31. 1. 2024 – 16.30

Re_

1. GLASBA

 

Dvorana Komuna Kina Šiška // 20.00 // RE_HUMANIZACIJA VII. – URBAN MEGUŠAR – POJAV

Re_humanizacija je koncertni cikel, ki predstavlja nova glasbena, večmedijska in glasbenoscenska dela mladih slovenskih ustvarjalcev.

Cikel temelji na specifični produkcijski praksi, kjer ansambel uveljavljenih glasbenikov izvede dela mlajših avtorjev, pri čemer se končna umetniška forma (so)oblikuje skozi proces skupnega dela.

Skladatelj v rezidenci prihajajoče edicije je Urban Megušar, rezidenčni ansambel sestavljajo Mauricio Valdés San Emeterio (električna kitara, elektronika), Oskar Longyka (violina), Weronika Partyka (saksofon) in Urška Rihtaršič (harfa). Mentor je Dré A. Hočevar.

5€ (3€ s popustom)

 

Mali oder Narodnega doma Maribor // 20.00 // Lucia Cadotsch AKI

 

V Zürichu rojena in v Berlinu živeča pevka je letos prejela prestižno nagrado Swiss Music prize, leta 2021 nagrado German Jazz Award, leta 2017 nagrado ECHO Jazz Award za pevko leta in leta 2012 nagrado New German Jazz Award za svojo skupino Schneeweiss & Rosenrot.

V dvajsetih letih dela in na več kot desetih albumih je Lucii Cadotsch uspelo krog ljubiteljev razširiti krepko čez običajne meje jazza. Naravnost genialne de/re-konstrukcije jazzovskih standardov v triu Speak Low so ji prinesle ekstatične odzive glasbene kritike po vsem svetu (pet zvezdic v revijah Downbeat, All About Jazz, The Guardian itd.), delikaten indie-jazz-pop njene skupine Liun & The Science Fiction Band pa jasno kaže smer, v katero bo sodobna glasba zavila v prihodnje.

Vsaki skupini, s katero deluje, uspe vtisniti izrazit avtorski pečat, poln besednih iger. Tako vselej zveni sveže, novo in izrazito osebno. Tudi v najnovejšem projektu Aki, v katerem v superlativni zasedbi navidez klasičnega jazzovskega kvarteta meša art-pop, jazz in alternativno salonsko glasbo. Na studijskem albumu zasedbe igra tudi kitarski virtuoz Kurt Rosenwinckel, ki je ploščo tudi izdal pri svoji založbi Heartcore records. Preprosto povedano: Lucia Cadotsch je enostavno briljantna in ime za naslednjih nekaj desetletij – ne glede na to ali vas jazz zanima ali ne.

Cena vstopnice: 8,00 - 10,00 EUR

 

Dvorana Tria Lorenz Akademije za glasbo // 19.30 // 2. dnevi sodobne glasbe: EOLSKI ZVOKI

ŠTUDENTJE ODDELKA KOMPOZICIJE UL AG

ŠTUDENTKE HARFE iz razreda prof. Mojce Zlobko Vajgl

MARION RAVOT – harfa

SPORED:

Alex Hren (2002)

LUSTROUS FLUX (2023)*

Miha Rajterič (2003)

MELLIFLUOUS (2023)*

Žiga Čopi (2002)

Boži, mir (2023)*

Jernej Bedekovič (1998)

JOURS D AUTOMNE (2023)*

Luka Tončič (2004)

POTEP PO DEŽELI PALČKOV (2023)*

Primož Ramovš (1921–1999)

TRI MISLI

Louis Spohr (1784–1859)

FANTAZIJA V C-MOLU, op. 35

Bedřich Smetana (1824–1884), prir. Hans Trneček (1858–1914)

VLTAVA

Franz Anton Rössler-Rosetti (1750–1792)

SONATA

1. Allegro assai

Pietro Domenico Paradies (1707–1791)

TOCCATA

Marcel Grandjany (1891–1975)

RAPSODIJA

* Krstna izvedba

Vstop prost.

 

Slovenska filharmonija // 19.30 // Koncertni cikel Tutti: ORKESTER SLOVENSKE FILHARMONIJE IN SOLISTI AKADEMIJE ZA GLASBO

 

Solisti:

Anja Kralj, violina

Mentor: prof. Gorjan Košuta

Lara Oprešnik, klavir

Mentor: prof. Ruben Dalibaltayan

Ela Krstić, violina

Mentor: izr. prof. Janez Podlesek

____________

SPORED:

Erich Korngold (1897–1957)

KONCERT ZA VIOLINO IN ORKESTER V D-DURU, op. 35

I. Moderato nobile

II. Romance

III. Allegro assai vivace

Aleksander Skrjabin (1873–1943)

KONCERT ZA KLAVIR IN ORKESTER V FIS-MOLU, op. 20

I. Allegro

II. Andante

III. Allegro moderato

* * *

Johannes Brahms (1833–1897)

KONCERT ZA VIOLINO IN ORKESTER V D-DURU, op. 77

I. Allegro non troppo

II. Adagio

III. Allegro giocoso, ma non troppo vivace – Poco più presto

Vstop prost.

 

Prulček // 20.00 // Balkanjazz Group

 

Doživite nekaj izjemnega s Tomijem Purichem in njegovo Balkanjazz skupino, ki na oder Prulčka prinaša fascinantno fuzijo balkanske, orientalske in istrske glasbe. Ta edinstven kolektiv, ki je v preteklosti navduševal na festivalih po Sloveniji in Italiji, obljublja večer z bogatimi improvizacijami in živahnimi, nenavadnimi ritmi.

Balkanjazz group, s fenomenalnim vokalom Neže Okorn, vas bo popeljal na praznik za vaše čute, kjer se klasični jazz jezik spretno povezuje z drznimi ritmičnimi inovacijami, in vas bo očaral s svojo natančnostjo, strastjo in neponovljivo energijo.

Prepustite se tej glasbeni ekstazi in odkrijte nov svet zvoka, ki združuje različne kulture in čase. V Prulčku vas čaka večer, poln nepričakovanih melodij in ritmov, ki bodo morda spremenili vaš pogled na jazz. Ne zamudite te izjemne priložnosti, da postanete del nečesa resnično posebnega!

Zasedba:

-Neža Okorn - vokal

-Aleš Ogrin - klaviature

-Jernej Vindšnurer - kontrabas

-Tomi Purich - bobni

 

 

 

2. TEATER

 

Velika dvorana Španskih borcev // 20.00 // Gran Bolero

V koreografiji se plesalci Zagrebškega plesnega ansambla in En–Knap Group vrnejo k Ravelovi glasbeni partituri. Nastane Gran Bolero. 'Komad', ki je ponavljanje in je ponavljanje 'komada', ki je ponavljanje. Ponavljanje oz. stopnjevanje, ki izčrpava, a se ne izčrpa.

Gran Bolero (2018). Konceptualni preskok. ’Komad’, ki je ponavljanje in je ponavljanje ’komada’, ki je ponavljanje. Ponavljanje z razliko, variacijo. Ponavljanje oz. stopnjevanje, ponavljanje kot zankanje. Zankanje učinkuje ciklično, nenazadnje spiralno. Ne preseneča, da se je ponavljanje kot zankanje oz. stopnjevanje, z glasbo v koreografijo, gib, nenazadnje glas, upodobilo oz. utelesilo natanko ciklično, spiralno. Gran Bolero je orkestriranje, instrumentiranje dueta plesnih skupin, ansamblov, odnosov, relacij med skupinama in v skupini, skozi ponavljanje oz. stopnjevanje, da bi natanko v napetosti tistega ’še!’, gona, vztrajanja, izčrpavanja, ki se ne izčrpa, vzniknila skupnost, njena vez, njeno tkivo, njena meja, njen presežek. Ni slabo za ’komad’, ki je ponavljanje in je ponavljanje ’komada’, ki je ponavljanje. In znova in znova. In še vedno in še vedno. Ponavljanje ne ubija, ponavljanje odrešuje. —  Dražen Dragojević 

 

Gallusova dvorana CD // 19.30 // Faust

Baleti koreografa romunskega rodu Edwarda Cluga so skrajno fizične, a hkrati poetične stvaritve, plesna dela, ki se poigravajo z manirizmi in ironijami človeškega bivanja.

Novi Faust je nadvse ambiciozen podvig, katerega uspeh kot pristnega narativnega baleta, plesnega gledališča pogojuje veliko več kot zgolj gibanje.

Skozi stoletja je legenda o liku iščočega duha, ranocelniku in alkimistu, ki dušo proda hudiču v zameno za napoj mladosti, doživela več literarnih in gledaliških obdelav, le redko pa plesnih. Faust Johanna Wolfganga von Goetheja se spoprime z večno in težko odločitvijo: zemeljski blagor za ceno lastne duše. Prvi del prikazuje Fausta med podleganjem skušnjavam, izročanje duše, ki omogoči zgolj kratkotrajne užitke, vodi v pogubljenje.

 

 

 

3. KINO

 

Mala dvorana Kinodvora // 16.15 in ob 19.15  // Adamant

Adamant je edinstven dnevni center: plavajoča zgradba ob obrežju Sene v središču Pariza. Odraslim z duševnimi motnjami ponuja prostor, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in znova najdejo stik s svetom. Tam lahko berejo, klepetajo ob kavi, poležavajo na kavču, kuhajo marmelado, se udeležijo slikarske delavnice ali sodelujejo pri organizaciji filmskega festivala. Dokumentarec nas vabi, da spoznamo paciente in osebje, ki se – kot pravi eden izmed njih – vsako jutro znova odločijo, da bo »danes dober dan«. 

Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju. Topli in rahločutni film, ki podira meje med ‘nami’ in ‘njimi’.

 

Dvorana Kinodvora // 17.30 // Nesrečna bitja

Mlado Bello Baxter k življenju obudi genialni in ekscentrični znanstvenik dr. Godwin Baxter. Toda lačna znanja in izkušenj Bella pobegne na razburljivo medcelinsko pustolovščino z razuzdanim odvetnikom Duncanom Wedderburnom …

Film Yorgosa Lanthimosa (Najljubša, Jastog) je zgodba o fantastični preobrazbi mladenke, ki se osvobojena predsodkov svojega časa zavzema za žensko enakost in svobodo.

 

Dvorana Kinodvora // 20.30 // Interesno območje

Štirideseta leta. Komandant Rudolf Höss in njegova žena Hedwig skušata zgraditi sanjsko življenje za svojo družino v lepo opremljeni hiši z velikim vrtom … tik ob taborišču.

Britanski režiser Jonathan Glazer (Pod kožo) raziskuje najtemnejšo plat človeške narave.

PREMIERA!

 

Dvorana Slivana Furlana Slovenske Kinoteke // 20.00 // Neznana dežela I: FV

Opus Nevena Korde odpiramo s prikazom njegovega dela, z obsežnim arhivskim gradivom, ki se je nabralo v času delovanja FV Videa. Staro in novo trasira razvoj in razcepe FV projektov (FV Gledališče 112/15, Disko FV, FV video, FV založba) kot pogoja samoniklosti ljubljanske alternativne scene 80. let, njene samorefleksije in odnosa do socializma; Poletje 1, 2 pa na Kongresnem trgu v času protestov proti četverici JBTZ preverja slutnjo večje družbeno-politične spremembe, negotovih opredelitev in zaznavanja antagonizmov znotraj alternative. Dokumentarca sta nastajala v radikalno različnih produkcijskih pogojih, kar je takoj opazno pri njunem videzu: pri Starem in novem je imel Korda na voljo profesionalni postprodukcijski studio VPK, ki je omogočal najrazličnejše efekte in intervencije v sliko. Poletje 1, 2 je po drugi strani njegov prvi projekt, ki je nastal na osebnem računalniku in z osnovno montažno opremo. V Poletju 1, 2 se tudi ni ukvarjal s teksturo slike kot v Starem in novem in vseh svojih prejšnjih delih; slika je bila v njegovem filmu prvič takšna, kot jo je zabeležila kamera. Prvi program nas tako vrača v tiste prelomne točke ljubljanske, slovenske in jugoslovanske zgodovine, ki jih retrospektivno (pre)interpretirajo (tranzicijski) zmagovalci ter oblikujejo mite in dominantne narative določene družbe. Korda tako z dokumentarnim oblikovanjem arhiva FV Videa ne prikazuje le zgodovine alternative, ampak tudi alternativno zgodovino, tako v realnem kot spekulativnem smislu. Prvi del štiridelnega programa, ki se bo zaključil v aprilu 2024. V sodelovanju s SCCA-Ljubljana. Projekcija v prisotnosti avtorja.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.