22. 5. 2024 – 16.30

Sed em sed

.: 1 :.

GLASBA IN GIB

 

Klub Gromka // 21.00 // TATOVI PODOB: TEHNOBURLESKA

Emanatova tehnoburleska, zasnovana kot telesna raziskava "ljudem" bližjih (pop) umetniških oblik, ki se sprehaja skozi zabavo in kritiko, satiro in tragedijo, glasbo in ples, feminizem in slači-užitek, že več kot 10 let neustavljivo raztresa blišč po odru kluba Gromka. Ko se Tatovi povsem razgalijo, ter sloj za slojem odvržejo družbene preobleke, ne pridejo do bistva, temveč ugotovijo, da je bistvo ništrc, uprizorjene travestije telesa pa so opij, ki dela bivanje znosno. Kot so že nekateri stalni obiskovalci ugotovili, gre za organsko tvorbo, klubski dogodek, ki z vsako epizodo doživi modulacijo in se ne jemlje nič kaj preveč resno.

Z vami bodo: Feminalz

Vstopnice 10 EUR

 

Klub Monokel // 18.00 // Jam session

Ob sredah se nam vse LGBTIQ+ osebe lahko pridružite v pisanemu glasbenemu doživetju!

Vabljene_i vse_i, ki vas srbijo prsti in bi rade_i poprijele_i za kak inštrument, pa do sedaj še niste imele_i možnosti. Začnemo ob 18:00, zaključujemo ob 22:00.

 

Hupa Brajdič // 21.00 // Taktišče #16

Mednarodni gosti iz Lokavca, Vrhpolja in Švice. Kateri set bo prej za zdaj še ne vemo, bomo pa zapisali najprej manjšo zasedbo iz čisto vizualno estetske preference.

1. set:

Andrej Kobal - elektronika

Gal Furlan - bobni

2. set:

Jonas Kocher - harmonika

Samo Kutin - hurdy gurdy

Gaudenz Badrutt - elektronika

Tomaž Grom - kontrabas

Lahko (obvezno!) prostovoljno donirate 5€. Lahko tudi več.

 

Center Rog // od 16.30 dalje // Celodnevni festival: Dan Afrike

𝟭𝟲.𝟰𝟬 Začutite moč perkusij Sherzer Brigade (Slovenija). S svojimi ritmi bodo pričarali nepozaben začetek naše festivalske izkušnje!

Žiga Šercer,

Fabijan Purg,

Miha Friedrich,

Mare Sikirica,

Maca Svete,

Žiga Ipavec,

Primož Podobnik,

Luka Kuhar

[perkusije]

___

𝟭𝟳.𝟯𝟬 Kožar & Zumeta Duo na glasbeni avanturi tolkal in plesnih ritmov, ki jih boste občutili v srcu. (Slovenija, Kuba)

Žiga Kožar [bobni]

Lazaro A. H. Zumeta [perkusije]

___

𝟭𝟴.𝟭𝟬 Čarobne vibracije Njamyja Sitsona (Kamerun, Japonska Slovenija) nas bodo popeljale v svet glasbene harmonije s spremljavo klasilčnih violin (trio) in kasneje v duetu z Miho Petricem na akustični kitari.

Živa Ciglenečki [violina]

Mariko Umae [violina]

Miha Petric [akustična kitara]

___

𝟭𝟵.𝟮𝟬 Uživajte v zvokih modernega jazz fusion benda Ecliptic (Slovenija), ki vas bo popeljal na glasbeno raziskovanje, polno energije in navdušenja!

Jani Moder [električna kitara]

Jani Hace [bas kitara]

Igor matković [trobenta, klaviatura]

Žiga Kožar [bobni]

Murat [beatbox]

___

𝟮𝟬.𝟯𝟬 Pridružite se nam na glasbenem potovanju z Majidom Bekkasom & Friends(Maroko, Slovenija), kjer se bodo bogati afriški ritmi združili z ritmi vrhunskih slovenskih glasbenikov.

Majid Bekkas [gembri, kitara, kalimba, vokal]

Marko črnčec [klaviature]

Kristijan Krajnčan [bobni]

Jošt Lampret [bas]

 

    .: izven prestolnice...

Kulturni dom Franca Bernika, Domžale // 20.00 // (N)ORKESTER - koncert (ne)resne glasbe

 

Danes samo za vas – (N)orkester, zelo resno igra (ne)resno glasbo. Prekaljeni glasbeni virtuozi in skrajno resni solisti: Jelena Ždrale, Boštjan Gombač, Joži Šalej, Blaž Celarec in Nino de Gleria vam bodo igrali na vse, kar lahko pripeljejo s seboj v dveh avtih: klarinet, pojočo žago, žepno trobento, pozavno, harmoniko, flavto, rekonstrukcijo neandertalčeve piščali, drumljo, melodiko, bobne, klaviaturo, kitaro, kontrabas, bendžo, zvončke, gumijaste prašičke, tamburin, trojno okarino, pištolo, megafon, mandolino, človeško glavo, pazduho, in, če je treba celo klavir. Pa še množico inštrumentov, ki nimajo slovenskega imena, kot so: toy piano, theremin, maracas, calimba, cajon, matryomin, pandeiro... Njihov nastop vključuje priredbe del največjih, a žal mnogih pokojnih svetovnih skladateljev, vse od neandertalcev do sodobne glasbe.

Cena vstopnice: 16 €

 

Kontejnr, Postojna // 21.00 // Jam session

Koncert žal odpade (moral bi biti koncert Nabod! + Majak), nadomesti ga jam session. Pridte usenu kej spit, dvej rečt pa mal zagwdt!

 

KMKC Kompleks, Ravne na Koroškem // 20.00 // Šalamon, Andersen, Héral Trio (NOR, FRA, SLO)

 

Novo sodelovanje slovenskega avtorja s priznanimi tujimi glasbeniki.

𝐒𝐚𝐦𝐨 𝐒̌𝐚𝐥𝐚𝐦𝐨𝐧 – kitara

𝐀𝐫𝐢𝐥𝐝 𝐀𝐧𝐝𝐞𝐫𝐬𝐞𝐧 (NOR) – kontrabas

𝐏𝐚𝐭𝐫𝐢𝐜𝐞 𝐇𝐞́𝐫𝐚𝐥 (FRA) – bobni

Po fantastični evropski turneji z bobnarsko legendo 𝐁𝐨𝐛𝐨𝐦 𝐌𝐨𝐬𝐞𝐬𝐨𝐦 leta 2022, tokrat 𝐀𝐫𝐢𝐥𝐝 𝐀𝐧𝐝𝐞𝐫𝐬𝐞𝐧 in 𝐒𝐚𝐦𝐨 𝐒̌𝐚𝐥𝐚𝐦𝐨𝐧 združujeta moči s še eno bobnarsko legendo – 𝐏𝐚𝐭𝐫𝐢𝐜𝐞𝐨𝐦 𝐇𝐞́𝐫𝐚𝐥𝐨𝐦. Po albumu Pure and Simple, ki sta ga Samo in Arild izdala aprila 2022 z Bobom Mosesom (Andersen sicer že več kot 40 let snema za priznano nemško založbo ECM Records), se v sodelovanju s priznanimi tujimi glasbeniki obeta še en vrhunski izdelek z glasbo slovenskega avtorja.

 

 

 

.: 2 :.

BESEDA IN FOTOGRAFIJA

 

Pred mestno hišo v Kopru // 17.00 // Protest proti vplutju ladje Borkum

Protest proti vplutju ladje Borkum, ki naj bi prevažala vojaški tovor za izraelske oborožene sile, bo danes ob 17. uri pred občino na Verdijevi ulici 10 v Kopru in se bo nadaljeval proti Luki Koper. 

 

    .: nazaj v prestolnico...

Založba LUD literatura // od 16.00 dalje // 12. Prepišno uredništvo: Prizme poezije

16.00 Človek ni čoln (pesniška delavnica): Jernej Županič

___

18.00 Nakratki 3: Milan Jesih, Sergej Harlamov, Nataša Velikonja

___

19.00 Prvega ne pozabiš nikoli (branje iz prvencev): Milan Jesih (Uran v urinu, gospodar!, 1972), Nataša Velikonja (Abonma, 1994), Nina Dragičević (Ljubav reče greva, 2019), Sergej Harlamov (Jedci, 2011), Dejan Koban (Tebi, 1998), Anja Novak - Anjuta (Rane rane, 2020)

___

19.30 Življenja poezije 2 (okrogla miza): Dejan Koban, Primož Čučnik, vodi Silvija Žnidar

___

21.00 Ampak, kdo? (branje ob luči): Irena Z. Tomažin

 

Vodnikova domačija // 19.00 // Vodnik po humanistiki: Evropa in znanost - dr. Matjaž Ličer

Vodnik po humanistiki je celoletni ciklus predavanj, ki ga na izbrano temo pripravljamo skupaj z Založbo /*cf. Letošnja tema nosi naslov Evropa?

S serijo predavanj odpiramo pomembne teme evropske preteklosti in se lotevamo vprašanj evropske prihodnosti. Razgrinjamo nesporazume in spore, ki jih je Evropa doživljala skozi zgodovino, ter preverjamo nove zamisli, ki so se porodile in se porajajo v Evropi konec 20. in v začetku 21. stoletja.

V maju serijo nadaljujemo s predavanjem 𝘌𝘷𝘳𝘰𝘱𝘴𝘬𝘢 𝘻𝘯𝘢𝘯𝘰𝘴𝘵, 𝘵𝘶𝘫𝘦 𝘪𝘯𝘵𝘦𝘭𝘪𝘨𝘦𝘯𝘤𝘦 𝘪𝘯 𝘻𝘯𝘢𝘯𝘴𝘵𝘷𝘦𝘯𝘰-𝘧𝘢𝘯𝘵𝘢𝘴𝘵𝘪č𝘯𝘢 𝘱𝘳𝘰𝘻𝘢 𝘰𝘥 𝘈𝘯𝘵𝘪𝘬𝘦 𝘥𝘰 𝘙𝘢𝘻𝘴𝘷𝘦𝘵𝘭𝘫𝘦𝘯𝘴𝘵𝘷𝘢 dr. Matjaža Ličerja, filozofa in raziskovalca na Agenciji za okolje in Morski biološki postaji Nacionalnega inštituta za biologijo, na temo Evropa in znanost.

 

Galerija Photon // 19.00 // Goran Bertok: Sedem Znamenj

 

Goran Bertok se v Galeriji Photon predstavlja s svojo najnovejšo serijo z naslovom »Sedem Znamenj«, s fotografsko obdelavo simbolov, ki so bili in ostajajo pomemben del človeške zgodovine, družbe in kulture.

Nov projekt pomeni navidezni odmik od njegove običajne teme minljivosti človeškega telesa, kljub temu pa ostaja zvest obravnavanju velikih vprašanj človeštva, še posebej njegove končnosti.

Na to nenazadnje aludira naslov »Sedem Znamenj«, ki priklicuje razlage o koncu sveta ter presprašuje »večne vrednote«, ki so se skozi čas zgostile v vlogi in pomenu vizualiziranih simbolov.

 

 

 

.: 3 :.

KINO

 

Dvorana Kinodvora // 16.30 // Suhe trave

Učitelj likovne vzgoje se po počitnicah vrne v zasneženo vas na vzhodu Anatolije, kjer končuje četrto leto obveznega službovanja. Toda sredi še ene neskončne zime začne počasi izgubljati upanje, da bo kdaj pobegnil nespodbudnemu podeželskemu okolju …

V filmu turškega mojstra Nurija Bilgeja Ceylana (Zimsko spanje) veličastna, prostrana narava postane kulisa za romaneskni potop v globine človeške duše.

 

Mala dvorana Kinodvora // 17.30 // Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

Leta 1942 je bilo okoli trideset »rasno ustreznih« slovenskih otrok vključenih v zloglasni nacistični program Lebensborn, ki ga je z namenom širjenja arijske rase zasnoval Heinrich Himmler. Program je bil sprva zastavljen kot mreža materinskih domov in porodnišnic, v katerih so se lahko rodili rasno čisti nezakonski otroci, pozneje pa so vanj začeli vključevati tudi ukradene dojenčke, ki jih je okupatorska vojska po dekretu idejnega vodje ugrabljala na Poljskem, Češkoslovaškem, v Ukrajini in Sloveniji, na Spodnjem Štajerskem. Večino teh otrok so oddali v posvojitev nemškim parom, ki so bili vsaj na videz zvesti nacističnemu režimu.

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

 

Mala dvorana Kinodvora // 19.30 // Neskončni spomin

Augusto Góngora, veteranski čilski novinar in pomemben kronist Pinochetovih zločinov, ter Paulina Urrutia, igralka, aktivistka in političarka, že več kot dvajset let živita v tesnem in ljubečem razmerju. Augustu so pred osmimi leti diagnosticirali Alzheimerjevo bolezen in od tedaj se par skupaj spopada z neizprosnim in vse hitrejšim upadanjem njegovih telesnih in duševnih moči.

Zgodba o Paulinini globoki in brezkompromisni predanosti ter Augustovem srditem boju, da bi ohranil svojo identiteto, je srce parajoč in hkrati navdihujoč spomenik neuničljivi moči ljubezni. Film Maite Alberdi (Krt) je nominiran za oskarja v kategoriji najboljši dokumentarec.

 

Dvorana Kinodvora // 20.20 // Fant in čaplja

1943. Ko mu v požaru umre mati, se Mahito iz opustošenega Tokia z očetom preseli v star podeželski dvorec. Po nizu skrivnostnih dogodkov ga siva čaplja odpelje v fantastičen vzporedni svet, kjer drug ob drugem bivajo živi in mrtvi …

Veliki Hayao Miyazaki se vrača z globoko osebno, avtobiografsko navdahnjeno fantazijo o življenju, smrti in ustvarjanju. Film, poln dih jemajoče lepote, nagajivega humorja in nežne melanholije, je prejel letošnjega oskarja za najboljši animirani celovečerec.

 

Slovenska Kinoteka // 17.00 // Pravilo igre

Junaški vojni pilot je zaljubljen v ženo premožnega aristokrata, ki v svojem podeželskem dvorcu priredi lovsko zabavo. Med povabljenci so tudi aristokratova ljubica, zaljubljeni pilot in pilotov prijatelj. Napeta, tragikomična, a zato nič manj poetična in v svojem času hudo kontroverzna kritika dekadentne evropske buržoazije na pragu druge svetovne vojne in lastnega razkroja.

 

Slovenska Kinoteka // 20.00 // Srečen konec

Ko njena mati v nepojasnjenih okoliščinah zboli, se trinajstletna Eve (Fantine Harduin) preseli k očetu in njegovim sorodnikom v obmorski Calais. Družina Laurent ima v lasti donosno gradbeno podjetje in živi v razkošni vili s služabniki. A pod bleščečo fasado se skrivajo mračne skrivnosti, ki grozijo, da bodo vsak trenutek izbruhnile na dan. Medtem ko Eve vznemirja očetova skrivna spletna afera, stari družinski patriarh Georges (Jean-Louis Trintignant) neutrudno išče svoj »srečni konec«. Farsa o slepoti in brezbrižnosti srednjega razreda.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.