20. 11. 2024 – 16.30

SKA=

Vir: screenshot

.: 1 :.

GLASBA

 

 

Klub Gromka // 20.30 // R.A.F.A.L. & NeKužim crew: PUS (Peru) + PARNEPAR (Hr) + DIO PERKINS

PUS (blackened punk, Peru) 
Prihajajo iz Lime, Peruja, njihov zvok pa je eksplozivna mešanica avtohtonega hardcora iz 80. (kot sta benda Ataque Frontal in Leuzemia) z najbolj hudičevim deathrockom ter absurdno distorziranim punk zvokom. Bolane bass linije in distorziran zvok kitare, poln reverba, prepletajo bobne, ki igrajo na trenutke najbolj ekstremen hardcore, vse to pa je okronano še z demonskim vokalom, ki celotnemu setu daje blackened punk noto.

PARNEPAR (Zagreb)
Parnepar črpajo močne vplive iz post punka in novega vala iz 80. let na območju ex-YU. Njihov zven privleče v spomin bende ala Šarlo Akrobata, Dobri Isak in zgodnji izdelki skupine Električni Orgazam. Parnepar ne kopira preteklosti, temveč ji dodaja bolj distorziran zven, lahko bi rekli, New wave with a twist. Do sedaj so izdali 2 albuma. EP »kako molim?« (2018) in »Dobar dan, izvolite« (2020). V Gromki smo jih videli že 2x, na Metelkovi Nx, a gre za bend, ki se ga nikoli ne naveličaš.

DIO PERKINS so frišen domač bend iz goriške regije. Preigravajo pank iz kleti, ravno prejšnji teden pa so izdali tudi svoj prvi album Gniložitje, tako da je zdaj perfekten čas, da ga slišimo tudi v živo!

 

 

Filmsko gledališče Idrija // 19.00 // Cikel filmov o glasbi: 100dB Indust-bag

Scenarij in režija: Jaka Terpinc, Gregor Bauman. Nastopajo: Indust-bag, Dragan Ambrozić, Dare Kaurič, Maja Weiss. Produkcija: Porno Pasjon Präsentiert, Slovenija, 2024. Trajanje: 61 min.

»Garažni dokumentarec«, kot sta avtorja Jaka Terpinc in Gregor Bauman poimenovala film 100dB Indust-bag, s sliko in glasbo ter izjavami znanih novinarjev in drugih umetnikov povzema zgodbo že več kot 40 let delujočega metliškega benda Indust-bag. Slednji je nastal na prelomu iz 70. v 80. leta 20. stoletja, torej v času drugega vala slovenskega punka. Vendar pa je punk zasedbi pomenil le izhodišče, ki so mu v prihajajočih letih dodajali vplive iz drugih zvrsti, od bluesa do psihedelije, ter izgradili za slovensko sceno povsem samosvoj slog alternativnega rocka, ki je odmeval tudi na širši jugoslovanski sceni. Zamisel, da posname film o bendu, ki ga poznamo po pesmih, kot so Ti si stroj, V obdobju zločina ali pa 100db, se je avtorjema porodila med epidemijo, natančeje sredi policijske ure 2021, ko sta sklenila, da bosta nabavila nekaj rabljene video opreme in začela snemati. Jaka Terpinc se je uveljavil kot novinar in ustvarjalec animiranih vsebin; je avtor dokumentarnega filma Tehnika ljudstvu (2015), ki popisuje »zlate čase« hišnih računalnikov v Sloveniji. Gregor Bauman je glasbeni novinar na Televiziji Slovenija. V knjigi Zaodrje je zbral nekaj svojih intervjujev s svetovnimi glasbeniki, napisal pa je tudi scenarij za Električne sanje (2018), dokumentarec o Mihi Kralju.

 

 

Dvorana Gustaf Pekarna, Maribor // 21.00 // PERPETUAL WARFARE + BLACK MASS

PERPETUAL WARFARE = thrash metal – Colombia

BLACK MASS = blackened thrash metal – USA

 

 

 


 

.: 2 :.

TEATER IN DRAŽBE

 

 

Channel Zero // 20.00 // Dobrodelna dražba HI PRESSURE no.2

Ob zatvoritvi razstave HI PRESSURE no.2 (pozdravljen pritisk) organiziramo dobrodelno dražbo miniaturnih umetnin (slik na škatlicah vžigalic, ki so sočasno tudi magnetki), izkupiček katere bomo namenili žrtvam vojne v Gazi, in sicer bomo pomagali Mohammedu Rezequ, ki zbira vsega skupaj 30.000 eur za pot šestih sorodnikov, k so mu še ostali, iz Gaze v Egipt.
Živimo v svetu pritiska na vseh ravneh bivanja, ki od nas zahteva nenehno tekmovanje s časom in prostorom. Tokratna razstava HI PRESSURE no.2 (pozdravljen pritisk) v dve najmanjši galeriji v Evropi postavlja 53 avtorjev iz enajstih držav, vsak od njih pa skoznjo na svoj način ponuja odgovor na pritiske, s katerimi se soočamo ali pa nanje opozarja. Posamično delo tako v mnoštvu razstavljenih del tudi samo postaja in dodaja hrup v prostoru brez izhoda.
Avtorji, k iso prispevali dela k razstavi, so iz vseh vetrov (Slovenije, Ukrajine, Francije, Združenih držav Amerike, Brazilije, Urugvaja, Češkoslovaške, Rusije, Italije, Srbije in BiH); so akademski umetniki, ljubitelji slikanja in člani kolektiva KUD Channel Zero. Na 0,10619 m3 bodo razstavljali:
Uroš Weinberger, DK, Brad Downey (ZDA), Milan Obradović Karp, Miha Perne, Katerina Burlyna (Ukrajina), Eduard Belsky (Ukrajina), Ihor Nesmiianov (Ukrajina), DNLM (BiH), Darij Gregorič, Vianney Lefebvre (Francija), Denis Šmid – CultureVulture, Matej Bizovičar, Petja Kolenko, Tina Drčar, Tereza Kozinc, Ivana Hostnik (Srbija), Meta Kastelic, Boštjan Drinovec, Dorota Papoušek (Češkoslovaška), Marko Vivoda & Deni Bordon, Petra Derganc, Tia Avsec, Ana Žerjal, Vladimir Leben, Paride Di Stefano (Italija), Maja Blažič, Katarina Velepec, Anja Klinar, Mojca Sovdat, Jana Kumberger, Eva Gorišek, Laura Krajnc, Eva Drašak, Nataša Hrovat, Stella Ivšek, Dejan Koban, Maja Kocjan, Neža Trobec, Suzana Grižon, Martin Zelenko, Joao Tome (Brazilija), Sanja Tosić, Rok Pahor, Francisco Tomsich (Urugvaj), Nika Korsič, Marko Zelenko, Miha Erič, Alter Magick, Vicky Yaan (Rusija), Željko Despotović, Damir Ibrahimkadić.

 

 

Stara mestna elektrarna // 20.00 // Kristýna Peldová, Enya Belak: Razkriti trenutki

»Razkriti trenutki« je hibridna plesno-vizualna predstava, ki performerko popelje skozi pokrajino misli posameznika ter raziskuje notranje sence, strahove in identiteto. Predstavo Kristýne Peldové in Enye Belak zaznamujejo trenutki stiske, ki razkrivajo, kako se posameznik sooča s svojimi notranjimi boji.

Preko giba in video projekcij ustvarjalki raziskujeta kontraste med vidnimi in nevidnim, prosojnostjo in subtilnostjo. Stiska je prikazana kot hrepenenje po pobegu, v katero vdirajo močni vizualni in zunanji dražljaji. Ta napetost prevlada nad željo po miru, telo pa sili, da se odzove in prilagodi intenzivnemu okolju premikajočih se sil.

»Razkriti trenutki« ujamejo občutek razpršenega uma v njegovem obupu po iskanju osredotočenosti in miru. Ples tukaj razkriva preplet med manifestiranim in nemanifestiranim … v prostoru dualnosti – teme in svetlobe.

 

 

Glej // ob 18.00 in ob 20.00 // Jadran Resort

Nenavadno srečanje še nerojene gostinske delavke, križarke, ki jo je krstila Margaret Thatcher, gospoda Satoshija in gosta, ujetega v neskončnem iskanju brezna.

Kako se zgodovina odraža v naših strahovih in kako smo se naučili plesati z njenimi tokovi? Kako sedanjost razkriva poti do ciljev in ali nas bo sprevodnik zbudil, ko bomo prispeli? Koliko »svetov« si lastimo in kateri so kraji, kjer se srečujemo? Kaj pa tisti, ki so zaklenjeni? Zakaj se nikoli ne odpravimo tja? Raziskovanje in sanjarjenje v eni sami destinaciji, dežela v razvoju in izginjajoča zgodovina – Jadran Resort.

Jadran Resort raziskuje transformacijo teritorijev in družb, katerih prihodnost oblikujejo investicijska tveganja mednarodnih investitorjev ter podrejenost potrebam začasnih turistov. Zanjo so simptomatične oblike začasnega bivanja (na primer v ready-made mestih, kakršen je npr. tudi Portopiccolo ob Sesljanu), wellness resorti in državljanstvo kot naložba. V pristaniščih Črne gore zavetje najdejo tudi kripto milijonarji ter križarke (npr. MS Satoshi), da lahko nato nadaljujejo pot v ilegalne razstavljalnice ladij v Bangladešu.

 

Glej // 19.00 // DRAKULA IN DEKLE IN TEMAČNI GOZD

DRAKULA IN DEKLE IN TEMAČNI GOZD je nezaslišana oda o nestanovitni naravi umetniškega ustvarjanja. Je energična solo predstava epskih razsežnosti, ki poveličuje vsakdanjost in vsakodnevne vzpone in padce, v katerem je nastala.

V predstavi Bence Mezei raziskuje in prepleta priljubljene formate sodobnega plesa, grozljivke, glasbenega gledališča in epske poezije, da bi ustvaril poetično in hkrati smešno pripoved o romantični, a pogosto grozljivi pokrajini, ki se razteza pred posameznikom pri delu. Skozi omejitve pripovedne forme, žanra grozljivke, pravljice in glasbenega gledališča predstava pripoveduje burno zgodbo o osamljenem Drakuli.

 

 

 


 

.: 3 :.

LIFFE IN SESTRE V SAVNI

 

 

Mala dvorana Kinodvora // 18.00 // Sestre v savni

Na estonskem podeželju se v dimni savni ob jezeru sredi gozdiča v teku leta srečuje skupina žensk. Skupaj se potijo, kopajo in si pripovedujejo o življenju, o lepih, smešnih, bolečih in travmatičnih izkušnjah. S pomočjo starodavnega obredja in občutka skupnosti iz svojih teles izpirajo bolečino, strah in sram.

V intimnem, globoko empatičnem dokumentarnem prvencu Anne Hints in varnem mraku tradicionalne dimne savne ženske delijo svoje najgloblje skrivnosti in najbolj osebne izkušnje. Evropska filmska nagrada za najboljši dokumentarec.

 

 

Dvorana Kinodvora // 19.00 // Križišče

Upokojena učiteljica Lia želi izpolniti obljubo in poslednjo željo umirajoče sestre – nameni se ugotoviti, kaj se je zgodilo z njeno izginulo nečakinjo Teklo. Po namigu soseda Achija, da je Tekla morda zapustila rodno Gruzijo in odšla v Turčijo, se skupaj odpravita v Carigrad. Mesto ju očara s svojo lepoto in odprtostjo, a iskanje nekoga, ki ne želi biti najden, se izkaže za težje, kot sta si predstavljala. Nato pa srečata odvetnico Evrim, borko za pravice transspolnih oseb. Ko Lia in Achi odkrivata skrite ulice turškega velemesta, ju preveva občutek, da sta Tekli v resnici bližje, ko sta si drznila upati.

Intimna zgodba o upokojeni gruzijski učiteljici in njenem mlajšem sosedu, ki imata povsem različne poglede na svet, a združita moči in se odpravita v Carigrad, da bi našla izginulo nečakinjo, ki naj bi želela izpeljati tranzicijo spola.

 

 

Dvorana Kinodvora // 21.20 // Somrak bojevnikov: Zazidani

V osemdesetih letih 20. stoletja postane Hongkong globalna gospodarska velesila. Številni se v iskanju boljšega življenja zgrinjajo v mesto z vseh strani Kitajske. Med njimi je tudi Chan Lok-kwun, ki želi skozi Hongkong emigrirati v tujino. V ta namen se začne preživljati kot borec v nelegalno organiziranih tekmovanjih. Ker je pri tem izjemno uspešen, pritegne pozornost vplivnega Mr. Biga. Ta Loku obljubi potni list, a izkaže se, da ga želi zgolj oropati življenjskih prihrankov in ga prisiliti, da bi delal zanj. Napet lov Loka popelje v Kowloon, mesto za obzidjem, kjer bo potekal končni obračun med mladim borcem in zlikovci, ki ga nočejo spustiti iz rok.

Adrenalinski akcijski film nas v slogu hongkonških žanrskih klasik popelje v srce Kowloona, zloglasnega mesta za obzidjem, kjer je vladal sam en zakon, zakon ulice.

 

 

Slovenska Kinoteka // 18.30 // Okvir za nekaj poz: 1.– 3. epizoda

V skladu s konceptualnim in estetskim okvirom, ki je zaznamoval njegove kratke filme, Karpo Godina po najbolj odročnih krajih portretira izvirne, zunajserijske posameznike, za katere se zdi, da s svojimi strastnimi zanimanji in bizarnimi konjički ne spadajo v ta svet. Serija, ki bi jo danes zlahka poimenovali tudi Jugoslavija ima talent, je bila med občinstvom izjemno priljubljena, glasbo in spremni komentar pa sta znova prispevala kultna brata Vranešević.

Prve tri epizode iz šestdelne serije duhovitih portretov ljudi z jugoslovanskega podeželja in njihovih strastnih prostočasnih dejavnosti. Okvir za nekaj poz, ki je od sredine sedemdesetih veljal za eno najbolj priljubljenih serij v Jugoslaviji, bomo premierno prikazali v digitalno obnovljeni obliki.

 

 

Slovenska Kinoteka // 20.50 // Priznanje

Leta 1951 v Pragi visokega češkoslovaškega politika, vojnega veterana in dolgoletnega člana partije, obtožijo vohunjenja za ZDA. Na vse pretege se trudijo, da bi iz njega izvlekli priznanje za zločine, o katerih se mu niti ne sanja. Ko nazadnje z nepopisnim mučenjem zlomijo njegovo voljo, na sodišču prizna zločine, ki jih ni storil, in zrecitira priznanje, ki ga zanj spišejo mučitelji ter ga prisilijo, da se ga nauči na pamet. Po rehabilitaciji leta 1956 emigrira v Francijo, kjer kljub obsodbi stalinizma ostane zvest komunističnim idealom svoje mladosti.

Pogled v zakulisje praškega stalinističnega procesa proti štirinajstim partijskim veljakom. Le trije so preživeli – med njimi Artur London, avtor spominov, po katerih je bil film posnet.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.