27. 3. 2024 – 16.30

uvodni TRESK

.: 1 :.

FESTIVAL TRESK

 

89,3 MHz // 18.00 // TRESK #15: NOVINARSTVO V ŠKRIPCIH

 

V okviru petnajstega festivala Tresk Radio Študent organizira tudi okroglo mizo Novinarstvo v škripcih.

V sredo, 27. marca, bo v etru  Radia  Študent ob 18. uri  potekala okrogla miza o izginjanju kritičnega glasbenega novinarstva. Ta pojav ima velik vpliv na glasbeni ekosistem, spremljanje ter vrednotenje glasbene produkcije in dogajanja je namreč pomembno tako za koncertno dejavnost, glasbene ustvarjalce in založnike kot tudi za občinstvo in za dogajanje na sceni. Pogovor bo tudi o tem, kako so piarovski teksti izpodrinili konstruktivno kritiko, kam so se izgubile glasbene kritičarke in kritiki, kakšne so posledice izrinjanja glasbenih vsebin in njihovega vrednotenja iz osrednjih medijev in navsezadnje tudi, kakšen je vpliv teh pojavov na diskurz na medmrežju. Z gosti, Jernejem SobočanomPetrom Barošem in Žigo Pucljem, se bo pogovarjal glasbeni kritik, publicist in novinar Igor Bašin – Bigor.

Igor Bašin je glasbeni publicist in kritik. Ob pisanju za fanzine, časnike in revije je bil glasbeni urednik Radia Študent med letoma 1993 in 1995, zadnji urednik glasbene oddaje Sobotna noč na TV Slovenija, sovoditelj oddaje Drugi val na Valu 202 in tako dalje. Danes je urednik za glasbo pri reviji Dialogi in odgovorni urednik spletne revije NovaMuska.org ter sodelavec spletne revije o glasbi Odzven. Je avtor knjige o festivalu Novi rock in soavtor LP filmov Glasba je časovna umetnost o prvencih bendov Pankrti, Buldožer in Laibach.

 

Hupa Brajdič // 19.30 // Razglasitev zmagovalcev

Zvečer ob 19.30 v Hupi Brajdič nastopi za udeležence vizualnih natečajev dolgo pričakovani trenutek – razglasitev zmagovalcev in tistih, ki so si zaslužili posebne omembe v kategorijah Najboljši glasbeni plakat in Najboljša podoba albuma, ter razglasitev finalistov v kategoriji Najboljši videospot, nazadnje pa tudi ogled videospotov finalistov.

 

 

 

.: 2 :.

GLASBA

 

Klub Monokel // 18.00 // Jam session

 

Ob sredah se nam vse LGBTIQ+ osebe lahko pridružite v pisanemu glasbenemu doživetju!

Vabljene_i vse_i, ki vas srbijo prsti in bi rade_i poprijele_i za kak inštrument, pa do sedaj še niste imele_i možnosti. Začnemo ob 18:00, zaključujemo ob 22:00.

Dogodek je primeren za čiste začetnice_ke, kot tudi za vse, ki imate že nekaj izkušenj. Skupaj se bomo zabavale_i ob iskanju novih zvokov, ritmov in poznanstev.

V kolikor imate svoj inštrument ali napravo, jo lahko prinesete s sabo, če nimate, pa brez skrbi, saj imamo tudi mi na voljo številna glasbila, naprave in opremo.

 

Španski borci // do 30. marca // Tao G. Vrhovec Sambolec - Nenapovedana zvočna intervencija v javnem prostoru

Video dokumentacija intervencije bo na ogled v Španskih Borcih v času festivala (Ne)poslušno 2024.

 

Kavarna in bistro Slamič // 19.30 // Robert Jukič quartet feat. Ana Bezjak

 

Ana Bezjak - vokal

Tomaž Gajšt - trobenta, krilovka

Saša Mutić - klavir

Robert Jukič - kontrabas

Kristijan Krajnčan - tolkala

Na koncertu v Slamiču bo Robert Jukič premierno predstavil svojo novo ploščo "Za sosednjo mizo".“Za sosednjo mizo” je nov projekt Roberta Jukiča, kjer avtor znova daje moč tudi besedam. Na sebi lasten način podaja zgodbe, v katerih se loteva medosebnih odnosov, ranljivosti in minljivosti. V kompoziciji se avtor priklanja različnim glasbenim vplivom, prepleta bogate harmonije in znova vije melodije, ki skupaj z besedami poslušalce popeljejo skozi zgodbe.

Gostja večera bo izjemna Ana Bezjak, jazz vokalistka in glasbena pedagoginja. Ana je po študiju Glasbene pedagogike v Mariboru je izobraževanje nadaljevala na jazz oddelku Koroškega deželnega Konservatorija v Celovcu in kasneje magistrirala iz jazz petja na Univerzi za glasbo mesta Dunaj. Poučuje petje na jazz oddelku Konservatorija za glasbo v Mariboru ter vodi pevske delavnice v Sloveniji in Avstriji. Širši publiki je bila znana kot pevka zasedbe Papir ter gostujoča pevka tango sestava Quintet Piazzolleky. Kot solistka nastopa s številnimi priznanimi glasbeniki v raznolikih jazzovsko obarvanih sestavih pri nas in v tujini. Redno sodeluje tudi z Big bandom RTV Slovenija, s katerim je koncertirala s projektoma Brazil in Ana Bezjak sings Thelonious Monk.

Vstopnina: 20€

 

Kosovelova dvorana CD // 19.30 // Mladi mladim: Lara Korenjak, klarinet + Stefanija Udicki, violina

Spored:

Uroš Krek (1922–2008), Sonatina za klarinet in klavir

Carl Maria von Weber (1786–1826), Grand duo concertant, op. 48

*

Matija Bravničar (1897–1977), Suonata in modo antico za violino in klavir

Preludio

César Franck (1822–1890), Sonata za violino in klavir v A-duru

 

Slovenska filharmonija // 19.30 // Študentsko zborovanje

 

4. študentska zborovska revija

PAZ Vinko Vodopivec

APZ Tone Tomšič

MeMLPZ Emil Komel

ŠPZ sv. Stanislav

Pevski zbor VF Phrenicus

ŠPZ filozofske fakultete

 

Prulček // 20.00 // Marko Črnčec G.R.O.O.V.E Sessions

Mednarodno priznani in uspešni glasbeniki ter dolgoletni prijatelji igrajo energične skladbe iz sveta funka, R'n'B-ja, afrobeata ter fusiona

Koncertni cikel G.R.O.O.V.E Sessions pod vodstvom priznanega pianista in skladatelja Marka Črnčeca je glasbeno doživetje, ki briše meje med žanri. Jazz se tu prepleta z drugimi glasbenimi slogi, od R’n’B-ja do afrobeats in fusiona, kar ustvarja edinstveno glasbeno tapiserijo.

Vsak koncert v seriji je poseben dogodek, kjer Marko, skupaj z izbranimi mojstri groova, raziskuje različne zvoke in ritme. Črnčec, ki v zadnjem času poleg klavirja igra tudi bas kitaro, s svojo inovativnostjo dodaja svežino in dinamiko vsakemu nastopu.

Zasedba:

-Marko Črnčec - električni bas

-Davor Križić - trobenta

-Elvis Penava - električna kitara

-Matheus Jardim - bobni

 

Brlog // 21.00 // ŠD3 še živi

Line up:

Abnormala

Machefit

Spatula

Otters

Antagonist

Noise Gate

Poguba

 

    .: izven prestolnice...

Klub Metulj, Bistrica ob Sotli // 20.00 // Non-Aligned Sessions: Chris Pitsiokos solo koncert (ZDA)

 

Po kakšnem letu in pol, se v Bistrico ob Sotli vrača Chris Pitsiokos, saksofonist, skladatelj in improvizator, ki intenzivnost in neposrednost ekstremne rockovske izraznosti in noiza prepleta z liričnostjo in udarno propulzivnostjo jazza ter abstraktno filigranskostjo sodobnih klasičnih skladateljev Iannisa Xenakisa in Helmuta Lachenmanna. Predano se je izobrazil v harmolodiki Ornetta Colemana, zelo blizu so mu, denimo, barvne raziskave kakšnega Karlheinza Stockhausna. Njegovi albumi so izšli pri založbah, kakor so Clean Feed, New Atlantis, One Hand Records, Carrier Records, Ug Explode in njegova lastna Eleatic Records. Dolga leta je deloval kot didžej pri WKCR-FM, bil je tudi koncertni organizator v Brooklynu in na Manhattnu.

 V Klubu Metulj tokrat predstavi solo set, ki je pred kratkim izšel na plošči Irrational Rhythms and Shifting Poles (Eleatic records) in je razvijajoči se projekt za saksofon in elektroniko, ki raziskuje 4-kanalni zvok, subjektivno poslušanje, ritme, ki jih ustvarjajo iracionalna števila, in premikanje polarnosti. V njem se Pitsiokos odloči za abstrakcijo in minimalizem ter le štiri zvočne družine saksofona (slap, high-glissando, air in long-tone) spremeni v jedrnato poetiko hrupa in melodije.

 

 

 

.: 3 :.

TEATER IN POGOVORI

 

PLAC // 18.00 // Uvodnik: Kaj storiti z izobraženci

Uvodno panelno predavanje bo obravnavalo odnos marksistov in nekaterih sorodnih teoretikov do izobraženstva. Posvetili bomo položaju izobražencev znotraj družbene delitve dela, njihovi funkciji v razrednem boju in vlogi v socialističnih gibanjih. S tem bomo poskusili predstaviti nekatere zgodovinske odgovore na danes za marksizem še vedno ključno vprašanje, kaj storiti z izobraženci.

Posnetek predavanja bo pozneje objavljen na IDŠjevem YouTube kanalu.

 

Konzorcij // 18.00 // Med vrsticami z Andrejem Tomažinom in Matjažem Zorcem

Ob nedavno izdani knjigi Brez nagobčnika. Radio Študent - že od 1969 se bomo o odnosu radijskega medija in literature ter še marsikaj drugega pogovarjali z dolgoletnima sodelavcema te institucije, pisateljema in pesnikoma Andrejem Tomažinom ter Matjažem Zorcem.

Andrej Tomažin je avtor štirih knjig proze (Stramorjevi koraki, Črvi, Anonimna tehnologija) in poezije (Izhodišča), desetletje pa je bil tudi del ekipe Radia Študent – s poudarkom na literaturi, glasbi in arhivih.

Matjaž Zorec je samozaposleni v kulturi in avtor treh knjig: Troheji (KUD Samosvoj, 2015), Fukscene (Police Dubove, 2023) in Večerna zora (Hiša poezije, 2023). Piše za Sodobnost, Literaturo, Ekran, Kino, Disenz, portal Vrabec Anarhist, Radio ARS, Radio Študent, ... Na Radiu Študent, kjer je bil urednik redakcije za kulturo in humanistične vede in odgovorni urednik, je tudi avtor oddaje Literarni incest.

 

LUD literatura // 18.00 // Pogovor o antologiji Spreganje glagola prihajati

 

Antologija Spreganje glagola prihajati se tokrat predstavlja v LUDi knjigarni v Ljubljani.

Vabljeni na pogovor in branje odlomkov besedil. Urednika se bosta o antologiji, erotiki in erotični kratki prozi pogovarjala s Pinom Pograjcem, Tomom Podstenškom in Urško Bračko.

 

Galerija Internacionala s teraso // 20.00 in ob 21.00 // Žalostna misel, ki jo lahko plešeš

Plesni performans z Primožem Ekartom, Tomislavom Jovanovićem - Tokacem (Dan D) in Luko Ostrežom

Žalostna misel, ki jo lahko plešeš je misel in hkrati vodilni motiv druge celovečerne predstave avtorskega opusa, ki nadaljuje nit dvojnosti in nasprotujočih si silnic življenja, stkane iz surovosti stvarnega in vere v ideale. Osrednji lik predstavlja moški idealist, večno ujet v njemu zelo dragoceno obliko melanholije. To je moški, ki se predaja občutkom jeze in žalosti, kontemplira o absolutnosti lastne nesreče, se sprašuje o splošni eksistenci človeštva, sprejema univerzalne posledice … in pri tem UŽIVA. Uprizarja dovršeno samopodobo, pod katero se skrivata dvom ter nasprotje med silovitostjo in negotovostjo, agresijo in ranljivostjo. Lik moškega idealista bodo uprizorili trije akterji – igralec Primož Ekart, pevec Tomislav Jovanović – Tokac in plesalec Luka Ostrež – ter nas preko sladkobno obarvanih motivov do žalostnih napevov popeljali v lepe in manj lepe plati človeškega obstoja.

 

Stara mestna Elektrarna // 20.00 // INAN SVEN DU SWAMI, MOJCA ŠPIK: KOPERNIKOVA TEORIJA

 

Čas teče, a človeštvo se predrzno igra z njim. V slepi predanosti dobičku se srdito zapletamo v konflikte z naravo, ki vodijo v pravo apokalipso. Dnevi miru so za mnoge le oddaljen spomin, če so sploh kdaj obstajali. Kopernik nas je že v 16. stoletju opomnil, da se svet ne vrti okoli nas. A namesto da bi se sprijaznili s svojim drobnim mestom v tej neskončni, kozmični igri, kapitalizem vztrajno poganja našo iluzijo o nadzoru.

V tem kaosu rojevamo nove heliocentrične vizije, kjer je vsak_a posameznik_ca zvezda, ki sije zase. Obračamo se navznoter in poskušamo kaos umiriti z razumevanjem lastne, osebne identitete. A naše dojemanje svojega jaza je neizogibno prepleteno z družbenimi normami. Izgubljamo se v poskusih, da bi ustregli idealom, ki niso nujno naši lastni. Tako smo razcepljeni, kot atomi, ki se ne morejo povezati v močno molekulo, ki bi predrugačila družbeno tkivo.

Čas se je že skorajda iztekel. A včasih se iz najtemnejše ure rodi celo novo vesolje.

12€ / 7€

 

Glej // 20.00 // »S samimi samotami obdana samota«

Uprizoritev Iz samih samot sestavljana samota ni mišljena kot uprizarjanje del Milana Kundere, temveč kot počastitev in zahvala njegovemu literarnemu opusu, ki nas je biografsko in avtorsko zaznamoval ter nam omogočil, da iz njega črpamo navdih. Gre torej za intimen in reflektiran odnos do koda in temperature njegovih del ter je nekakšna osebna zahvala za njegova dela, ki so me zaznamovala v določenem obdobju življenja.

 

 

 

.: 4 :.

KINO

 

Dvorana Kinodvora // 16.10 // Daaaaaalí!

Mlada francoska novinarka se vedno znova sestaja s Salvadorjem Dalíjem, da bi o njem posnela dokumentarni film, toda projekt kar noče steči …

Pred nami je magistraaaaaalen in delicioooooozen kinematografski film, ki razkrije Dalíja, kakršnega javnost še ni videla, in dokaže – če je dokaz sploh potreben –, da je Daaaaaalí po vsej verjetnosti edini umetnik na tem bednem malem planetu.

Francoski mojster absurda Quentin Dupieux (Mandibule) se poklanja svojemu idolu v igrivi in nepredvidljivi »ne-biografiji«, ki pokaže, da je bila Dalíjeva največja umetnina njegova osebnost.

 

Mala dvorana Kinodvora // 17.00 // Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna

 

Leta 1942 je bilo okoli trideset »rasno ustreznih« slovenskih otrok vključenih v zloglasni nacistični program Lebensborn, ki ga je z namenom širjenja arijske rase zasnoval Heinrich Himmler. Program je bil sprva zastavljen kot mreža materinskih domov in porodnišnic, v katerih so se lahko rodili rasno čisti nezakonski otroci, pozneje pa so vanj začeli vključevati tudi ukradene dojenčke, ki jih je okupatorska vojska po dekretu idejnega vodje ugrabljala na Poljskem, Češkoslovaškem, v Ukrajini in Sloveniji, na Spodnjem Štajerskem. Večino teh otrok so oddali v posvojitev nemškim parom, ki so bili vsaj na videz zvesti nacističnemu režimu.

Dokumentarec Maje Weiss pripoveduje zgodbe štirih ukradenih otrok, zadnjih še živečih slovenskih žrtev nacističnega rasnega programa Lebensborn.

 

Dvorana Kinodvora // 18.00 // Ingeborg Bachmann: potovanje v puščavo

Ona je Avstrijka, on Švicar; ona je pesnica, on dramatik; ona brezkompromisna, toda ranljiva; on drzen, a nekoliko konservativen. Ko se Ingeborg Bachmann in Max Frisch poleti leta 1958 prvič srečata v Parizu, sta oba že mednarodni zvezdi literarnega sveta. Naslednja štiri leta preživita v strastnem, a odprtem razmerju med njegovim rojstnim Zürichom in njenim ljubljenim Rimom. Toda harmonijo vse bolj načenjajo poklicna in osebna trenja…

Film o burnem razmerju med Ingeborg Bachmann, eno največjih nemško pišočih pesnic 20. stoletja, in slavnim dramatikom Maxom Frischem; zgodba o ženski in njeni neustavljivi želji po svobodi – tako v karieri kot v ljubezni.

 

Mala dvorana Kinodvora // 19.15 // Adamant

Adamant je edinstven dnevni center: plavajoča zgradba ob obrežju Sene v središču Pariza. Odraslim z duševnimi motnjami ponuja prostor, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in znova najdejo stik s svetom. Tam lahko berejo, klepetajo ob kavi, poležavajo na kavču, kuhajo marmelado, se udeležijo slikarske delavnice ali sodelujejo pri organizaciji filmskega festivala. Dokumentarec nas vabi, da spoznamo paciente in osebje, ki se – kot pravi eden izmed njih – vsako jutro znova odločijo, da bo »danes dober dan«.

Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju.

 

Dvorana Kinodvora // 20.30 // Interesno območje

Štirideseta leta. Komandant Rudolf Höss in njegova žena Hedwiga skušata zgraditi sanjsko življenje za svojo družino v lepo opremljeni hiši z velikim vrtom … tik ob taborišču.

Britanski režiser Jonathan Glazer (Pod kožo) raziskuje najtemnejšo plat človeške narave.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke // 17.00 // Plavolaskine ljubezni

V tovarni čevljev v zakotnem češkem mestecu delajo samo ženske, zato dekleta tam ne morejo najti fanta, kaj šele moža. O moških lahko samo sanjarijo in tudi rešitev, ki jo za njihovo osamljenost poišče direktor tovarne, je vse prej kot primerna. Na njegovo prošnjo se v mestecu nastani enota rezervistov, neprivlačnih možakarjev srednjih let, ki so v glavnem poročeni. Še najbolje jo odnese mlada Andula, ki se zaljubi v člana glasbene skupine iz Prage in tako ubeži dolgčasu svojega siceršnjega življenja. Toda njen sen o srečni ljubezni se kmalu razblini.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke // 20.00 // Zatoichi

Beat Takeshi je slep mečevalec Zatoichi, počasen, premišljen, dostojanstven in stoičen mojster krvave obrti. Nerad se zaplete v spopad, vedno je odločen, da izpelje klanje do konca. V Kitanovi običajni maniri je režiserjeva resna in zadržana igra ves čas v kontrastu z anarhičnim duhom filma, ki kulminira v veličastnem plesno-pevskem finalu. Mojstrska sodobna priredba klasične japonske televizijske, filmske in stripovske sage o slepem stoiku Zatoichiju.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.