Pavček
.: 1 :.
GLASBA IN POEZIJA
Hostel Celica // 20.00 // Sozvočja sveta: Tomaž Hostnik
Tomaž Hostnik - kantavtor, šansonjer in pesnik, pripovedovalec, vizualni umetnik - je napisal več kot sto skladb in besedil v slovenskem jeziku, kar vključuje celoten opus zasedb Vudlenderji, Drajnarjuva vampa, Hostnik pa Krečič, glasbo za otroke, film, gledališče, itd.
Tomaž Hostnik se je Celičnemu občinstvu prikupil že pred tremi leti, ko je nastopil skupaj z Nerodnozabavnim ansamblom. Tokrat nas bo ob spremljavi črno-belih tipk sam popeljal po svojem razgibanem svetu.
Vstop prost.
Prulček // 20.00 // Bluzon Blues Blend
Vsi ljubitelji stare šole, pridite na blues, funk & jazz druženje! Bluzon v Prulčku s svojimi energičnimi melodijami in nepričakovanimi obrati razbija monotonost.
Njihov repertoar je poln odličnih skladb, ki bodo zagotovo navdušile tudi najbolj zahtevne poslušalce. Bluzon na odru žari od strasti in z veseljem deli svojo glasbo s publiko. Verjamejo v moč glasbene tradicije, ki jo bogatijo s svojim unikatnim dotikom.
Pričakujte raznoliko mešanico glasbenih žanrov, povezanih z rdečo nitjo energije in ustvarjalnosti. Vsak obiskovalec bo zagotovo našel nekaj zase!
Zasedba:
- Mirč Činku -kitara, vokal
- Luka Vehar - kitara
- Gašper Kačar - klaviature
- Matija Hiršenfelder -bas
- Aleš Justin - bobni
Prostovoljni prispevki!
Antonov dom // 19.00 // FUZL: Koncert APZ Tone Tomšič UL in Mešanega zbora Vokalne akademije Ljubljana
2. festival univerzitetnih zasedb Ljubljana.
Prisrčno vabljeni na prvi koncert v okviru letošnje druge edicije Festivala univerzitetnih zasedb Ljubljana. Na njem se bo poleg organizatorja festivala, Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič Univerze v Ljubljani, ki ga vodi Rahela Durič Barić, predstavil še Mešani zbor Vokalne akademije Ljubljana.
Vstop je prost!
Založba LUD Literatura // od 16.00 dalje // 12. Prepišno uredništvo: Prizme poezije
16.00 - Človek ni čoln (pesniška delavnica): Jernej Županič
18.00 - Nakratki 2: Zoran Pevec, Kristina Kočan
19.00 - Prvega ne pozabiš nikoli (branje iz prvencev): Zoran Pevec (Orbis pictus, 1986), Aleš Mustar ((U)sodno tolmačenje, 2005), Ana Pepelnik (Ena od variant …, 2007) , Tone Škrjanec (Blues zamaha, 1997), Primož Čučnik (Dve zimi, 1999), Kristina Kočan (Šara, 2008), Jure Jakob (Tri postaje, 2003)
19.30 - Poezija na podlago: verzi z vinilk (Ana Pepelnik/Sylvia Plath, Tone Škrjanec/Bukowski & O’Hara, Primož Čučnik/Wallace Stevens, Jernej Županič/Anne Sexton, Tanja Petrič/Friederike Mayröcker, Nada Grošelj/W. H. Auden, vodi Gregor Podlogar)
.: 2 :.
TEATER IN POGOVORI
Glej // 20.00 // Soap opera
Ko se neobičajna žajfnica zlije s psihološko študijo.
V drugem delu Soap opere v režiji Marka Čeha s širšo igralsko zasedbo odkrivamo psihološke globine sveta Idiota Fjodorja M. Dostojevskega, podlago dvodelne avtorske predstave Soap opera, ki s pomočjo milnice kot osrednjega scenografskega elementa ponuja originalen pogled na roman ruskega realista.
12€ (8€ s popustom)
Stara mestna elektrarna // 18.00 // POMLADNO SREČANJE SODOBNOSTI
Pozdravljeni,
vabimo vas na Pomladno srečanje Sodobnosti,
Letošnji dogodek bo še posebej slovesen, saj obeležujemo pomemben mejnik – dvajset let podeljevanja nagrad za najboljši esej in najboljšo kratko zgodbo. Ob tej priložnosti se veselimo tudi izida antologije Pod perutjo vesolja, v kateri boste lahko prebrali vseh 20 nagrajenih zgodb.
Tudi letos bomo podelili tri nagrade – za najboljši esej in najboljšo kratko zgodbo 2024 ter nagrado sončnica na rami za spodbujanje veselja do branja. Prisluhnili bomo vrhunskim pesnikom in pesnicam ter glasbi Janija Kovačiča, z vami bomo delili nekaj preteklih uspehov ter načrte za prihodnost. Predvsem pa želimo z vami deliti navdušenje, da se spet lahko srečamo, zato bo uradnemu delu sledilo sproščeno druženje ob pogostitvi.
Filozofska fakulteta (Aškerčeva) // 17.30 // Nevedna humanistika
Pogovor združuje premislek o humanistiki in učiteljskem poklicu in temelji na preprostem vprašanju, kaj lahko humanistična literatura Kooperative THD, neformalnega združenja petih humanističnih založb, ponudi pedagoškemu poklicu. Pri založbah Kooperative THD je izšla vrsta pomembnih knjig, ki nagovarjajo teme, umeščene na sam rob referenčnega okvira, iz katerega lahko pogledamo na učiteljske poklice in si zastavimo nekoliko neprijetna vprašanja: Ali je humanistična misel »prenosljiva« v formi institucionalne vednosti in skozi šolske prakse izpraševanja, ocenjevanja in vzgoje? Ali je humanistika za učiteljski poklic preveč odprta in provokativna? Jacques Rancière je ponudil koncept nevednega učitelja, toda kaj če je humanistika tista, ki je – strogo gledano – nevedna? Mogoče humanistika že v osnovi ne vzdrži forme šolske vednosti in je tista, ki nenehno vztraja na tem, da ne ve (ali da noče vedeti)?
Sodelujeta: dr. Vesna Pobežin Roš in dr. Goran Vranešević
Filozofska fakulteta (Zavetiška) // 18.00 // "A ti si pa kar sama tukaj?" Izkušnje, izzivi in uspehi raziskovalk na terenskem delu
Vabljeni na dogodek z naslovom "A ti si pa kar sama tukaj?" Izkušnje, izzivi in uspehi raziskovalk na terenskem delu, ki bo v sklopu Dnevov enakosti spolov FF 2024, potekal v torek, 21. maja 2024, ob 18. uri (P3, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo UL FF). Na dogodku bodo s sogovornicami razpravljali o etnografskem terenu in kako narediti teren čim bolj varen za raziskovalke. Sodelujoče bodo povabljene, da govorijo o svojih terenskih izkušnjah in razmislekih, kako se na terenu ogniti potencialno nevarnim situacijam, sploh tem, ki so nevarne zaradi njihovega spola.
Na okrogli mizi bodo sodelovale: Dagmar Nared (FF), dr. Marija Mojca Terčelj (FHŠ), dr. Jovana Mihajlović Trbovc (ZRC SAZU), Nastja Slavec (ZRC SAZU), dr. Katja Žvan Elliott (MNZ). Okroglo mizo bodo vodile: Simona K. Zupanc, dr. Tina Ivnik, dr. Petra Hamer (FF).
Moderna galerija // 18.00 // Vizualno v raziskovanju - pogovor ob razstavi Mance Juvan: Istanbul - Obrazi svobode
Vabljeni v avditorij Moderne galerije na POGOVOR | Jan Babnik, Manca Filak, Manca Juvan, Izar Lunaček in Martin Pogačar, ki bo potekal v torek, 21. maja, ob 18.00. Sodelujoči bodo tematizirali večplastno vlogo vizualnega v raziskovalnih procesih. Pogovor bo potekal v angleškem jeziku.
Dogodek je del spremljevalnega programa ob razstavi Mance Juvan: Istanbul, Obrazi svobode.
.: 3 :.
KINO
PLAC // 20.00 // Filmski večer: Na svidenje v naslednji vojni
Dvorana Kinodvora // 17.00 // Samsara
Laos. Budistični najstnik vsako jutro prečka reko, da bi starejši ženski bral iz Tibetanske knjige mrtvih, vodnika v posmrtno življenje. Ko napoči starkina zadnja ura, ji mladenič v uho zašepeta zaključne odlomke knjige in njena duša se odpravi na pot proti ponovnemu rojstvu v naslednjem telesu …
Duša potuje med Laosom in Tanzanijo, iz enega telesa v drugo. Samsara nas povabi, da zapremo oči in se ji pridružimo … V meditativnem popotovanju, imenovanem po budističnem ciklu življenja, smrti in reinkarnacije, Lois Patiño nadaljuje z raziskovanjem filma kot potopitvene izkušnje.
Dvorana Kinodvora // 19.30 // Suhe trave
Učitelj likovne vzgoje se po počitnicah vrne v zasneženo vas na vzhodu Anatolije, kjer končuje četrto leto obveznega službovanja. Toda sredi še ene neskončne zime začne počasi izgubljati upanje, da bo kdaj pobegnil nespodbudnemu podeželskemu okolju …
V filmu turškega mojstra Nurija Bilgeja Ceylana (Zimsko spanje) veličastna, prostrana narava postane kulisa za romaneskni potop v globine človeške duše.
Mala dvorana Kinodvora // 20.00 // Duhovnica
Film spremlja svobodomiselno evangeličansko duhovnico Jano, ki se sooča z življenjsko dilemo, ali naj zapusti duhovniški poklic.
Pri tem se mora spopasti še s kopico dodatnih izzivov: od odpiranja ran iz otroštva do reševanja zapletenih družinskih odnosov. Na vasi velja za Božjo predstavnico na Zemlji, a tudi ona je človek iz mesa in krvi … Dokumentarec Duhovnica je na Festivalu slovenskega filma osvojil vesno za najboljši film po izboru občinstva.
Slovenska Kinoteka // 18.00 // Kratki filmi po scenarijih Matjaža Zajca
Kratki filmi pač.
Slovenska Kinoteka // 21.00 // Metropolis
V bližnji prihodnosti vladajoči razred bogatih živi v luksuznih stolpnicah visoko pod nebom, množice zasužnjenih delavcev pa globoko pod zemljo garajo in ohranjajo metropolo pri življenju. Glavni junak (Gustav Fröhlich), sin okrutnega vladarja, nekega dne spozna lepo delavko (Brigitte Helm), ki mu odpre razvajene oči. Ogorčen nad socialnimi krivicami začne svoj humanitarni boj, ki se prek rušilnega delavskega upora bibličnih razsežnosti obrestuje v socialni reformi. S posneto originalno glasbo, ki so jo predvajali leta 1927 na premieri v Berlinu.
Dodaj komentar
Komentiraj