13. 6. 2012 – 9.21

Ni da ni sreda

Mestni napovednik,

sreda, 13.6.2012

 

MUZIKA

Metelkova - Jalla Jalla, ob 21.00

Klubski večer Iggy's Swing Night. Vstop prost.

 

Metelkova – Klub Gromka, ob 21.00

Zadnji jam session MetlaBluzKoruza v tej sezoni bo odprtega odra. Torej -  muzičarji - instrumente na plano, hop na oder in....JAM! Vstopnine ni.

 

Tovarna Rog, ob 22.00

Tradicionalne sredine karaoke in jam session v koncertni dvorani bodo tokrat odprle kar tri zasedbe: slovenski Barka Tone & Bele Plombe, NeVem NeVem in makedonski folk metalci Verka. Po nastopih, okoli ene zjutraj, bo oder odprt za vse glasbenike. Vstopnine ni, zbirali pa se bodo prispevki za nastopajoče.

 

GLEDALIŠČE

Cankarjev dom - Linhartova dvorana, ob 20.00

V okviru festivala Nasmeh Koreje bodo uprizorjene tri krajše plesne predstave Si vesel, da me vidiš?, Sodobno občutje in Brez komentarja, ki jih v sodelovanju z našim koreografom Iztokom Kovačem, izvaja najbolj znana korejska sodobnoplesna skupina Laboratory Dance Project. Delo Si vesel, da me vidiš?, ki se odpre in konča s cirkuško glasbo, opredeljujejo sanjski elektronski ritmi, gibanje pa je izmenično fluidno in premišljeno odsekano. Predstava Sodobno občutje tematizira mimobežen prikaz prijateljstva in tekmovalnosti, njena koreografija pa je hitra, lahkotna in duhovita. Sporočilo predstave Brez komentarja se vrti okoli fizičnih konfliktov moške psihe, ki jo uteleša poulična tolpa plesalcev. Brezplačne vstopnice dobite v Informacijskem središču CD.

 

Kongresni trg, ob 21.00

V okviru festivala Junij v Ljubljani bo uprizorjena Lubitscheva burleska Ko sem bil mrtev v izvedbi ansambla SNG Drama in režiji Diega de Bree. Gre za dramatizacijo enega prvih filmov slovitega nemškega režiserja Ernsta Lubitscha. Ko sem bil mrtev je zasnovan na motivu moža, ki napove svojo smrt, potem pa izgine in se ponovno pojavi z lažno identiteto. V svoj nekdanji dom in k ženi, ki jo vendar ljubi, se vrne v vlogi služabnika. A tašča že išče novega ženina za užaloščeno hčer. In ji ga tudi privede na dom. Kaj vse bo napletel lažni služabnik, da bo osmešil snubca, ponovno osvojil ženo in se končno tudi znebil tečne tašče. Vstopnine ni.

 

KUD France Prešeren, ob 20.00

Vabljeni na celovečerno improvizirano komedijo Šport, laži in improvizatorji v izvedbi Impro lige. V njej bomo spremljali zgodbo športnika ali športne ekipe v njihovih vzponih in padcih. Jim bo uspelo? Se bodo vsi zaljubili med sabo? Bo golota?, to so samo ena od vprašanj, ki vam bodo rojila po glavi in odgovori na kratko: ne vemo, mogoče in seveda. Vstopnina 3 €.

 

Stara mestna elektrarna, ob 21.00

Uprizoritev plesne predstave Avdicija za življenje, ki sta jo zasnovala dva raznolika umetniška kolektiva – slovenski Betontanc in japonski The Original Tempo. Skupaj z duom Silence ustvarita spektakularno mešanico umetniških govoric. Avdicija za življenje je srečanje umetniških tradicij, kompromis dveh vizij in preostanek izgubljenega v prevodu. V središče predstave je postavljena zgodba Pajkova nit avtorja Rjúnosukeja Akutagawe, in vprašanje, ki si ga lahko zastavi vsak: kaj je v življenju naredil dobrega in koristnega za svet, v katerem živi.

 

Slovensko mladinsko gledališče, ob 20.00

V dvorani Stara pošta bo premierno izveden eksperimentalni projekt Kabaret velikih arkan performerke, gledališka režiserke in producentke Marise Carnesky. Ta bo v sodelovanju z udeleženci delavnice, igralci SMG, raziskovala vlogo tradicije ljudske kulture, mita, jasnovidnosti in vraževerja, ki obstajajo tudi v sodobnem svetu in se v nenavadnem odnosu stikajo v aktualnih družbenokritičnih temah. Iz »zbranega gradiva« bo nastal kritičen, nenavaden, očarljiv … novi kabaret. Vstop prost.

 

SNG Drama, ob 19.30

Na Velikem odru bo uprizorjena drama Padec Evrope Matjaža Zupančiča, ki je predstavo tudi režiral. Zasebna zabava po uspešni otvoritvi novega penziona Evropa, na kateri tako imenovani jet set še malo neformalno pokramlja in pokvanta, sklene kakšen posel ali se dogovori o kakšnem skupnem interesu. Ko se namerava že precej okajena druščina raziti, se zgodi globalni upor: zunaj so demonstracije, neredi, policija je zaprla dohode, ceste so blokirane, avtomobili gorijo, nikamor ni več mogoče. Toda na zabavo se zateče neznanec, očitno demonstrant, nemara tujec, saj ne govori in se ne odziva. Ob nepričakovanem soočenju dveh svetov Zupančič duhovito in z obilico ironije spregovori o kričečih paradoksih in navzkrižjih današnje družbe.

 

Mestno gledališče ljubljansko, ob 19.30

Na Velikem odru bo uprizorjen muzikal Čarovnice iz Eastwicka Johna Dempseyja in Dana P. Rowa. Alexandra, Jane in Sukie so tri zdolgočasene samske ženske, ki živijo v slikovitem, vendar tudi duhamornem in provincialnem mestecu Eastwick v Novi Angliji. Ko se vanj na vsem lepem priseli bogati in karizmatični prišlek Daryl Van Horne, se njihov vsakdan postavi na glavo. Toda moški iz sanj, ki prijateljice zapelje drugo za drugo, se kmalu izkaže za hudiča v neubranljivi preobleki. Se mu bodo z močjo, ki jim jo je sam pomagal obuditi, zmogle upreti in ga obvladati? Muzikal je režiral Stanislav Moša.

 

CIRKUS

Metelkova – Menza pri koritu, ob 22.00

Ob klasičnih razočaranjih standardne cirkuške ekipe bodo za vaše slabo počutje tokrat poskrbeli še: Dejan Koban s svojo poezijo, Andraž Jež in prijatelji s cirkuško nojzerskim performansom Pivo ter Jurij in Eva, ki bosta pripovedovala zgodbe. Pridite in se spet razočarajte z nami! Zbirali se bodo prostovoljni prispevki.

 

RAZSTAVA

Aksioma – Zavod za sodobne umetnosti, ob 20.00

Odprtje razstave Zaseženo umetniških kolektivov Critical Art Ensemble & Institute for Applied Autonomy. Razstava je posvečena FBI-jevemu napadu na dom člana CAE in profesorja umetnosti Steva Kurtza spomladi 2004 in štiri leta dolgemu sodnemu procesu, ki je sledil. Maja 2004 je Stevova žena Hope nepričakovano umrla zaradi nediagnosticirane srčne napake. Gasilska intervencijska služba, ki se je odzvala na Kurtzev klic, je v hiši videla kemični laboratorij, del priprav na bližnjo predstavo. Gasilcem se je zdel sumljiv in obvestili so FBI. Med tridnevno racijo so oblasti zaplenile ne le Kurtzeve računalnike, arhive, umetniška dela in knjige, ki jih je uporabljal pri raziskavah za naslednji knjižni projekt, temveč tudi ženino truplo. Steva so zasliševali z namenom, da bi ga obtožili »bioterorizma« in celo umora. Pozneje so obtožbe spremenili v »prevaro na področju elektronskih omrežij in pošte«, kar je bilo nazadnje leta 2008 ovrženo, saj se je pokazalo, da ni elementov kaznivega dejanja. V instalaciji Body of Evidence, vključeno v razstavo, umetniki preobrnejo odnos storilec–žrtev. Ko je FBI ukradel njihova umetniška gradiva, so sami v povračilo zasegli ostanke, ki so jih pustili za sabo agenti FBI-ja na trati Steva Kurtza. Na ogled do 29. junija 2012. Vstop prost.

 

LITERATURA

Literarno-glasbeni festival ŽIVA KNJIŽEVNOST pred Galerijo Škuc

Današnji program:

- ob 20.00: pogovor z mladim pesnikom Urošem Prahom, ki bo predstavil svoj pesniški prvenec Čezse polzeči. Pogovor bo vodila Tanja Petrič.

- literarnemu večeru bo sledil glasbeni nastop svobodnega raziskovalca zvoka Tineta Lubeja a.k.a. Stereo Stick.

V primeru dežja ali nestabilnega vremena bo dogajanje potekalo v Galeriji Škuc. Vstop na festival je brezplačen.

 

POGOVOR

Trubarjeva hiša literature, ob 19.00

Gostja tokratnega intervjuja bo Nevenka Koprivšek – direktorica zavoda Bunker in festivala Mladi levi, ki bo v času, ko oblast kulturo in umetnost obravnava kot strošek, spregovorila o alternativnih modelih ter o razmerju med  kulturnim in socialnim, med javnim in nevladnim sektorjem. Pogovor bo vodila Tanja Lesničar-Pučko. Vstopnine ni.

 

FILM

KINODVOR

ob 18.45 v Dvorani: drama Ločitev (Vsebina: Simin, ki bi rada zapustila Iran in tako omogočila hčerki boljše življenje, zaprosi za ločitev, saj njen mož Nader noče zapustiti svojega bolnega očeta. Sodišče ne ugodi njeni prošnji, zato se Simin vrne v hišo svojih staršev, hčerka Termeh pa se odloči ostati ob očetu. Ko Nader najame mlado pobožno žensko, da bi mu pomagala skrbeti za očeta, ne sluti, da mu ta nekaj prikriva … Letošnji oskarjev nagrajenec za najboljši tujejezični film je kompleksna drama, ki se ob postavljanju pomembnih moralnih vprašanj odreka vsakršni sodbi, ter whodunit detektivka, v kateri boste težje kot krivca našli nedolžne.)

Iran, 2011; režija Asghar Farhadi

ob 19.15 in 21.30 v Mali dvorani: dokumentarec Glorija kurb (Vsebina: V bordelu na Tajskem, spolne delavke čakajo na svoje stranke za stekleno steno, klepetajo in zrejo v lasten odsev. V Bangladešu moški zahajajo v ljubezenski geto, 'mesto radosti', kjer na stotine prostitutk pod strogim nadzorom svojih madam v tesnih sobah zadovoljuje stranke in vzgaja svoje otroke. V prašni mehiški 'coni' kurbe molijo k boginji smrti, da bi se izognile soočenju z lastno realnostjo. Filmski triptih o prostituciji – tri dežele, tri kulture, tri religije – je trezen in brutalno iskren, a hkrati eleganten in vizualno bogat dokumentarec, ki brez moraliziranja prikazuje svet, v katerem je najbolj intimno človeško dejanje postalo predmet trgovanja.)

Avstrija, Nemčija, 2011; režija Michael Glawogger

ob 21.00 v Dvorani: premiera doku-drame Cezar mora umreti (Vsebina: Filmska ustvarjalca Paolo in Vittorio Taviani sta pol leta preživela z zaporniki na strogo varovanem oddelku rimske jetnišnice Rebibbia in snemala njihove priprave na uprizoritev Shakespearove tragedije Julij Cezar. Premierni nastop se konča z bučnim in ganljivim aplavzom. Ko luči ugasnejo in se igralci spet znajdejo vsak v svoji tesni sobici, eden izmed njih pove: »Odkar sem odkril umetnost, je ta celica postala zapor.«)

Italija, 2012; režija Paolo in Vittorio Taviani

 

KINOTEKA

Teden japonskega filma

ob 19.00: Dekleti iz Izuja (Vsebina: Mladega vojaškega oficirja Kiyoshija, ki je vajen udobnega življenja višjega sloja, odpošljejo v mesto Izu. Najti si mora nastanitev. Ker pa je tamkajšnji tempelj poln medvojnih pribežnikov in priseljencev iz drugih krajev, vzame tavajočega Kiyoshija pod streho gostilničar Bunkichi s svojima hčerama. A mladi oficir kaj hitro postane še preveč domač in hčerki obravnava kot služabnici. Bunkichijevi sestri Okin pa ni prav nič po godu, da se je mladenič naselil k njenima še neporočenima nečakinjama. Čeprav velja Gosho zlasti za mojstra žanra shōmin-geki, drame običajnih ljudi delavskega in srednjega razreda, je film hkrati odraz avtorjeve kritične protivojne naravnanosti.)

Japonska, 1945; režija Heinosuke Gosho

ob 21.00: Princ in dvorne gospe (Vsebina: Cesarjev sin Gendži uživa ugled kjotskega plemstva, med katerim slovi po šarmu in privlačnosti, vendar se ne more ubraniti želji po tistem, kar mu je strogo prepovedano: očetovi mladi in prelepi nevesti. Tragične posledice njegove obsedenosti ga vodijo od enega k drugemu ženskemu objemu. Yoshimurova razkošna priredba najstarejšega japonskega romana je hkrati prva filmska ekranizacija te literarne klasike dvorne dame Shikibu Murasaki iz 11. stoletja, saj je bilo snemanje ljubezenskih zgodb, umeščenih v okolje cesarskega dvora, na Japonskem do leta 1945 in razpada imperija prepovedano.)

Japonska, 1951; režija Kōzaburō Yoshimura

Vstop na obe projekciji je brezplačen.

 

KINO KOMUNA

ob 18.15: komična romantična drama Muharjenje v Jemnu

VB, 2011; režija Lasse Hallström

ob 20.30: komedija Prijatelja

Francija, 2011; režija Olivier Nakache in Eric Toledano

 

KOLOSEJ: Prometej (tudi 3D), Sneguljčica in lovec, Možje v črnem 3 (tudi 3D), Diktator, Kaj pričakovati, ko pričakuješ?, Temne sence, Maščevalci, Prijatelja, Ulični ples 2, Zrcalce, zrcalce (sinhronizacija), Eksotični hotel Marigold

Animirani filmi: Lorax (sinhronizacija), Pupijeva dogodivščina (sinhronizacija)

XpanD: Prometej (3D)

 

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.