26. 2. 2024 – 16.30

Ni še marec

_1_

glasba in temu podobno

 

.: Prestolnica, najlepše mesto na svetu, de

Prulček / 20.00 / Zookeepers / Jazz-fusion

Premierno bodo izvajali izvirne avtorske skladbe Gašperja Kržmanca, za katere bi zlahka rekli, da smo jih že nekje slišali in ki jih odlikuje harmonsko melodična kompleksnost - v njih se statistično gledano daleč največkrat pojavi ton C in akord Cm, kar poslušalca vzpodbudi k razmisleku, ali je to osnovni ton.

Za ljubitelje kitarskega jazz fusiona, Zookeeperji v Prulčku predstavljajo unikatno izbiro dneva. Kot češnja na torti pa se jim pridruži saksofonski virtuoz Lenart Krečič, z izkušnjami igranja z največjimi imeni jazza od Ljubljane do New Yorka.

Gašper Kržmanc - kitara

Aleš Ogrin - klaviature

Klemen Krajc - bas

Miha Recelj - bobni

gost: Lenart Krečič - saksofon

 

 

_2_

odrske deske, otvoritve razstav, idr.

 

.: PLAC

12.00-14.00 - Cirkuška vadba/Open space for circus practice (stara kuhna)

 

.: SNG Drama

Veliki oder / 18.00 / Razbiti vrč

Večplastna komedija Razbiti vrč (krstno uprizorjena 1808, objavljena 1811) je ena najznamenitejših iger Heinricha von Kleista in obenem kánonsko delo nemške romantike.

 

Mala Drama / 20.00 / Gospa Dalloway

Roman Gospa Dalloway je eno tistih literarnih del, ki so napovedala novo dobo evropskega romana. Napisan leta 1925 izrisuje senzibilnost modernega človeka in krizo zahodne civilizacije. Virginia Woolf v njem opisuje velemestni dan pet let po koncu prve svetovne vojne, ki je v temelju zaznamovala tako njo samo kot njene literarne osebe. Kljub navidezni lahkotnosti vročega poletnega dne, ko Clarissa Dalloway pripravlja domačo zabavo, se odzven vojne vedno znova vriva v njene misli, v zamišljenost Petra Walscha, v celovito doživljanje Septimusa Smitha …

 

 

.: ostala Ljubljana

ŠKUC / 14.00 / Promocijski dogodek, ki bo pospremil serijo izdaj Alda Ivančiča.

Aldo bo skozi pogovor s kritikom, publicistom, filmarjem in »jahačem plošč« Igorjem Bašinom – BIGorjem predstavil tudi svoj novi projekt Vrata.

Zasedbo Borghesia sta leta 1981 ustanovila Aldo Ivančič in Dario Seraval. Zasedba deluje, z nekajletno pavzo, vse do danes, ob tem pa je z glasbenim pečatom in performativnimi nastopi pustila pečat tako na jugoslovanski kot tudi na svetovni glasbeni sceni.

»Ljubav je hladnija od smrti« je prvi album skupine, po dveh avdio kasetah, izdanih pri Galeriji Škuc, je album izšel še za FV založbo v koprodukciji z italijansko založbo  Toto alle prese coi dischi.

 

Atrij ZRC SAZU / 17.00 / Andrija Maurović in zgodovina stripa na območju nekdanje Jugoslavije

Knjiga Maurović: od Mula do Mula skozi kronološko urejene fragmente in bogat vizualni material predstavlja življenje, ustvarjanje in dediščino Andrije Maurovića (1901-1981), slikarja, ilustratorja in enega najpomembnejših avtorjev stripa na območju nekdanje Jugoslavije. V njej je sklenjen krog od rojstva Andrije Maurovića leta 1901 v majhnem ribiškem kraju Muo zraven Kotorja v Črni Gori do leta 2023, ko je bil v Kotorju organiziran dogodek Dani Mula, katerega prvi del je bil posvečen Mauroviću.

O Andriji Mauroviću, njegovem ustvarjanju in pomenu za razvoj stripa ter o knjigi Maurović od Mula do Mula se bodo pogovarjali:

Veljko Krulčić, avtor

Dr. Tanja Petrović, raziskovalka na Inštitutu za kulturne in spominske študije ZRC SAZU

Ciril Gale, publicist, pisec scenarijev za stripe in predsednik Kluba devete umetnosti

Ivo Antič, književnik, publicist in avtor stripov

Pogovor bo potekal v slovenskem in srbohrvaškem jeziku in mu bo sledila manjša pogostitev.

 

MKL – KOŽ / 18.00 / Fotografija na Slovenskem v 19. in začetku 20. stoletja

Na predavanju bodo predstavljeni izbrani slovenski fotografi iz 19. in prve polovice 20. stoletja: Kristijan Pajer, Avgust Berthold, Fran Krašovec, Janko Skerlep, Karlo Kocjančič, Marjan Pfeifer, Veno Pilon in Avgust Černigoj. Predstavljajo enega od vrhov slovenske fotografije in so avtorji, ki so ustvarili obsežne, ustvarjalno močne in likovno bogate opuse.

Predaval bo Sarival Sosič.

 

Klub CD / 20.00 / Fabula pred Fabulo – Mircea Cărtărescu

»Najbolj neumna utvara je, da verjameš, da bo po tvoji smrti pravici zadoščeno.«

V okviru programa Fabula pred Fabulo se nam bo s pogovorom o knjigi Lepe tujke kot prvi izmed Fabulinih avtorjev in avtoric predstavil izjemni Mircea Cărtărescu. Avtorja ne bo v Ljubljano, javljal se bo prek spletnega prenosa.

Pisatelj, pesnik, esejist, univerzitetni profesor, literarni kritik in publicist Mircea Cărtărescu (1956) je najpomembnejši živeči romunski avtor, nominiran tudi za Nobelovo nagrado za književnost. Je domača in tudi že svetovna literarna zvezda in najbolj prevajan sodobni romunski avtor ter prejemnik številnih domačih in mednarodnih literarnih nagrad, med drugimi tudi vilenice leta 2011.

 

Španski borci / 20.00 / Tok misli / preplet

Z miselnim tokom mislimo po navadi na individualni miselni proces, Anamaria Klajnšček pa zasleduje preplet štirih miselnih tokov, ki se ne zadovoljijo z umskim preigravanjem podob in idej, ampak je instrument njihovih misli kar celotno telo – in sicer »muzikalno« telo, ki ga postavljata v središče plesalki, na eni ter »plesoče« telo, kot ga razvijata glasbenika, na drugi strani. Štiri telesa, plešoča in muzikalna, se v seriji intenzivnih in eksperimentalnih srečanj, razvrščenih čez vse leto, stečejo v eno samo, kolektivno, jasno misel, ki jo je mogoče slišati.

 

 

_3_

bioskopi

 

.: Kinodvor

Dvorana / 16.10 / Interesno območje - The Zone of Interest

Jonathan Glazer / ZDA, Poljska, Velika Britanija / 2023 / 106 min / nemščina

Britanski režiser Jonathan Glazer (Pod kožo) raziskuje najtemnejšo plat človeške narave. Velika nagrada žirije v Cannesu.

 

Dvorana / 18.30 / Malmkrog

Cristi Puiu / Romunija, Srbija, Bosna in Hercegovina, Švica, Severna Makedonija, Švedska / 2020 / 200 min / ruščina, madžarščina, romunščina, francoščina

Cristi Puiu (Sieranevada, Smrt gospoda Lazarescuja) je film posnel po besedilu ruskega mistika in filozofa Vladimirja Sergejeviča Solovjova Trije pogovori o vojni, napredku in koncu svetovne zgodovine. Nagrada za najboljšo režijo v sekciji Srečanja na Berlinalu.

 

Mala dvorana / 19.00 / Adamant - Sur l'Adamant

Nicolas Philibert / Francija, Japonska / 2022 / 109 min / francoščina

Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju. Topli in rahločutni film, ki podira meje med ‘nami’ in ‘njimi’, je osvojil glavno nagrado na zadnjem Berlinalu.

 

.: CD

Kosovelova dvorana / 18.00 / Svetlejša prihodnost (Il sol dell'avvenire)

Nanni Moretti kakor v svojih najpomembnejših filmih tudi tokrat igra različico sebe kot režiserja, ki se mukoma trudi posneti svoj najnovejši film.

Giovanni je uveljavljen italijanski filmski režiser, ki se pripravlja na snemanje novega filma. Celovečerec bo prikazoval poti madžarskega potujočega cirkusa na gostovanju v Rimu v dneh, ko je Sovjetska zveza vdrla v Budimpešto. Filmski projekt je že na začetku ogrožen, saj se Giovanni spopada z vrsto kriznih okoliščin. Le redkokdo v filmski ekipi je navdušen nad projektom, producent je na robu bankrota, poleg tega pa režiserja po štiridesetih letih zakona zapusti še žena. Giovanni bo moral povsem na novo premisliti svoj pogled na svet, če bo hotel svoje sopotnike peljati bleščeči prihodnosti naproti.

 

//

Vir slike.

//

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.