17. 1. 2024 – 16.30

Za okroglo mizo

FDV ali po spletnem prenosu // 18.00 // Ali ste ZMedeni? - Okrogla miza o predlogu Zakona o medijih

Javna razprava o predlogu novega Zakona o medijih traja že mesec dni, pa se še ni nič kaj razpravljalo. Radio Študent v sodelovanju z Društvom študentov novinarstva FEJS pripravljamo okroglo mizo o položaju tretjega medijskega sektorja v Sloveniji in ignoranci vsakokratne oblasti do svobodnih skupnostnih medijev, ki se kaže tudi v predlogu Zakona o medijih.

Svobodni skupnostni mediji so v splošnem smislu neodvisni, nepridobitni in jih upravljajo skupnosti, katerim so namenjeni. Predstavljajo zelo pomemben "tretji steber" zdravo pluralističnega medijskega okolja ob komercialnih in javnih medijih. Pri nas so najbolj prepoznavni neuvrščeni mediji mariborski Radio Marš, Neodvisni obalni radio (NOR) in vaš najljubši Radio Študent.

LOKACIJA: Fakulteta za družbene vede, predavalnica 13

SOGOVORCI:

+++ Lenart J. Kučić, svetovalec ministrice za kulturo za področje medijev

+++ Tomaž Zaniuk, predstavnik društva Neuvrščenih, zveze svobodnih skupnostnih medijev tretjega medijskega sektorja Slovenije

+++ Špela Stare, generalna sekretarka Društva novinarjev Slovenije

+++ Sandra Bašić Hrvatin, profesorica novinarstva na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem

+++ Marko Milosavljević, profesor novinarstva na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani

 

1. GLASBA

 

Zorica // 18.00 // !WANNABE!: Dj Dior, Amos Vamos, YNG Firefly

Ni tok važn. Mamo pa v boljšem primeru v Zorici ob sredah zate serialko, ki ti bo marsikaj razjasnila - Wannabe je popoldanska backyard seansa, ki bo glasbeni ognjemet od devetdesetih do danes razčlenila na njene integrale, tokrat z gonzo kombinacijo treh najjačih modelov ki imajo dobesedno vse od RnB šansonerjev do oldschool bengerjev, do čis fresh trapa od učeri k je drake dropnu spet.

Tokrat na osvetljenem križišču: DJ DIOR - trap/hiphop DJ iz Gradca, s selekcijo najbolj opasnih in ostrih za popoldansko seanso na ploščadi // za njim do vrhunca mariborski MC in genij podzemnega - YNGFIREFLY , na deckih krut // potem pa še poslanec newschool oziroma in-school generacije, AMOS VAMOS ki bo pošolal za konec

 

Dvorana Julija Betetta, AG // 19.30 // 2. dnevi sodobne glasbe: KLAVIR KAMELEON - izr. prof. MIHA HASS (klavir)

SPORED:

Bor Turel (195)

TRIJE DOGODKI (1983)

Žiga Stanič (1973)

SECANS za preparirani klavir (2022)

Vstop prost!

 

Kosovelova dvorana CD // 19.30 // Mladi mladim: Adrian Ignjatović (harfa) & Ajda Gutnik (violina)

Spored:

Georg Friedrich Händel, Koncert za harfo in godalni orkester v B–duru

l. Allegro moderato

Paul Hindemith, Sonata za klavir št. 2 v G-duru

Mihail Glinka in Milij Balakirjev, Škerjanec

Črt Sojar Voglar (*1976), Srebrna pesem za rog in harfo

Gost: Jakob Skerbiš, rog

Henriette Renié, Danse des lutins (Ples škratov)



Wolfgang Amadeus Mozart, Sonata za violino in klavir v e-molu, št. 28, K. 304

I. Allegro

II. Tempo di minuetto

Dejan Bravničar, Suonata in modo antico

II. Aria

Camille Saint-Saëns, Introdukcija in Rondo Capriccioso, op. 28

Fritz Kreisler, Schön Rosmarin (Lepi rožmarin)

 

    .: izven Ljubljane...

Špitalska kapela, Celje // 19.00 // Vida Vojić - Timing is divine

 

"Timing is Divine" je ritual, predstava glasnosti, ritma in pogona. 30-minutni bobnarsko vokalni solo navdihujejo neskončna privlačnost zvezd kot so rock zvezde ali nebeška božanstva in interpretira gnostično pesem "The Thunder, Perfect Mind" (4. stol.) kot tudi sladkobne ljubezenske pesmi ter švedsko ljudsko glasbo. Poigrava se s temami numerologije, svetih vzorcev, kaosa in reda. Cilj zvočnega performansa je sprožiti fizične občutke in po možnosti izzvati hipnotično stanje pri občinstvu. Performans vznika iz želje izpovedati še eno zgodbo, ki je navsezadnje zaradi ambientalnega kaosa morda ne bomo slišali, ampak jo bomo telesno občutili. Kompleksno izvajanje naj izžene vse zlo tega sveta.

Vida Vojić je performerka in glasbena umetnica iz Göteborga na Švedskem. Njeno trenutno delo se osredotoča na bobnanje kot sredstvo za ojačanje tega kar sprejemamo, sprožanje čutečih vibracij in prebujanje alternativnih stanj. To spremlja njene vokalne, scenografske in poetične izraze, ki se opirajo na njene raziskave teologije, posthumanizma, glasbe kot magije, alternativnih pojmovanj časa in narave sprememb.

 

 

 

2. ODPRTJE RAZSTAV

 

Center ilustracije // 19.00 // Anka Kočevar in Paolo Cossi: Zaspanost in alkimija

 

Razstava Zaspanost in alkimija prinaša dela domače ustvarjalke Anke Kočevar in italijanskega striparja Paola Cossija. Nastala je v sklopu projekta Živel strip! Živela animacija!

Osrednji del predstavitve Anke Kočevar se nanaša na njen stripovski prvenec z naslovom Zaspani Ánzili, ki je nastal po predlogi istoimenske rezijanske pravljice in je konec leta 2023 izšel kot posebna izdaja revije Stripburger. Glavni junak zgodbe je velik zaspanè, ki se ga nikakor ne da spraviti iz tople postelje in ki vsako jutro najde nov izgovor za dodaten dremež in poležavanje. Kot se izkaže na koncu pripovedi, pa spanje le ni edina zadeva, ki ga zanima. Poleg originalnih risb in skic iz omenjenega stripa se Anka Kočevar na razstavi predstavlja še z ilustracijami iz obdobja zadnjih dveh let.

Italijanski stripar Paolo Cossi bo ljubljanskemu občinstvu predstavil lik mačka z imenom Chicco; gre za dobrodušnega in nerodnega štirinožca, ki v 18. stoletju živi v Benetkah in spremlja slavnega alkimista Federica pri njegovih pustolovščinah. Kot njegov gospodar tudi Chicco obožuje vsakovrstna zelišča in nenavadne kemijske posode, s pomočjo katerih poskuša izdelati čarobne formule in eliksirje, a mu pot do cilja preprečujeta tako lastna nerodnost kot mačja neizkušenost. Avtor bo ob tem predstavil tudi manjši izbor ilustratorskih del, nastalih v tehniki akvarela. Za izdelavo scenskih elementov na razstavi bo poskrbel Andrej Štular.

Razstava bo na ogled do 28. februarja.

 

 

 

3. KINO

 

Dvorana Kinodvora // 16.00 // Popolni dnevi

Hirayama se zdi povsem zadovoljen s preprostim življenjem čistilca stranišč v Tokiu. Živi v skromnem stanovanju, polnem starih kaset, knjig in fotografij. Njegovi dnevi potekajo v mirnem in ustaljenem ritmu: zjutraj vstane, si pristriže brke, poskrbi za svoje rastline, obleče modri kombinezon in sede v kombi. Na poti v službo posluša glasbo, med odmori fotografira drevesa, zvečer bere … Niz nepričakovanih srečanj pa postopoma razkrije več o njegovi preteklosti.

Wim Wenders se vrača v Tokio, da bi posnel ganljivo filmsko pesem o iskanju lepote v drobnih trenutkih vsakdanjega življenja. 

 

Mala dvorana Kinodvora // 16.30 in ob 19.30 // Adamant

Adamant je edinstven dnevni center: plavajoča zgradba ob obrežju Sene v središču Pariza. Odraslim z duševnimi motnjami ponuja prostor, kjer se lahko svobodno izražajo, družijo in znova najdejo stik s svetom. Tam lahko berejo, klepetajo ob kavi, poležavajo na kavču, kuhajo marmelado, se udeležijo slikarske delavnice ali sodelujejo pri organizaciji filmskega festivala. Dokumentarec nas vabi, da spoznamo paciente in osebje, ki se – kot pravi eden izmed njih – vsako jutro znova odločijo, da bo »danes dober dan«. 

Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju. Topli in rahločutni film, ki podira meje med ‘nami’ in ‘njimi’.

 

Dvorana Kinodvora // 18.40 // Šterkijada

 

»Jadralski podvigi in tragično izginotje očeta niso bili razlog za ta film. Kar me je pritegnilo, so bili trenutki v naši družini – žalostni, trpki, a hkrati komični in absurdni. Ti odslikavajo kompleksnost odnosov v naših življenjih.«

– Igor Šterk

Intimen portret družine jadralca Jureta Šterka skozi oči njegovega sina Igorja. Humorna, a tudi neprizanesljiva avtobiografska drama o običajni družini z neobičajnim očetom. 

 

Dvorana Kinodvora // 20.30 // Zlo ne obstaja

Takumi in njegova osemletna hčerka Hana prebivata v majhni vasi sredi gozdov. Tako kot generacije pred njima živita skromno življenje v skladu z ritmi in zakoni narave. Ko v vas nekega dne prispejo predstavniki tokijskega podjetja, da bi predstavili načrte za gradnjo glampinškega naselja, prebivalcem hitro postane jasno, da utegne projekt ogroziti krhko ekološko ravnovesje in za vedno spremeniti njihov harmonični način življenja …

Ryusuke Hamaguchi se po mednarodnem uspehu filma Drive My Car vrača s skrivnostno, počasi tlečo zgodbo o človekovem zapletenem razmerju z naravnim svetom.

 

Dvorana Silvana Furlana Slovenske Kinoteke // 19.00 // Playing Men

Film nas odpelje na popotovanje skozi Slovenijo, Hrvaško, Italijo in Turčijo ter prikazuje moške vseh generacij, ki se družijo, kot so se družili že njihovi predniki – ob igrah. A med snemanjem režiser doživi globoko ustvarjalno krizo in kamero obrne proti sebi. Spomini na otroštvo in podobe iz nedokončanega projekta se pomešajo v odo o absurdnosti geste.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.