se napajajo pri najboljši tradiciji minuciozno zgrajenih bulvark in s satiričnim humorjem pripovedujejo o časih, ki so minili, o gledališču, ki je prisotno le kot spomin preteklosti, izgubljeni ideal.

 

 

SNG Drama // 20.00 // Še vedno Alice

Ameriška nevroznanstvenica Lisa Genova (1970) je leta 2007 objavila roman, v katerem je opisala, kako je pojav zgodnje Alzheimerjeve bolezni spremenil življenje lingvistke Alice Howland, ugledne univerzitetne profesorice na oddelku za kognitivno nevroznanost. Alice je bila pri skoraj petdesetih na vrhuncu znanstvene kariere, imela je odrasle otroke in uspešnega moža, tudi znanstvenika. Ko je začela pozabljati besede in se izgubljati na vsakdanjih poteh, se je začelo tudi njeno dolgo potovanje v neznano.

Lisa Genova, ki dotlej ni napisala nobene knjige, je za opis bolezni izbrala romaneskno obliko, saj ni hotela simptomov in znakov opisovati od zunaj, temveč se je želela približati dogajanju v junakinji sami in njeni interakciji z drugimi. Bolezen namreč nezadržno vpliva tudi na okolico, predvsem na najbližje. Nastal je pretresljiv vpogled v stiske in strahove neke osebnosti, ki se nezadržno spreminja.

 

III.  KINOKINOKINO

 

Kinodvor

 

Dvorana // 19.50 // April

Dea Kulumbegashvili / Francija, Gruzija, Italija / 2024 / 134 min / gruzijščina

Gruzijska režiserka Dea Kulumbegashvili se po kritiško opevanem in večkrat nagrajenem prvencu Začetek vrača s še eno samosvojo, vizualno prevzemajočo meditacijo o ženskah, ujetih v začarani krog patriarhata. Posebna nagrada žirije v Benetkah.

 

Mala dvorana // 20.15 // Dahomej

Mati Diop / Senegal, Benin, Francija / 2024 / 67 min / fon, angleščina, francoščina

Poetični dokumentarec francosko-senegalske režiserke Mati Diop (Atlantique) daje glas artefaktom, ki se iz izgnanstva v Franciji vračajo v svojo domovino, Benin, ter prisluhne mladim, medtem ko razpravljajo o pomenu tega zgodovinskega dogodka.

 

Kinoteka

 

Dvorana Silvana Furlana // 21.00 // Apokalipsa zdaj

Benjamin L. Willard (Martin Sheen) je vojaški kapetan, ki sredi vietnamske norije dobi posebno zadolžitev – poiskati in likvidirati mora odpadniškega polkovnika Kurtza (Marlon Brando), ki globoko v kamboški džungli vodi napol divje pleme kot svojo osebno vojsko. Willard se tako v družbi treh vojakov spusti po reki skozi meglice jutranjega napalma v »srce teme«.

 

PLAC // 20.00 // Mesec mladosti: Grajski biki

Celovečerni prvenec Jožeta Pogačnika iz leta 1967 nas postavi v mračno in srhljivo ozračje gradu, ki služi kot mladinski prevzgojni dom. Ta je v filmu prikazan kot zapor, v katerem mladeniči, jezni nase in na ves svet, izlivajo svoje frustracije na vzgojitelje, ki so postavljeni v vlogo zapornih paznikov. Poleg konfliktov z avtoritetami pa pride do obračunavanj med njimi samimi. Sledijo pobegi, izsiljevanja in naključne ljubezni. Značilno za jugoslovanski črni val, so Grajski biki ob izidu vneli polemiko, predvsem zaradi družbenokritičnih nazorov, usmerjenih v tedanje oblasti. Ugledu filma prav tako ni pomagala prva popolnoma gola upodobitev ženske v zgodovini slovenskega filma. Provokativno vizijo režiserja pa podkrepi scenarij priznanega dramaturga Primoža Kozaka, prirejenega po naslovni povesti Petra Kavalarja.

 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

Napovedi