Zapovedane lokacije!

Oddaja
14. 11. 2017 - 16.30

Drugačne umetnosti:

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
Tudi tokrat veganska večerja bo! Kuha Slovensko vegansko društvo. Ponovno bomo imeli odlično priložnost za prijetno druženje in odlično vegansko hrano. Ne zamudite!

 

Muzične umetnosti:

 

Slovenski etnografski muzej ob 19:00: Pa si eno zagodmo

Vabimo vas na 'inštrumentalno druženje', kjer se bomo spoznavali s posebnostmi ljudskega načina igranja slovenskih ljudskih plesnih viž. Na delavnice vabimo predvsem violiniste, klarinetiste, basiste in harmonikarje. Vabljeni študentje, učenci glasbenih šol, člani folklornih skupin in vsi ostali, ki znate igrati omenjena glasbila ter tudi tisti, ki ste svoja glasbila po končanem glasbenem izobraževanju pospravili v kot. Delavnice bo vodil Marino Kranjac, predsednik KED Folk Slovenija, ki ima več kot 30 let izkušenj na področju raziskovanja in poustvarjanja ljudske glasbe.

Brez vstopnine

 

Slovenska filharmonija - Dvorana Marjana Kozine od 19:30: Koncertni atelje: Duo Claripiano

Duo Claripiano

Dušan SODJA – klarinet
Tatjana KAUČIČ – klavir

PROGRAM:

1. Vitja AVSEC: Glosa za klarinet in klavir
2. Alban BERG: Vier Stücke, op. 5 za klarinet in klavir
3. Robert KAMPLET: Tadu – Kaso za klarinet in klavir*
4. Aldo KUMAR: Ebenovina beline*
5. Olivier MESSIAEN: Preludiji za klavir (izbor)
6. Olivier MESSIAEN: Abime des oiseaux (iz Kvarteta za konec časov) za klarinet solo
7. Nina ŠENK: Recitativo et Allegro za klarinet in klavir*

* krstna izvedba

Vstop prost

 

Prulček Bar ob 20:00: JAMo bend' s the greatest event

Brez vstopnine

 

Hostel Celica ob 21:00: Bor Zakonjšek, Bojan Cvetrežnik, Julijan Erič

Bor Zakonjšek, bobni
Bojan Cvetrežnik, električna violina
Julijan Erič, kitara

Kombinacija električne violine, bobnov in kitare, pričakujte nepričakovano....

Sledil bo Celični Etno jam.

Brez vstopnine

 

Vizualno-kulturne, gibajoče in pametne prireditve:

 

SNG Opera in balet ob 19:30: Orfična himna

Krstna izvedba baleta v treh dejanjih koreografa Jeroena Verbruggna

Leta 1947 je Igor Stravinski (1882–1971) uglasbil znamenito temo o Orfeju, ki je v vsebinskem smislu tudi izhodišče nove baletne koreografije in se po izvedbi Gluckovih in Offenbachovih del ter po avtorskem projektu Karmine Šilec navezuje na dramaturško linijo naših preteklih sezon. Stravinski se je v svojih neoklasičnih delih pogosto navduševal nad glasbenimi slogi preteklih stoletij in nad klasično grško mitologijo. Ob študiju Monteverdijeve glasbe pred sedemdesetimi leti se je srečal tudi z zgodbo o Orfeju, ki jo je vpletel v svojo baletno kompozicijo. S tem delom je v svojem prepoznavnem slogu in v tesnem sodelovanju s koreografom Georgeom Balanchinom ustvaril povsem samosvojo in izvirno umetnino. Ob novi koreografiji za naš ansambel bomo prvič pri nas lahko spoznali tudi delo in umetniški potencial mladega koreografa belgijskega rodu Jeroena Verbruggna (1983), ki je trenutno prisoten na mnogih pomembnih plesnih odrih.

Večer z Orfejem je sestavljen iz treh delov, ki bi lahko delovali popolnoma samostojno, in to je bilo osrednje izhodišče pri snovanju baletnega večera: ustvariti formulo Orfične himne, katere sestavine so Lira - Težnost - Brezno.

 

MGL (Veliki oder) ob 19:30: Sen kresne noči, komedija

Z veseljem napovedujemo premiero predstave, ki smo jo zaradi bolezni v ansamblu iz lanske sezone premestili v letošnjo.
Pravljična komedija Sen kresne noči spada v zgodnje obdobje ustvarjanja Williama Shakespeara, v fazo "eksperimentalnih" in "romantičnih" komedij, kot sta tudi Dva gospoda iz Verone in Ljubezni trud zaman. Samo na videz preprosta, komično zasnovana ljubezenska drama omogoča najrazličnejše interpretacije, zato vsaka nova postavitev vzbuja velika pričakovanja. Na tehtnici so sanje in resničnost, burna čustva in hladni razum, nežna ljubezen in prvinski nagoni … Shakespeare se je pri pisanju te komedije v podrobnostih naslonil na vire, kot so Chaucerjeve Canterburyjske zgodbe, Ovidove Metamorfoze in nekatere srednjeveške romance. V igri v igri, ki jo uprizorijo rokodelci, si Shakespeare privošči nerodnosti, ki so nastajale pri okornih uprizoritvah različnih gledaliških skupin. Nekateri kritiki menijo, da se je v tej komediji zavestno ponorčeval tudi iz romantične, toda tragične ljubezni, kakršno opisuje v tragediji Romeo in Julija, po vsej verjetnosti napisani v istem obdobju. Ljubezen je nestanovitna – hitro zamegli razum, a prav tako hitro izpuhti, zato je priseganje večne zvestobe lahko močno dvomljiva reč.
Igra se dogaja v atenskem gozdu v času prvomajskih praznovanj ter tik pred poroko kneza Tezeja in Hipolite. V nasprotju s strogimi in urejenimi Atenami je gozd, po katerem tavajo štirje atenski zaljubljenci, v rokah pravljičnih bitij, ki uravnavajo dogajanje, kakor se jim zahoče. Sami živijo zelo razbrzdano, njihovi prepiri in medsebojna obračunavanja so siloviti in brezkompromisni. V tem divjem okolju in ob pomoči čarovnij se dogaja vse mogoče.
Ljubimcem iz Sna kresne noči se v spanju zgodi nekaj, na kar si pri belem dnevu ne bi upali niti pomisliti. Njihova erotika udari z vso silo na plan, junaki so nenadoma obsedeni od poželenja in strasti. Vendar ostajamo pri komediji – pomlad je tista, ki razvnema človekova čustva in jih žene v razposajenost. Sanje so bile resda moreče, a zmagata optimizem in vera v življenje. Človek je zmožen preseči togi racionalizem, ki ga v začetku zagovarjata Helenin oče Egej in knez Tezej, pa tudi svoje strasti in nagone, ki jih nad ljubimce in Titanijo spustita Oberon in Škrat.
Sen kresne noči dokazuje, kako pomemben sestavni del človekove osebnosti je svet domišljije.

 

SiTi Teater ob 20:00: Maestro (TM): Odpuljen spopad za impro prestol - licenčno improvizacijsko tekmovanje, komedija

V večeru, polnem spontanih vzponov in padcev, se bo trinajst improvizatorjev pod skrbno taktirko impro režiserja potegovalo za naslov najboljšega igralca večera.
Vstopnica:11 eur / 7 eur - študentje, dijaki in upokojenci

 

SNG Drama:

mala drama ob 20:00: Županova Micka, komedija

"Mene golfati!
Inu jest sim ga
toku groznu lubila –"

"Ti si lepa kakor roža, dolga kakor smreka, brhka kakor hrast, v tvojih tatinskih očeh en fant notri sedi, kateri v mene venkaj strelja. No, kako ti to dopade?"
Kdo ne pozna tega prvega odrskega in v slovenski komediji vse do zdaj le redko preseženega Anžetovega poskusa dvorjenja ljubljeni Micki? To dvorjenje po gorenjsko je v isti sapi neizmerno smešno in nadvse zgovorno. Anton Tomaž Linhart je z Županovo Micko, povzeto po takrat popularni Richterjevi dunajski veseloigri Die Feldmühle (Vaški mlin), v letu 1789, ko so Evropo pretresal učinki in posledice francoske revolucije, izvedel pravo malo kulturno in socialno revolucijo na odru ljubljanskega stanovskega gledališča. To je bilo dotlej rezervirano samo za nemščino in italijanščino, Linhart pa je s skupino prijateljev izobražencev uprizoril komedijo v domači govorici ter v duhu novih demokratičnih in svobodomiselnih teženj dokazal, da se slovenščina na odru enakopravno kosa z drugimi jeziki in da si kranjski narod zasluži umetnost v svojem maternem jeziku. Predvsem pa je dokazal, da ima na odru kaj povedati.
V kratki komediji v dveh aktih se je duhovito ponorčeval tako iz koristoljubnih špekulantov kot iz snobizma, tako iz lahkomiselnega in predrznega plemstva kot iz zapitih in podkupljivih državnih uradnikov, in pokazal, kako domiseln mora biti preprost kmečki človek, da se uspešno izogne grabežljivim krempljem, ki z različnih strani prežijo nanj. In pri vsem tem Linhartov pogled na družbene sloje ni črnobel: med plemstvom so tudi poštenjaki (v tem primeru je to poštena ženska!), zdrava kmečka pamet pa sem in tja nasede praznemu videzu in lažnivim obetom. Najdragocenejše volilo Linhartove Županove Micke pa je samozavest; jezikovna, razredna, osebnostna in ne nazadnje tudi umetniška.

 

10KA klub smeha, Mala ulica 5 od 20:30: Speaks you english with Daniel Ryan Spaulding

Vstopnina: na dan dogodka 10EUR

 

Narodni muzej Slovenije - Metelkova ob 19:00: Salon ZDSLU: Podoba v mediju, medij v kontekstu

SALON ZDSLU 2017 z naslovom "Podoba v mediju, medij v kontekstu" bomo slovesno odprli v torek, 14. novembra 2017 ob 19. uri, v razstavnih prostorih Narodnega muzeja Slovenije na Metelkovi (Maistrova 1, Ljubljana).

Najpomembnejša letna razstava članov Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov bo v letošnjem letu namenjena novomedijski umetnosti. Snovalec letošnjega koncepta in predsednik žirije prof. Srečo Dragan je med drugim v uvodnem tekstu za katalog med drugim zapisal: "Fokus tokratnega salona je na prehodih slike, grafike, kipa in fotografije v protokole medijske umetnosti. S poudarkom na uporabi konceptov novomedijske umetnosti v medprostorih, ki jih ti sprožajo z usodnimi preboji v posameznih fazah umetniškega raziskovanja. Ti ključni momenti se realizirajo v natisnjenih izjavah, postavitvah artefaktov v nov, drugačen kontekst, v beleženju sledi komuniciranja - dekodiranega branja in ozaveščanja, da obstaja skupno polje doživetja, tako za avtorja kot za gledalca/obiskovalca."

Brez vstopnine

 

Mestni muzej Ljubljana ob 19:00: Srednjeveška Ljubljana, razstava

Lesena posoda iz leta 990 spreminja pogled na čas nastanka srednjeveške Ljubljane, usnjarski izdelki vabijo v zgodnjesrednjeveško čevljarsko delavnico, grob plemenitega viteza razkriva podobe mestnega prestiža v času turških vpadov. Spoznajte nova odkritja iz središča Ljubljane in doživite zgodbe, ki so nastajale 1000 let.

Glavni poudarek razstave so nova odkritja z nedavnih arheoloških raziskav, ki premikajo mejnike v zgodovinopisju Ljubljane. Z odkritjem lesene posode na Stritarjevi ulici se rojstvo Ljubljane pomakne v začetek 11. stoletja. Najdba usnjarskih izdelkov z današnje Krojaške ulice priča o zgodnji urbanizaciji Ljubljane na desnem bregu Ljubljanice. Presenetljiva najdba vitezovega groba pomeni enkratno priložnost vpogleda v osebno zgodbo mladega moškega visokega stanu. Razstavo zaključujemo z reformacijo v Ljubljani. 

Vstopnina: 6 EUR / 4 EUR

 

KOŽ ob 18:00: Junaki našega časa: dr. Ivan Šprajc

Slovenski arheolog prof. dr. Ivan Šprajc skoraj četrt stoletja intenzivno raziskuje običajnim ljudem težko dostopna območja polotoka Jukatan na meji Mehike z Gvatemalo. Tam je leta 2013 in 2014 odkril ostanke treh večjih majevskih mest.

Delo dr. Šprajca, ki je tudi predstojnik Inštituta za antropološke in prostorske študije pri Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti, je že vrsto let osredotočeno na mezoameriško arheologijo in arheoastronomijo. Opravil je obsežne raziskave o pojmovanjih, povezanih s planetom Venero v mezoameriškem pogledu na svet, in o praktičnem in religioznem pomenu astronomskih orientacij v predšpanski arhitekturi. V sedmih sezonah arheološkega rekognosciranja, ki jih je vodil v južnem delu mehiške zvezne države Campeche, torej v osrednjem delu polotoka Yucatana, je njegova ekipa odkrila vrsto prej neznanih arheoloških najdišč, med njimi tudi pomembne centre nekdanje regionalne politične organizacije.
Z gostom se bo pogovarjala Carmen L. Oven.

Brez vstopnine

 

Vodnikova domačija Šiška ob 19:00: Interaktivalija in interaktivna spletna poezija

Trajna intermedijska postavitev Spomini Interaktivalija in interaktivna spletna poezija je nov avtorski projekt pesnika in spletnega umetnika Jake Železnikarja. Delo je posvečeno 20. obletnici prve slovenske zbirke spletne interaktivne poezije Interaktivalija, ki jo je programiral in napisal Železnikar. Iz pesniške zbirke je vzet lik Interaktivalij, ki je do sedaj domoval le na spletu.V okviru obogatene resničnosti je kot pametna lutka sestopil z ekrana in nas zdaj v živo vodi po okolici Vodnikove domačije. Na sprehodu pripoveduje o pionirskih letih slovenske spletne poezije, ob čemer, lokaciji primerno, ne pozabi tudi na zanimivosti iz življenja Valentina Vodnika, pervega slovenskega pesnika, kot piše na spominski plošči domačije.
Začetek interaktivne spletne poezije sega v čas sredine devetdesetih let, ko internet preide v splošno javno rabo. Je del elektronske literature, torej literature, kjer besedilo ni le napisano temveč tudi programirano. Program lahko besedilo delno ali v celoti napiše, ga spreminja ali omogoči interakcijo med besedilom in njegovim bralcem, ki postane tudi soavtor besedila.

Lutko stalne intermedijske postavitve, nove pridobitve Vodnikove domačije Šiška je izdelal kipar in lutkar Zoran Srdić Janežič, oživil jo je glas interpretke in pripovedovalke Katje Preša, tehnično podporo je prispeval Slavko Glamočanin.

Jaka Železnikar deluje na področju spletne umetnosti in literature. Leta 1994 je izšel njegov literarni prvenec, leta 1997 je objavil delo Interaktivalija, prvo slovensko spletno interaktivno pesniško zbirko. Tej je sledilo več kot 50 spletnih del. Leta 2010 je v Veliki Britaniji pridobil magistrski naziv iz kreativnega pisanja in novih medijev.
18:00 Delavnica pisanja elektronske poezije//

Pred odprtjem postavitve bo Jaka Železnikar v kratkem uvodu predstavil področje elektronske literature, zlasti poezije. Sledila bo delavnica pisanja elektronske poezije. Pisali bomo poezijo, kjer se izbrane besede spreminjajo v krajših časovnih intervalih, kar ponuja številne nove izzive pri njenem pisanju in branju. Za udeležbo ne potrebujete programerskega predznanja, s seboj prinesite le svoj prenosnik. Delavnica je namenjena vsem zainteresiranim, dobrodošle tudi družine.

 

Trubarjeva hiša literature:

18:00 Simbolika presežnega v prazgodovinski umetnosti – Jošt Snoj (predavanje)

Od paleolitika človek ustvarja. Kaj izraža umetnost prvega človeka? V čem nosi v sebi presežno? Ogledali si bomo nekaj paleolitskih sakralnih prostorov – jam s poslikavami. Poiskali bomo vzporednice in odmev v sodobni umetnosti.

19:30 Filmski večeri v THL: Življenje in smrt porno bande (filmska projekcija)

Film pripoveduje zgodbo o mladem režiserju, ki zaradi neuspešnega iskanja dela, začne snemati pornografske filme. Med delom spozna mnogo ljudi, ki pripadajo marginalnim skupinam, in se nato odloči z njimi ustanoviti Porno teater. Skupaj potujejo po Srbiji in nam razkrivajo deželo z raznoraznih plati. Na platnu pred nami zaživijo skoraj vsi miti za katere smo si mislili, da ne morejo biti resnični. Kljub surovosti življenja, ki se prikazuje skozi film, tako nas kot like nenehno spremlja neka sprevržena radost do življenja. Gosto bo Peter Bizjak, prejemnik nagrade Vesna za najboljši študentski kratki film na letošnjem Festivalu slovenskega filma.

 

Bežeče prireditve: 28. ljubljanski mednarodni filmski festival LIFFe

 

Cankarjev dom:

Kosovelova dvorana

 17:00 Predpremiere: Družina (Družina), 2017

 19:30 Predpremiere: Brez ljubezni (Neljubov), 2017

 22:00 Fokus: novi fr. Krimič: Roparska ekipa (Braqueurs), 2015

Linhartova dvorana:

 17:00 Predpremiere: Žarek v srcu (Un beau soleil intérieur), 2017

 19:00 Predpremiere: Oblika vode (The Shape of Water), 2017

 21:15 Predpremiere: Ubijanje svetega jelena (The Killing of a Sacred Deer), 2017

 

Kino Šiška, komuna:

19:00 Predpremiere: Foxtrot (Foxtrot), 2017

 21:15 Predpremiere: Prijazna dežela (Sweet Country), 2017

 

Kinoteka:

17:00 Retrospektiva: Klasični francoski krimič

Zadnji naslov (Dernier domicile connu), José Giovanni, Francija/Italija, 1970, 35mm, 1.66, barvni, 105', svp

Inšpektorja Leonettija zaradi resne poklicne napake premestijo v manj pomemben policijski oddelek, kjer mu dodelijo težaven primer Rogerja Martina. Ta je s hčerko izginil neznano kam, izkaže pa se, da je ključna priča v preiskavi umora in bi moral na sodišču podati pomembne dokaze v procesu proti znanemu gangsterju. Leonettiju pri iskanju Martina pomaga mlada, neizkušena policistka Jeanne. Martin se poskuša z nenehnimi selitvami izmuzniti policistoma, pa tudi tolpi gangsterjev, odločenih, da mu preprečijo pričanje na sodišču. V filmu, posnetem po romanu Josepha Harringtona, legendarni igralec Lino Ventura nastopi v eni tistih ikoničnih vlog, s katerimi je zaznamoval francosko kinematografijo.

19:00 Retrospektiva: Klasični francoski krimič

Policijska vojna (La guerre des polices), Robin Davis, Francija, 1979, 35mm, 1.66, barvni, 100’, svp

Ekipa komisarja Ballestrata čaka do šeste ure zjutraj, da bi prijela Hectorja Sarlata, državnega sovražnika številka ena. Vendar pa se zaseda izjalovi, saj se na prizorišču pojavijo člani še ene policijske enote. Posledice: policist umre, Sarlat pa je še vedno na prostosti. Šef ministrovega kabineta Ballestratu ukaže, naj sodeluje s konkurenčno enoto, a je medtem tudi ta na sledi Sarlatu. Brigadi s tem razglasita “policijsko vojno", medtem ko se spustita v mrtev tek sledenja zmuzljivemu gangsterju. Zgodba o dvoboju policijskih enot, navdahnjena z resničnimi dogodki in posneta v slogu grobega realizma, značilnega za žanrski film poznih sedemdesetih let.

21:00 Posvečeno: Čudežno leto '67

Praznik, Đorđe Kadijević, Jugoslavija, 1967, 35mm, 1.66, čb, 83’, svp

V srbski vasi za božič leta 1943 četniki ujamejo sestreljena ameriška pilota in jima nudijo gostoljubje. Ko izvedo, da ju iščejo Nemci, spremenijo stališče – razorožijo ju in zaprejo, toda uspe jima pobegniti. Četniki Nemcem, ki so medtem že ujeli pilota, podtaknejo trupli drugih dveh ubitih zapornikov. Kljub poskusom poveljnika, da bi hudodelstvo, ki so ga zagrešili na praznik, prikril pred vaščani, četniki izzovejo gnev ogorčenega ljudstva. Kadijevićev prvenec sodi med tiste »črnovalovske« filme, ki so realneje upodabljali dogajanje med narodnoosvobodilnim bojem, »junake« pa so zamenjali posamezniki, ki niso več nosilci akcije, temveč prevprašujoče figure. 

 

Kinodvor:

16:45 Kinotrip / Perspektive:

Ognjišče (Hjartasteinn), Guðmundur Arnar Guðmundsson, Islandija / Danska, 2016, DCP, 129'

Projekciji sledi pogovor z režiserjem Guðmundurjem Arnarjem Guðmundssonom.

Odraščanje dveh dečkov, ki v majhni podeželski skupnosti okusita prvo zaljubljenost, je, tako kot islandska pokrajina, polno kontrastov.

19:45 Perspektive

Menashe, Joshua Z Weinstein, ZDA / Izrael, 2017, DCP, 81'

Zgodbo o mladem očetu, ki skuša v ortodoksnem judovskem okolju ubrati svojo pot ter se pri tem spopada s strogimi hasidskimi pravili, prevevata življenjska toplina in woodyallenovska ekscentrična lahkotnost.

21:30 Evropa na kratko

Kratki filmi - 2. sklop, DCP, 82'

Sledi pogovor z režiserjem filma Moja montaža Dawoodom Hilmandijem. 

 

Komuna:

17:00 Predpremiere: 120 utripov na minuto (120 battements par minute), 201

19:00 Kralji in kraljice: Nikoli zares tukaj (You Were Never Really Here), 2017

20:45 Kralji in kraljice: Projekt Florida (The Florida Project), 2017

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.